. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Izolační zesilovač s vysokým CMR
14. ledna 2016 - 7:00 | Pandatron | Izolační zesilovač s vysokým CMR | Komentářů: 0  

Izolační zesilovač s vysokým CMR

Izolační zesilovač s vysokou hodnotou CMR je vhodný pro měření proudu v silně zarušených aplikacích a obvodech řízení motorů.

Jedním z velkých problémů, kterým mohou současní konstruktéři elektronických systémů čelit, je izolované přesné měření signálů v extrémně zarušeném prostředí. Jedním z takových typických příkladů je sledování fázových proudů v aplikaci výkonných motorových regulátorů. Typické řízení 3-fázového indukčního motoru (obr. 1) sestává z usměrňovačů a filtrů vstupního 3-fázového napětí a následný převod získaného stejnosměrného napětí zpět na střídavé 3-fázové napětí pomocí tranzistorů pro řízení 3-fázového asynchronního motoru.

Typické tranzistorové invertory používají pulzně-šířkovou modulaci (PWM), vhodnou pro generování proměnné hodnoty napětí a frekvence pro motor. Pohonné jednotky velmi výkonných motorů většinou obsahují některý z řady běžných snímačů a jejich designu. Ovšem přesné izolované měření analogových signálů je zde velkým problémem, neboť provozem spínacích tranzistorů dochází v obvodu ke vzniku velkých napěťových špiček a přechodových stavů. Jejich napětí obvykle sice nepřesahuje hodnotu usměrněného vstupního napětí, ale nacházejí se zde velmi rychlé přechodové stavy (s rychlostí hrany větší než 10 kV / us), což velmi ztěžuje snímání proudu protékajícího jednotlivými fázemi motoru.


Obr. 1: Typické blokové schéma 3-fázového střídače pro řízení indukčního motoru

Obvody HCPL-7800
Jediným kompaktním a zároveň cenově přijatelných řešení je použití specializovaných, integrovaných snímačů. Jedním z takových, určených pávě pro uvedený typ aplikací a dostupných za velmi přijatelnou cenu, jsou i obvody HCPL-7800 - High CMR izolační zesilovače společnosti Avago. Obvody jsou určeny pro měření proudu v extrémně zarušeném prostředí při současném zachování vynikajících parametrů jako je zesílení i dosahovaná přesnost měření. Obvody přitom vykazují vynikající stabilitu v čase i teplotě, stejně jako nepřekonatelné potlačení rušení (CMR).


Obr. 2: Blokové schéma obvodů HCPL-7800

Aby bylo možné dosáhnout vysoké úrovně výkonu, kombinují obvody HCPL-7800 ve svém pouzdře hned několik různých technologií, včetně state-of-the-art Sigma-Delta ADC, stabilizovaných vnitřních zesilovačů i plně diferenciální topologie, vyrobené za pomocí moderní technologie CMOS, používané mimo jiné i v obvodech citlivých triggerů, kodérů/dekodérů i výkonných a vysokorychlostních AlGaAs LED. HCPL-7800 jsou přitom dostupné ve standardním 8-pinovém pouzdru DIP, což podle výrobce představuje bezkonkurenčně nejmenší izolovaný zesilovač s danými parametry.

Ve srovnání se senzory s Hall-efektem, které jsou dnes rovněž velmi rozšířeným provkem pro snímání proudu, mají obvody HCPL-7800 vynikající zisk a odolnost, včetně velmi nízkého driftu při změně provozní teploty. Kromě toho obvody HCPL-7800 vykazují rovněž vynikající odolnost proti souhlasnému rušení, které není ovlivněno vnějším magnetickým polem ani nevykazuje zbytkové magnetizační účinky, které mohou mít nežádoucí vliv na schopnost kompenzace.


Obr. 3: Ukázkové schéma zapojení s obvodem HCPL-7800

Díky použití standardního pouzdra typu DIP lze obvody snadno umístit na desku s plošnými spoji přesně podle požadavků konstruktéra a uspořádání, které si vyžaduje vedení vysokých špičkových proudů. V některých situacích je dokonce možné obvody použít jako přímou náhradu snímacích rezistorů. Všechny tyto vlastnosti dělají z HCPL-7800 ideální volbou pro aplikace vyžadují snímání proudu na velmi zarušeném vedení.

Více informací o použití obvodů HCPL-7800 je možné získat v této aplikační poznámce společnosti Avago: High CMR Isolation Amplifier for Current Sensing Applications.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Avago Technologies
HCPL-7800 - Isolation Amplifier
High CMR Isolation Amplifier for Current Sensing ApplicationsGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007