. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Kosmický kufřík na nářadí z 3D tiskárny
14. června 2013 - 8:30 | Pandatron | Kosmický kufřík na nářadí z 3D tiskárny | Komentářů: 3  

Kosmický kufřík na nářadí z 3D tiskárny

První pravidlo kutilů je: mít pořádek v nářadí. Kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanici, kteří jsou odkázáni sami na sebe ve všech činnostech, to nyní budou mít jednodušší. Na nejnovější zásobovací lodi ATV k nim totiž míří „na míru“ vyrobený kufřík na nástroje, který spatřil světlo světa na 3D tiskárně.

Pevný a lehký kufřík s množstvím přihrádek byl vytištěný na termoplastické tiskárně ULTEM 9085 firmou Thales Alenia Space v Turíně na základě kontraktu s ESA.

Následně byl testovaný v technickém středisku ESA ESTEC v Noordwijku (Nizozemí): především na odpařování. Uvolňování potenciálně nebezpečných výparů do uzavřeného prostředí Mezinárodní kosmické stanice by totiž mohlo představovat závažný problém.

„Kufřík je určený k ukládání nářadí pro údržbu evropského výzkumného modulu Columbus,“ vysvětluje vedoucí projektu v ESA Bram Bekooy. „V tuto chvíli máme nářadí uskladněno v pěti samostatných sáčcích, ale posádky si opakovaně stěžují, že je to nepřehledné a zdržující.“

„Nový kufřík obsahuje malé klipsy, které udržují nářadí na místě: podobně jako kufříky, které si můžeme koupit v běžném obchodě s nářadím. Je to novinka oproti dosud používaným suchým zipům, které po čase ztrácí své vlastnosti.“

„Přesto ale suchý zip na kufříku najdeme, a to na jeho vnější části. Kosmonauti jej díky němu mohou nechat na místě, zatímco se věnují práci a nemusí mít strach, že by jim odlétl.“

Na návrh kufříku a ostatních nástrojů dohlížel kosmonaut ESA Frank De Winne.

Vlastní nástroje startují na palubě ATV Albert Einstein odděleně zabalené v měkkém materiálu. Ukázalo se totiž, že je jednodušší a levnější poslat je do vesmíru takto odděleně, než provádět další sadu vibračních a akceptačních testů s kufříkem plným nástrojů.

Kufřík plus nářadí budou odzkoušeny kosmonautem ESA Lucou Parmitanem, který je v současnosti na ISS na půlroční misi.

„Další výhodou 3D tisku je to, že pokud se některá část kufříku poškodí, můžeme ji znovu vytisknout a poslat nahoru – namísto toho, abychom dodávali celý kufřík,“ dodává Bram. „Podobné to je i v případě, že se rozhodneme pro nějaké zlepšení. Pak stačí je aktualizovat počítačový model a vytisknout odpovídající část.“

Po tomto pilotním projektu budou moci dlouhodobé mise mít k dispozici své vlastní 3D tiskárny, aby si potřebné díly vytiskly okamžitě.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 16. 02. 2014 v 02:41 zaslal host
:)
A pak si vytiskou i rizek :)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nabíječka Li-ion/Li-pol akumulátorů - PUCHRG
Moduly PUCHRG – nabíječky Li-ion a Li-pol článků představují snadné řešení pro bezpečné a rychlé nabíjení Lithium-iontových a Lithium-polymerových akumulátorů.
Skladem od 180 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007