. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Cesta za ruským jádrem
25. července 2013 - 9:27 | Pandatron | Cesta za ruským jádrem | Komentářů: 0  

Cesta za ruským jádrem

Gigantické stavební jeřáby i nejmodernější Multi-D technologie - to vše viděli čeští studenti na stáži v Rusku. Pozvalo je Konsorcium MIR.1200.

Sedm studentů z Fakulty strojní Západočeské univerzity a Fakulty strojní ČVUT v Praze se v první polovině července zúčastnilo stáže v Atomenergoprojektu Nižnyj Novgorod a na stavbě Rostovské jaderné elektrárny.

Ve školícím centru společnosti NIAEP bylo studentům představeno revoluční projektování jaderné elektrárny v technologii Multi-D. “Z profesního hlediska bylo nejzajímavější právě seznámení se s metodami projektování a mnoha možnostmi softwarové podpory. V podstatě jsme si mohli celou elektrárnu „projít“ ve 3D s možností potlačení prvků a částí. Velmi působivá byla výborná přehlednost a korespondence s probíhajícími pracemi,” svěřuje se Jan Jílek z Fakulty strojní Západočeské university v Plzni. Studenti se shodli, že Multi-D je v současné době nejkomplexnějším nástrojem pro podporu řízení životního cyklu jaderné elektrárny, tedy i projektování a výstavby.

V rámci bezmála čtrnáctidenní cesty se studenti podívali i do Volgodonsku, města založeného až v roce 1950 kvůli stavbě Rostovské jaderné elektrárny a těžkých výrobních provozů firmy Atommaš. Zde měli čeští studenti možnost podívat se přímo na stavbu dvou bloků této elektrárny v různých fázích výstavby. „Na třetím bloku jsme nahlédli přímo do kontejnmentu a viděli instalované všechny komponenty jako reaktor a parogenerátory,“ informuje Jan Kubáň z Fakulty strojní ČVUT.

Podobně se vyjádřil i jeho kolega z ČVUT Ondřej Burian: „Mně jako strojaři se nejvíce do paměti vryl okamžik, když jsem mohl na třetím bloku spatřit nainstalované parní generátory. To byl nezapomenutelný zážitek.“

A co bylo pro české studenty na červencové letní stáži nejpřínosnější? Díky ní měli jedinečnou příležitost vidět proces výstavby jaderné elektrárny v praxi. Mohli pozorovat "všední" problémy výstavby, což jsou věci, které člověk nevyčte v žádné příručce.

Konsorcium MIR.1200 se uchází o dostavbu 3. a 4. bloku JE Temelín. Lídrem česko-ruského Konsorcia je společnost ŠKODA JS a.s., která ke spolupráci přizvala firmy ZAO Atomstrojexport a OAO OKB Gidropress. Obě jsou dceřinými společnostmi státního podniku Rosatom. Konsorcium MIR. 1200 nabízí evoluční projekt jaderné elektrárny VVER-1200, který těží ze zkušeností z více než 1500 reaktorových let provozu jaderných elektráren typu VVER. Vychází z osvědčených řešení se zvýšenou bezpečností a je unikátní kombinací nejmodernějších aktivních a pasivních kontrolních systémů, což z něj činí jeden z nejlepších reprezentantů generace III+. Konsorcium MIR.1200 založilo 18. června 2013 společnost Nuclear Power Alliance a.s., která bude zodpovědná za koordinaci příprav a následnou samotnou realizaci projektu na výstavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín.

Zdroj: Konsorcium MIR.1200GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007