. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Výkonový Step-Up měnič na 12V
7. srpna 2013 - 8:19 | Pandatron | Výkonový Step-Up měnič na 12V | Komentářů: 0  

Výkonový Step-Up měnič na 12V

Výkonový zvyšující měnič s obvodem MAX668 je z 63 nebo 5 V schopen vyrobit 12 V s výstupním proudem až 2,3 A.

Pomocí integrovaného obvodu MAX668 můžeme s minimem součástek vytvořit velmi jednoduchý zvyšující měnič, dosahující při provozu vysoké účinnosti. Vůbec obvod MAX668 společnosti Maxim byl již od svého základu navržen po výrobu různých napájecích obvodů s pomocí několika málo externích součástek.

Na obr. 1 je schéma zapojení napájecí obvodu založeného na integrovaném obvodu MAX668. Jedná se o zvyšující DC/DC měnič s vysokou účinností, který je navržen na produkci pevného výstupního napětí v hodnotě 12 V při maximálním výstupním proudu až 2,3 A. Výsutpní napětí 12 V je přitom schopen poskytnou při vstupním napětí 3,3 nebo 5 V, které je obvykle součástí každého systému.


Obr. 1: Schéma zapojení step-up měniče 12V @ 2,3A

V následující tabulce je vidět závislost výstupního napětí na úrovni vstupního napětí.

Rezistor R1 zajišťuje měření skutečného proudu protékajícího indukčností, jehož hodnota převedená na napětí je uvnitř obvodu použita pro řízení regulátoru a vnitřních omezujících komparátorů. RC člen tvořený rezistorem R5 a kondenzátorem C9 tvoří filtr šumu ze spínacích součástek, který se promítá na snímacím rezistoru R1. Cílem je eliminace falešných aktivací proudového omezení. Hodnota mezního proudu regulátoru je tak samozřejmě určena hodnotou rezistoru R1. Hodnota rezistoru R2 určuje provozní frekvenci regulátoru.


Tab. 1: Závislost výstupního napětí na úrovni vstupního napětí

Jedná se o jednoduchou konstrukci zvyšujícího regulátoru s obvodem MAX668 a pouze minimem vnějších součástek. Při konstrukci však nesmíme zapomenout, že v obvodu dochází ke spínání proudu do výkonové indukčnosti a mohou zde tedy vznikat napěťové přechodové stavy. Z toho plyne nutnost použití takových součástek, které jsou pro daná napětí a proudy vhodné.

Zdroj: MAX668 - 1.8V to 28V Input, PWM Step-Up Controllers in µMAXGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, max. 15dBm, +5V
od 113 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007