. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Infračervený teploměr a SMBus
9. prosince 2016 - 8:52 | Pandatron | Infračervený teploměr a SMBus | Komentářů: 0  

Infračervený teploměr a SMBus

Aplikační poznámka popisuje použití standardního komunikačního protokolu SMBus pro spojení s obvody infračervených bezkontaktních teploměrů.

Tato aplikační poznámka popisuje, jak je možné použít standardní komunikační protokol SMBus pro komunikaci s MLX90614. Obvody MLX90614 jsou infračerveným teploměrem pro bezkontaktní měření teploty a zároveň umožňují použití protokolu SMB, využívaného ve většině aplikací pro spojení mezi nabíjecím obvodem, inteligentní baterií a mikrokontrolérem, který zároveň komunikuje se zbytkem systému. Je jasné, že tím možnosti SMBusu rozhodně ani zdaleka nekončí a pomocí jediné sběrnice je možné propojení široké škály zařízení, včetně souvisejících výkonových prvků, systémových snímačů, konfigurační EEPROM a mnoha dalších obvodů.


Obr. 1: SMBus topologie

Komunikační protokol SMBus
Základem sběrnice SMBus (System Management Bus) jsou pouze dva komunikační piny – datová linka (SDA) a sériové hodiny (SCL). Každé zařízení připojené na sběrnici je adresovatelné jedinečnou adresou a při komunikaci se využívá a jednoduchá master/slave politika. Obvod Master může samozřejmě pracovat nejen ve funkci vysílače, ale také přijímače dat. Rovněž sběrnice podporuje provoz typu multi-master, včetně detekce kolizí a řízení provozu tak, aby se zabránilo poškození přenášených dat, pokud vy dva více obvodů zahájilo přenos dat v jediný okamžik.

Sériová 8-bitová data s obousměrným přenosem mohou být vedena rychlostí až 100 kbit/s. Primárním cílem SMB rozhraní byla standardizace dvouvodičového rozhraní, přes které by mohly komunikovat různé čipy systému mezi sebou navzájem a se zbytkem aplikace. Základem se stal protokol I2C. Na rozdíl od něho zde však může být připojeno prakticky neomezené množství obvodů typu Master.


Obr. 2: Externí napájecí regulátor s MLX90614

Z pohledu přenosu dat je komunikace (stejně jako v případě I2C) zahájena vždy obvodem Master, který vytvoří hodinový signál a naváže spojení s jedním obvodem typu Slave. Jedinou výjimkou tohoto pravidla je počáteční inicializace sběrnice, při které může jediný Master provádět konfiguraci více Slave obvodů současně. Každé Slave zařízení může buď přijímat povely a konfigurační hodnoty od nadřazeného obvodu, nebo může být samo zdrojem dat. Z principu je přitom jasné, že v jediný okamžik může komunikovat vždy jen jediný obvod – jde o polo-duplexní linku. Jelikož však v jednom systému může existovat i více obvodů typu Master, zajišťujících při komunikaci kontrolu nad sběrnicí, poskytuje nám protokol SMB i nezbytný rozhodčí mechanismus, který zamezuje vzniku kolizí, případně zajišťuje jejich řešení.

Více informací naleznete v aplikační poznámce: SMBus communication with MLX90614

Odkazy & Download:
Domovská stránka Melexis
MLX90614 - Digital, plug & play, infrared thermometer in a TO-can
SMBus communication with MLX90614GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007