. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Skupina ČEZ zve k prohlídce dvou technických památek na Labi a Ohři

Skupina ČEZ zve k prohlídce dvou technických památek na Labi a Ohři

V rámci Dnů evropského dědictví, během nichž jsou zpřístupněny většinou zdarma historické, kulturní i technické památky, bude možné 4. a 15. září navštívit...

V rámci Dnů evropského dědictví, během nichž jsou zpřístupněny většinou zdarma historické, kulturní i technické památky, bude možné 7. a 8. a následně 14. a 15. září navštívit i malou vodní elektrárnu Želina u Kadaně a vodní elektrárnu Střekov v Ústí nad Labem. K prohlídce obou vodních děl, patřících mezi národní technické památky, zve Skupina ČEZ vždy od 10 do 16 hodin.

Vodní elektrárna Střekov, která patří do portfolia ČEZ Obnovitelné zdroje, má tři vertikální Kaplanovy turbíny a instalovaný výkon 19,5 MW, přičemž elektřinu vyrábí již od roku 1936. Je největší vodní elektrárnou na severu Čech a jen během prvního pololetí letošního roku si ji už prohlédlo 585 zájemců.


Obr. 1: Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem

„Zavítali k nám žáci a studenti ze základních škol v Děčíně a Ústí nad Labem, Vysoké školy báňské v Ostravě a Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem. Další exkurze byla z ústeckého Dopravního podniku. Z celkového počtu zájemců jich přitom 416 přišlo na prohlídku 23. března během dne otevřených dveří, který připadl na Světový den vody. Podobnou, možná i větší, návštěvnost očekáváme i nyní, kdy po dva víkendy proběhnou Dny evropského dědictví,“ poznamenal Milan Machata, vedoucí vodní elektrárny Střekov. Zřejmě ví, o čem mluví, neboť vloni si tak prohlédlo vodní dílo na řece Labi 886 návštěvníků.

Malá vodní elektrárna Želina, která organizačně spadá pod Elektrárny Tušimice a Prunéřov, má dvě dvojité Francisovy turbíny s maximálním výkonem 450 kW. Zprovozněna byla v roce 1908, ale již v roce 1925 přestala sloužit svému účelu. Znovuzprovoznění se dočkala po náročné rekonstrukci až v roce 1995. Za uplynulé pololetí ji navštívilo 123 zájemců, někteří cíleně, jiní šli kolem ní náhodou. Podle vedoucího oddělení zabezpečení ETU I a provozu malé vodní elektrárny Želina, leží toto unikátní vodní dílo na naučné stezce chráněné přírodní památky Želinský meandr. „Proto si spousta lidí pochopitelně najde cestu i k naší elektrárně,“ říká Antonín Volák. Během loňských Dnů evropského dědictví si k babičce vodních elektráren Skupiny ČEZ našlo možná i právě podobnou cestu 70 zvědavců.

Za posledních pět let si mimo předem objednané exkurze jen během Dnů evropského dědictví prohlédlo obě vodní elektrárny 4 195 zájemců, z toho 3 665 vodní elektrárnu Střekov a 530 malou vodní elektrárnu Želina.

Zdroj: ČEZGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Modul PWLAN-1
Konstrukce univerzálního webserveru s modulem SocketLAN.
Skladem od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007