. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
IP meteostanice pro zábavu i chytrou domácnost
11. září 2013 - 8:33 | Pandatron | IP meteostanice pro zábavu i chytrou domácnost | Komentářů: 0  

IP meteostanice pro zábavu i chytrou domácnost

Rožnovská firma WANET vyvinula novou meteostanici na bázi protokolu IP. Meteostanice umí měřit celé spektrum meteorologických parametrů, přenášet data po ethernetové síti nebo internetu a přes dvě integrovaná relé dokáže automaticky spínat externí elektrická zařízení. Stanice navíc funguje jako datalogger a do své vnitřní paměti ukládá až 10 let historie počasí v minutových intervalech.

Meteostanice má integrovaný vlastní webový server, ke kterému se lze připojit jak z lokální sítě, tak i z internetu. Server podporuje připojení různých zařízení s vlastním webovým prohlížečem bez rozdílu platformy – Windows, Linux, Android, Apple… Meteostanici lze také zapojit do online systému www.meteo-pocasi.cz, kde lze pohodlně sledovat hodnoty z meteostanice bez nutnosti konfigurace internetového routeru nebo otevírání portů ve směrovači.


Obr. 1: Venkovní jednotka meteostanice Wario ME12

Pro prohlížení a konfiguraci hodnot meteostanice jsou integrovaná dvě webová rozhraní. Mobilní zobrazení s plnou podporou HTML5 pro všechny mobilní platformy slouží pouze pro prohlížení hodnot. Druhé – hlavní rozhraní, které běží na platformě Adobe Flash, slouží k prohlížení hodnot a konfiguraci zařízení. Mezi oběma verzemi zobrazení se lze snadno přepínat ve spodním odkazu pod systémovou lištou. Základní zobrazení nabízí kompletní správu meteostanice s prohlížením všech stavů a měřených hodnot. V základním zobrazení lze rovněž konfigurovat podmínky ovládání a ovládat dva nezávislé reléové kontakty na základě stavu počasí. Sami si tak tvoříte své vlastní podmínky ovládání bez potřeby specializovaného SW přímo v prostředí meteostanice. Meteostanice také umí odesílat e-mailem aktuální hodnoty počasí, varování nebo upozornění na stav počasí.


Obr. 2: Webové rozhraní meteostanice, karta Meteo s aktuálními údaji o počasí

Odesílání hodnot počasí do internetu
Chytrá domácí meteostanice umožňuje odesílat měřené hodnoty pomocí svého webového API na jakýkoliv internetový server nebo webovou stránku. Ke sdílení a publikování měřených dat na internetu podporuje stanice XML komunikaci. Veškeré hodnoty jsou generovány do pevné struktury formátu XML a lze je jednoduše číst z meteostanice. Stanici je také možné jednoduše připojit k portálu www.meteo-pocasi.cz, který výrobce stanice provozuje.

Hlavní výhodou je, že kromě vyčítaní a ukládání meteorologických hodnot počasí umí sama meteostanice na základě jednoduchých podmínek definovaných uživatelem jednoduše ovládat jakékoliv zařízení.

Údaje měřené nebo vypočítávané meteostanicí ME12:

 • venkovní teplota
 • rychlost větru
 • směr větru
 • měření dešťových srážek
 • relativní vlhkost
 • atmosférický tlak
 • sluneční osvit
 • rosný bod
 • biometeorologická zátěž
 • dosažená maxima a minima za den


Obr. 3: Schéma zapojení meteostanice

Co najdeme v balení

 • řídící jednotku
 • senzory
 • nosnou konstrukci
 • instalační materiál
 • kabeláž
 • návod k instalaci a obsluze

Základní instalace a zapojení meteostanice
Výrobce dodává stanici v rozloženém stavu. Jednotlivé komponenty jsou přehledně uspořádané v balení. Kabeláž lze při objednávce meteostanice volit ve variantě 10 nebo 25 m. Tato délka představuje také max. vzdálenost meteostanice od nejbližší zásuvky 220V.

Sestavit meteostanici zvládne za cca 20 minut každý průměrně šikovný kutil. Jednotlivé komponenty jsou dobře značené a návod k instalaci nemá chybu, je vidět, že výrobce si na něm dal záležet. Vzhledem k tomu, že meteostanice měří rychlost a směr větru, sluneční osvit a také množství srážek, je třeba, aby byla venkovní jednotka instalovaná na vhodném místě, kde nedochází ke zkreslení naměřených údajů, ideálně na střeše domu.

Po připojení napájení a zapojení do počítačové sítě je meteostanice dostupná na IP adrese 192.168.55.56. Aby meteostanice přesně měřila údaje, je nutné v úvodu přesně nastavit zejména hodnoty nadmořské výšky a GPS souřadnice místa, kde je stanice instalovaná. Výrobce má na svých stránkách průvodce, který umožňuje velmi rychlé vyhledání potřebných údajů dle mapy.


Obr. 4: Základní deska vnitřní jednotky, která v sobě skrývá na míru vyvinutý firmware

Závěr
Meteostanice, kterou firma Wanet vyvinula, nemá na českém trhu konkurenci, ani z hlediska ceny vzhledem k funkcím, které stanice nabízí, ani z hlediska samotných funkcí. Meteostanice je unikátní zejména tím, že umožňuje na základě definovaných podmínek sama ovládat externí zařízení, např. zavlažovací nebo stínící techniku. Meteostanici ME12 s 10m připojovacím kabelem výrobce nyní prodává ve svém e-shopu za cenu 8775 Kč vč. DPH.

Odkazy & Download:
Stránky výrobku
Stránka výrobce
Návod k použití a montážní návodyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Elektronické časové relé
Programovatelné časové relé - TIMREL přináší univerzální použití v oblasti časového a sekvenčního spínání.
Skladem od 420 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007