. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
50 let od prvního kurzu o fyzice laserů
3. prosince 2013 - 6:22 | Pandatron | 50 let od prvního kurzu o fyzice laserů | Komentářů: 0  

50 let od prvního kurzu o fyzice laserů

Nikdo nepochybuje o tom, že vynález laseru změnil nejen svět techniky, ale i životy široké veřejnosti.

Nikdo nepochybuje o tom, že vynález laseru změnil nejen svět techniky, ale i životy široké veřejnosti. První laser zazářil v roce 1960 v Kalifornii a u nás se to podařilo na jaře 1963. Dne 30. listopadu 2013 si připomeneme 50. výročí zahájení prvního vysokoškolského kurzu zaměřeného na výuku laserové fyziky.


Obr. 1: Vláknové lasery na vlnové délce 2 mikrometry v ÚFE

Kurz s názvem "Kvantová radiotec hnika" uspořádaly společně Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) a Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR - ÚFE (Tehdy obě organizace působily pod názvem: Fakulta technické a jaderné fyziky (FTJF) a Ústav radiotechniky a elektroniky (ÚRE)).

V šedesátých letech byl v ÚFE silný tým vědců kolem RNDr. Viktora Trkala, CSc. a Ing. Jana Blably, CSc., který již měl za sebou významné úspěchy ve fyzice laserů. Bylo tedy logické požádat tyto odborníky, aby kurz připravili. Tento kurz lze považovat za první výukový program oboru laserové fyziky v tehdejším Československu.


Obr. 2: Výzkum laserů na FJFI: nové metody generace krátkých pulzů

K jednotlivým přednáškám byla vydána obsáhlá skripta, což byla vlastně první rozs áhlejší publikace o laserech v češtině. Skripta a samotný kurz byly významným impulzem pro rozvoj zcela nové a revoluční technologie laserů v naší zemi. Dnes se s lasery setkáváme v každodenním životě a výzkumné týmy z ÚFE a FJFI každým dnem posouvají poznatky o laserech a jejich využití o kousek dál. V ÚFE se jedná zejména o vláknové lasery a zesilovače a na FJFI o pevnolátkové lasery.

Zdroj: Akademie věd České republikyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO4R - USB - 4x relé + 4x vstupy
Modul PUSBIO4R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 735 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007