. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Senzory Sensirion SDP změří tlak ale i průtok
5. prosince 2013 - 7:53 | Pandatron | Senzory Sensirion SDP změří tlak ale i průtok | Komentářů: 0  

Senzory Sensirion SDP změří tlak ale i průtok

Kalibrované diferenciální senzory tlaku najdou využití v průmyslu, ale také v každém inteligentním domě.

Větrání, klimatizaci (HVAC) nebo jakékoliv jiné aplikace, kde je tlak nebo průtok vzduchu (plynu) podstatný, je možné precizně regulovat pouze pokud známe reálné tlakové/průtokové poměry. Kontrola funkce ventilátorů, stav filtrů.., i pro tento účel jsou velmi vhodné diferenciální senzory tlaku od švýcarské společnosti Sensirion s výbornou přesností a dlouhodobou stabilitou.

Vzhledem k tomu, že jsou senzory SDP diferenciální, mají 2 připojovací trysky. Základem těchto senzorů je miniaturní vyhřívací element a dva teplotní senzory. Rozdíl tlaků způsobí, že přes komponent proudí malé množství vzduchu a ten způsobí rozdíl v teplotě těchto zabudovaných teplotních senzorů. Teplotní rozdíl přímo závisí na množství (hmotnosti) vzduchu, který prochází senzorem a to samozřejmě závisí právě na rozdílu tlaků. Velkou výhodou vůči membránovým senzorům tlaku je dlouhodobá vysoká přesnost i při měření malých tlaků a zachování přesnosti "nulového bodu".

Jelikož hustota vzduchu nebo jakéhokoliv plynu je závislá na teplotě, bylo by měření pouze na základě rozdílu teplot dvou vnitřních senzorů nepřesné. Proto mají senzory SDP zabudovanou kompenzaci podle aktuální teploty a současně linearizaci, takže výsledkem je údaj, přímo použitelný pro další zpracování. Rozlišení senzorů je velmi vysoké a je nastavitelné uživatelem v rozsahu 9-16 bitů. Výsledný binární údaj, vyčtený přes I2C rozhraní je třeba pouze vydělit konstantou uvedenou v tab. 2.1 na str. 3 v katalogovém listu SDP6xxv1.7 a získáme výsledný údaj v požadovaných fyzikálních jednotkách (Pa, bar, inch).

Univerzální a cenově výhodnou sérií je série SDP600 (6xx), ve které najdeme typy optimalizované pro měření tlaku (SDP 600/610), hmotnostního průtoku (SDP601/611) a typy s minimální spotřebou, vhodné pro bateriové přístroje (SDP606/616). Všechny tyto typy jsou schopné měřit "obousměrně" tj. kladné i záporné hodnoty. Pro aplikace, ve kterých víme, že rozdíl tlaků bude vždy kladný (průtok pouze jedním směrem), je možné použít i cenově výhodnější typy SDP 500/510 (reálně i tyto typy měří i záporné hodnoty, ale jejich přesnost není v tomto rozsahu garantována). Ve většině aplikací není nutná žádná další kompenzace, pouze může být nutné výsledný údaj vynásobit konstantou pro kompenzaci nadmořské výšky, uvedenou v tabulce 5.4 na str. 6 v datasheetu.

Základní vlastnosti a výhody:

 • Měření diferenciálního tlaku
 • Měření průtoku při "bypass" konfiguraci
 • Kalibrovány a teplotně kompenzovány
 • Vynikající opakovatelnost, i pod 10 Pa
 • Přesnost vyšší než 0,2% i blízko nuly
 • Digitální výstup s I2C rozhraním
 • Vynikající spolehlivost a dlouhodobá stabilita
 • 9-16 bit rozlišení (12 bit standardně)
 • Dostupné ve více verzích
 • Obousměrné měření
 • Mohou být aplikovány v jakékoliv poloze

Jak je možné použít tak malý senzor pro měření průtoku velkého množství vzduchu?

Poměrně jednoduše. Stačí udělat malé zúžení v potrubí a takto vytvořit "odpor", jak je to popsáno v aplikační příručce SDPxxx_Bypass_Configuration. V elektronické analogii je pak měření rozdílu tlaku podobné měření napětí na odporu, které závisí na proudu, protékajícím daným odporem. Senzory SDP je možné použít i k měření rozdílu tlaků v daném potrubí vůči okolnímu prostředí tak, že jeden vývod senzoru necháme "nepřipojený". Pochopitelně takovou konfiguraci je možné použít pouze v případě, kdy je malý únik měřeného "plynu" (vzduchu) do okolního prostředí přijatelný.

Bližší informace Vám poskytne katalogový list SDP600, jakož i dokumenty SDP600_Sensor_Selection_Guide_V2, CMOSens_for_HVAC, SDP6x0_Changing_Measurement_Resolution a SDP6x0_Pressure_Drop_In_Hose.

Pro bližší informace ohledně výrobků Sensirion prosím kontaktujte společnost SOS electronic.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka firmy SOS electronic

Senzory Sensirion SDP změří tlak ale i průtok
Katalogový list SDP600
SDP600_Sensor_Selection_Guide_V2GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-330R
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním USB.
od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007