. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Konstrukce mobilního telefonu s modulem M10
21. srpna 2014 - 7:55 | Pandatron | Konstrukce mobilního telefonu s modulem M10 | Komentářů: 1  

Konstrukce mobilního telefonu s modulem M10

Popis konstrukce plně funkčního mobilního telefonu s modulem M10 od společnosti Quectel s podporou volání, SMS zpráv a jmenného telefonního seznamu.

Článek navazuje na podrobný popis hlasových funkcí modulu PGSM a představuje zajímavou konstrukce velice jednoduchého, ovšem plně funkčního mobilního telefonu. Tedy mobilního telefonu, který si může postavit opravdu každý. Telefon podporuje všechny základní funkce, tedy volání, příjem hovoru, textové SMS zprávy, jmenný telefonní seznam a nechybí například ani zobrazení času.


Obr. 1: Moduly PGSM s podporou Quad-Band GSM a GPRS Class 12

Základem konstrukce mobilního telefonu je samozřejmě GSM/GPRS modul M10 společnosti Quectel, který je rovněž součástí našich PGSM vývojových modulů a který lze v uvedené konstrukci rovněž použít (pokud nemáte zkušenosti s pájením SMD součástek). Modul PGSM byl podrobně představen například v článku PGSM – GSM/GPRS modul pro vývoj. Modul je řízen pomocí naprogramovaného mikrokontroléru ATMega1284, který původně vycházel z platformy Arduino. Dále je součástí návrhu samozřejmě také jednoduchá klávesnice, LCD displej, reproduktor a mikrofon. SIM kartu lze použít od jakéhokoliv operátora (moduly nejsou samozřejmě nijak blokované) ve standardní velikosti. Veškerá dokumentace a kompletní zdrojové kódy jsou volně dostupné prostřednictvím serveru GitHub, viz. odkazy na konci článku.


Obr. 2: Konstrukce mobilního telefonu s modulem M10

Dvě různá provedení
V současné době existují dvě varianty mobilního telefonu: První využívá klasický grafický černobílý LCD displej s podsvětlením, známý ze starých typů mobilních telefonů Nokia. Displej může zobrazovt celkem šest řádků libovolných znaků, což je výhodně především pro čtení a psaní SMS zpráv. Druhá varianta je jednodušší a využívá pouze jednoduchý LED maticový displej. Tato varianta je samozřejmě hůře použitelná, ovšem zároveň je více robustní a kupodivu je i více rozšířená.Obr. 3: První varianta s grafickým displejemObr. 4: Druhá varianta s maticovým LED displejem

Konstrukce mobilního telefonu
Přesto že mobilní telefony využívají celou řadu moderních technologií a jejich výroba byla ještě před pár lety předurčena pouze pár velkým firmám, uvedená konstrukce je naopak na sestavení velmi snadná a vyžaduje žádné zvláštní odborné znalosti elektroniky. Jedinou podmínkou je znalost pájení SMD součástek.


Obr. 5: Schéma zapojení mobilního telefonu

Autor projektu navíc nabízí možnost objednání již připravených desek s plošnými spoji a kompletní sady součástek, včetně esteticky dobře zpracované, laserem vyráběné dřevěné krabičky. Pak již stačí mít k dispozici klasickou ruční mikropáječku pro osazení zhruba 60 součástek a výroba celého telefonu zabere jen asi pět nebo deset hodin, v závislosti na zkušenostech. Samotné programování připraveného HEX souboru a následné oživení telefonu příliš času nezabere a je opět závislé na zkušenostech.


Obr. 6: Perfektní designové zpracování druhé varianty s maticovým LED displejem

Díky tomu, že jsou však veškeré výrobní podklady a postupy dostupné volně ke stažení, může si každý zájemce mobilní telefon vyrobit úplně sám a přesně podle svých představ. Podrobný popis výrobního postupu, včetně naprogramování mikrokontroléru Atmel, je k dispozici na stránce DIY Cellphone.


Obr. 7: V zahraničí se výrobě telefonu věnují celé zájmové skupiny

Použití telefonu

Odemknutí telefonu:
Jakmile je telefon úspěšně naprogramován a zapnut, zůstane uzamčen a displej bude prázdný. Pro odemknutí telefonu je třeba stisknout libovolné tlačítko, čímž na displeji dojde k zobrazení aktuálního času a následně je třeba stisknout tlačítko „odemknout“ (tlačítko vlevo nahoře). Tím dojde k odemčení telefonu, zapnutí podsvětlení displeje a zobrazení domovské obrazovky s možností vyvolání hlavního menu. Stiskem tlačítka Up a případně následně Down lze v tuto chvíli měnit kontrast displeje.

Zamknutí telefonu:
Z domovské obrazovky lze telefon kdykoliv zamknout stisknutím levého tlačítka. Displej se vypne, ale telefon zůstane stále v pohotovosti, aby mohl reagovat na příchozí volání nebo textovou zprávu.


Obr. 8: Domovská obrazovka a přímé vytáčení telefonního čísla

Volba telefonního čísla:
Z domovské obrazovky lze kdykoliv vytočit libovolné číslo. Stačí na klávesnice stisknout tlačítko odpovídající první číslici volaného čísla. Tím na displeji dojde k zobrazení nabídky vytáčení, kde lze postupně zadat i zbytek čísla. Stisknutím tlačítka * lze smazat poslední zadanou číslici nebo se tlačítkem "zpět" můžete vrátit opět na domovskou obrazovku. Opakovaným stiskem tlačítka # lze zadávat znaky #, * nebo +. Zahájení hovoru se provede pravým tlačítkem s nabídnou "call".

Použití telefonního seznamu (seznam kontaktů):
Z domovské obrazovky lze stiskem šipku dolů vstoupit do telefonního seznamu. Použitím šipek vyberete kontakt podle uloženého jména a následně stiskem pravého tlačítka vstoupíte do menu, ze kterého lze dané osobě volat, odeslat textovou zprávu, nebo uvedený kontakt upravit, případně přidat další nebo odstranit.


Obr. 9: Sestavený telefon se SIM kartou a baterií

Přidání kontaktu:
Chcete-li přidat kontakt, nejprve otevřete seznam kontaktů stisknutím šipky dolů na domovské obrazovce. Poté stisknutím pravého tlačítka vstoupíte do nabídky, ze které lze šipkami vybrat položku "přidat kontakt", která se potvrdí opět stiskem pravého tlačítka. Nyní můžete stejně jako na každém jiném telefonu zadat postupné jméno kontaktu (2 je "abc", 3 je "def", atd.; 1 je mezera, * smaže poslední zadaný znak a # vyvolá posun). Po zadání jména kontaktu se stiskem šipky dolů přesunete na pole pro zadání telefonního čísla kontaktu (Samozřejmě se lze i stiskem šipky nahoru vrátit do pole pro zadání jména kontaktu). Zde opět pomocí klávesnice zadáte číslo kontaktu, který následně uložíte stiskem pravého tlačítka. Stisknutím levého tlačítka lze zadávání kontaktu zrušit.

Odeslání textové zprávy osobě z adresáře:
Chcete-li někomu z uložených kontaktů zaslat textovou zprávu, stačí opět vstoupit do seznamu kontaktů a stiskem pravého tlačítka vyvolat menu s nabídkou "text". Po potvrzení lze již psát SMS zprávu. Psaní probíhá stejně jako v případě jména kontaktu a nakonec lze opět stisknutím pravého tlačítka zprávu odeslat.


Obr. 10: Ukázky použití mobilního telefonu

Závěr:
Uvedená konstrukce nabízí zajímavou alternativu klasickým elektronickým stavebnicím a její stavbu zvládne každý mírně pokročilý člověk, který se již setkal s SMD součástkami.
Více informací, kompletní výrobní soubory a postupy, stejně jako kompletní zdrojový kód pro mikrokontrolér, jsou uvedeny na webových stránkách projektu:
DIY Cellphone

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora projektu
Projekt DIY Cellphone
Kompletní návrhové soubory pro hardware
Zdrojové kódy telefonu a několik rozšiřujících aplikací
Rozsáhlá fotogalerie projektuGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 05. 12. 2013 v 11:10 zaslal host
Bez titulku
// Tak asi nejvic mne zaujalo: Obr. 10: Ukázky použití mobilního telefonu :-)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007