. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nejdůležitější budík ve sluneční soustavě
20. ledna 2014 - 5:13 | Pandatron | Nejdůležitější budík ve sluneční soustavě | Komentářů: 0  

Nejdůležitější budík ve sluneční soustavě

V pondělí v 10:00 h GMT (tedy v 11:00 h středoevropského času) přijde ke slovu nejdůležitější budík ve sluneční soustavě: ten, který probudí k životu meziplanetární sondu ESA Rosetta.

Rosetta nyní stíhá kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Cestou po startu v roce 2004 proletěla třikrát kolem Země a jednou kolem Marsu, aby nabrala odpovídající rychlost a směr k cílové kometě. Navíc se setkala s asteroidy Šteins a Lutetia.

Meziplanetární sonda využívá toliko sluneční energii, a proto byla na své cestě sluneční soustavou v polovině roku 2011 uvedena do hibernace: významně se totiž vzdálila od Slunce a přiblížila se k oběžné dráze Jupitera. Před tím, než byla hibernována, zorientovala své sluneční baterie ke Slunci a byla uvedena do pomalé rotace jedné otáčky za minutu.

Jediné přístroje, které zůstaly zapojené, byly palubní počítač a několik vyhřívačů.

O 31 měsíců později se Rosetta vrátila na vzdálenost „pouhých“ 673 miliónů kilometrů ke Slunci a má tak konečně dost energie k tomu, aby se opět probudila k plnému životu. Je tak čas vstávat.

Počítač Rosetty je naprogramovaný tak, aby začal vykonávat sekvenci úkonů pro obnovení kontaktu se Zemí. Stane se tak 20. ledna, přičemž sekvence bude zahájena právě v 10:00 h GMT (11:00 h středoevropského času).

Okamžitě poté se začnou ohřívat hvězdná čidla, což zabere zhruba šest hodin.

Následně se zažehnou trysky, které postupně zastaví pomalou rotaci a upraví orientaci sondy přímo ke Slunci – a to ještě před tím, než budou aktivována hvězdná čidla. Následně určí svoji přesnou poloh.

Jakmile budou tyto úkony provedeny, Rosetta se natočí přímo k Zemi, zapne svůj vysílač a s pomocí vysokoziskové antény odešle signál oznamující své probuzení.

Díky značné vzdálenosti od Země, která představuje přes 807 miliónů kilometrů, bude trvat 45 minut, než signál dorazí od okamžiku vyslání k pozemním stanicím. První příležitost pro příjem signálu na Zemi je mezi 17:30 a 18:30 h GMT.

Antény sledovacího systému pro komunikaci se vzdálenými sondami budou naslouchat, aby zachytily signál. Poslouchat začnou „velké uši NASA“, stanice v Goldstone (Kalifornie) s parabolou o průměru 70 metrů. Jak se bude Země otáčet, převezme naslouchací štafetu stanice Canberra ve východní Austrálii. Další na řadě bude stanice ESA New Norcia s anténou o průměru 35 metrů, která se nachází v západní Austrálii.

Ale ať už bude signál zachycený kdekoliv, okamžitě poputuje do střediska ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu.

Úžasný moment pak bude okamžitě oznámený celému světu skrze účet @ESA_Rosetta na Twitteru.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007