. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Piezoelektrický otřesový snímač
15. července 2015 - 8:51 | Pandatron | Piezoelektrický otřesový snímač | Komentářů: 0  

Piezoelektrický otřesový snímač

Konstrukce levného piezoelektrického otřesového snímače s obvodem LM555 a dvojitým výstupním optočlenem.

Ačkoli piezoelektrické prvky jsou k detekci vibrací a mechanických změn využívány již dlouhou dobu, poskytuje tento obvod levnou alternativu s využitím univerzálních k solid-state snímačů. Obvod používá standardní piezoelektrický prvek k detekci mechanickým nárazům nebo vibracím v jeho blízkosti (viz obrázek 1).


Obr. 1: Jakmile piezoelektrický snímač detekuje mechanický náraz, vyšle elektrický impuls, který spustí monostabilní obvod. Ten na svém výstupu řídí duální optický vazební člen LED/fototranzistor

V klidovém stavu je na výstupním pinu monostabilního klopného obvodu IC1 typu LM555 nízká úroveň. Při nárazu nebo při vibracích dojde k mechanickému ohybu piezoelektrického snímače, který na svých pinech vygeneruje příslušné napětí. Jeho úroveň je posílena tranzistorem T1 a následně vedena na pin č.2 obvodu IC1. Jedná se o spouštěcí pin, který následně změní stav výstupu obvodu IC1.

Z vysoké úrovně se zpět do klidového nízkého stavu vrátí výstupní pin obvodu IC1 po čase, který je definován hodnotou součástek R4 a C3. Výstupní signál je veden na vstupní piny č. 2 a 3 obvodu IC2 – dvojitého LED - fototranzistor optočlenu, který je zastoupen v klasickém osmi-pinovém provedení (TLP621-2).

Při nízkém stavu na výstupu IC1 je v obvodu IC2 aktivní první LED (přes piny 1 a 2) a tím i první fototranzistor (piny 7 a 8). Jakmile pak monostabilní obvod přepne výstup do vysokého stavu, první LED zhasne a rozsvítí se druhá dioda (piny 3 a 4), která sepne druhý fototranzistor. Výsledkem je solid-state dual-mode výstup (N/C a N/O) z IC2, který může být libovolně propojen s vnějším obvodem. V některých aplikacích bude možná třeba změnit hodnoty rezistorů R5 a R6 pro optimální spínání IC2.

V praxi lze celé zařízení vestavět do libovolné plastové či kovové krabičky. Piezoelektrický senzor se propojí pomocí krátkého stíněného kabelu. S hlídaným předmětem jej lze snadno spojit například pomocí lepidla.

Zdroj: electronicdesign.comGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB čtečka RFID
Modul pro čtení bezkontaktních identifikátorů RFID na frekvenci 125 kHz s USB výstupem.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007