. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Identifikace zvířat pomocí RFID technologie
5. června 2014 - 7:03 | Pandatron | Identifikace zvířat pomocí RFID technologie | Komentářů: 2  

Identifikace zvířat pomocí RFID technologie

Pomocí technologie RFID jsou identifikovány stovky milionů zvířat, jako jsou prasata, ovce, kozy, krávy, jeleni, koně, ryby či například holuby.

Identifikace zvířat tvoří dnes celosvětový trh s meziročním nárůstem kolem 30%. Pomocí technologie RFID jsou identifikovány stovky milionů zvířat, jako jsou prasata, ovce, kozy, krávy, jeleni, koně, ryby či například holuby.

Oproti klasickým čárovým kódům poskytuje RFID řadu výhod. Mezi ty hlavní patří především skutečnost, že díky rádiové technologii není nutná přímá viditelnost mezi značkou a čtecím zařízením, RFID tagy lze číst na dálku. Dále díky integrované anti-kolizní technologii lze číst i několik zvířat současně. Tato technologie tedy zlepšuje proces automatizace, logistiku a snižuje i náklady na pracovní sílu. Mimo jiné však RFID také zvyšuje ochranu koncových spotřebitelů před chorobami, které mohou zvířata přenášet.

Sledování hospodářských zvířat
RFID může zvýšit ochranu proti krádeži tím, že každé zvíře je jedinečné a je vybavené šifrovanou identifikací. Zúčastněné strany v daném odvětví masného průmyslu mohou zlepšit kontrolu přenosu nemocí, lze hlídat očkování jednotlivých zvířat a získané informace je možné ukládat přímo do čipu nebo systému jako celku. Přesná sledovatelnost spotřebitelům zajišťuje zdravé a dobře chutnající maso, s jasným dokladem o jeho původu.

Přesný monitoring a schopnost sledování zvířat a jejich pohybu umožňuje jednotlivým vládám vidět co se děje v dodavatelském řetězci a vhodně (individuálně) přizpůsobit i výběr daní. V případě propuknutí nemocí lze snadno určit postižené oblasti či jednotlivá stáda, což zase samotným zemědělcům pomáhá vyhnout se zbytečnému plýtvání.

Příklady z praxe
Konkrétně například v Americe jsou přední zemědělské skupiny produkující a vyvážející hovězí maso již běžně vybaveny RFID produkty s technologií HITAG od společnosti NXP. Nařizuje jím to vládní protokol pro elektronickou identifikaci skotu.

Stejnou technologii pak i v Evropě využitá několik hlavních dodavatelů masa, především v zemích jako je Velká Británie a Německo. V Evropské unii je použití značek s technologii HITAG nařízeno zatím jen pro nové chovy koz a ovcí.

Zajímavou informací je, že v Německu je tímto systémem označen i chov prasat a majitelé si přitom chválí přímou návratnost investic prostřednictvím snížených sazeb a rovněž nemalé snížení nákladů na pracovní sílu.

Co se týče vyspělých Asijských států, zde již platí národní nařízení o potřebě označení chovu prasat pomocí nejnovější, 4. generace HITAG technologie. Cílem má být rovněž zvýšení ochrany spotřebitelů před chorobami, které mohou tato zvířata přenášet. Použitím RFID tagů lze však docílit i zlepšení celkové logistiky chovu, automatizace a efektivnějšího využití zemědělských strojů.

V Asii však není technologie RFID identifikace omezena pouze na chov užitkových zvířat. Sportovní asociace v Asii využívá patentované bezpečnostní funkce HITAG čipů pro měření času a prevenci před podvody v závodech holubů. Cílem je zvýšení přesnosti a komfortu, stejně jako zajištění hladké a spravedlivé soutěže v tomto starobylém, ale znovu se objevujícím sportu.

Technologie HITAG společnosti NXP
V současné době je tedy nejrozšířenější právě technologie HITAG od společnosti NXP. HITAG je dnes dobře zavedenou značkou v oblasti nízkofrekvenčního (LF) trhu s RFID. Jedná se o prověřenou a dobře fungující technologii, která obstojí i v drsném prostředí, kde je zvlášť kladen důraz na vysokou spolehlivost, robustnost a bezpečný přenos dat.

Na druhé straně pak stojí pasivní UHF transpondéry s technologií UCODE, které nabízejí vysokou míru odolnosti proti nárazům i dlouhé přenosové vzdálenosti či ochranu samotné značky výrobce. Tyto tagy jsou tedy naopak ideální pro řízení samotného dodavatelského řetězce a logistické aplikace vyžadujících vysokou rychlost a velký provozní rozsah.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
RFID in animal identification
HITAG od společnosti NXPGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 21. 09. 2016 v 23:26 zaslal host
Bez titulku
zaleží na technologii a velikostí anteny !

jen podotknu identifikace zvířat a za chvíly aji lidí !!


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SDR-5+ HF receiver - All Mode Softwarový přijímač
Digitální softwarový přijímače SDR-5+ je již pátou generací špičkových produktů naší společnosti. Jedná se o All Mode Receiver s integrovaným generátorem, dvěma anténními vstupy a VCO vstupem s frekvenčním rozsahem 0 až 100 MHz.
Skladem od 2550 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007