. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Družice Sentinel-1A brzy uskuteční první laserové spojení

Družice Sentinel-1A brzy uskuteční první laserové spojení

Družice pro dálkový průzkum Země Sentinel-1A bude odrazovým můstkem pro další klíčový evropský kosmický program.

Družice pro dálkový průzkum Země Sentinel-1A, která byla vynesena ve čtvrtek 3. dubna coby první kosmický element evropského globálního monitorovacího programu GMES/Copernicus, bude odrazovým můstkem pro další klíčový evropský kosmický program. A to pro laserem vybavený komunikační systém EDRS (European Data Relay System).

Tato „kosmická datová dálnice“ (SpaceDataHighway) bude přenášet informace mezi družicemi rychleji, než kdy dříve – a to pomocí laserů. První část systému EDRS bude vypuštěna v roce 2015, ovšem ještě před tím bude družice Sentinel-1A schopná navazovat spojení skrze testovací zařízení.


Obr. 1: Laser EDRS na družici Sentinel-1

Vyrobeno bylo v DLR a dostalo se do vesmíru na největší evropské telekomunikační družici Alphasat. Ta byla vypuštěna na oběžnou dráhu v červenci 2013, přičemž vznikla v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public–Private Partnership) v kooperaci ESA a organizace Inmarsat. Laserový komunikační terminál LCT (Laser Communication Terminal) demonstruje využití laserové technologie pro sbírání dat ze zařízení na nízkých oběžných drahách a jejich následné vysílání na Zemi z geostacionární orbity ve výšce 36 tisíc kilometrů. Terminál už byl otestovaný s pomocí pozemní optické stanice ESA v Tenerife v listopadu 2013. Zkoušky ukázaly, že systém je schopen provozu a že je na něj plně připravený.

Družice Sentinel-1A by měla začít testy tohoto systému zhruba šest až osm týdnů po startu.

Laserové spojení je schopno předat data mnohem vyšší rychlostí, než tradiční rádiové linky. Což je přesně to, co je potřeba pro uspokojení nenasytných komunikačních potřeb pro služby poskytované družicemi.

EDRS bude použitý současnými i dalšími satelity řady Sentinel ke sledování životního prostředí a zvládání katastrof. Tyto aplikace těží z rychlých reakčních časů a schopnosti získat ohromná množství dat najednou.


Obr. 2: Terminál LCT na družici Alphasat

Předpokládá se, že program GMES/Copernicus bude využívat „kosmickou datovou dálnici“ k přenosu větší části z šesti terabajtů. To je objem dat, který bude získaný každý den. Přitom bez laserového spojení by to bylo obtížné.

Nový způsob komunikace také řeší problém omezené dostupnosti družic na nízkých drahách, což limituje schopnost včas získávat kritické informace: přenos dat je totiž možný pouze v dohledu pozemních stanic. Po zbytek doby se musí cenné informace ukládat do palubní paměti. To typicky znamená jen zhruba deset minut komunikace na jednom oběhu Země: tedy jen asi desetinu času. EDRS umožní zvýšit dobu spojení na pětinásobek.

„Kosmická datová dálnice“ tak bude poskytovat komunikační kapacitu v téměř reálném čase. Díky tomu se výrazně zlepší včasná dostupnost dat.

Systém představuje partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi ESA a firmou Airbus Defence and Space. Po startech v letech 2015 a 16 bude poskytovat plně komerční služby uživatelům na celém světě. Do té doby dostanou družice Sentinel příležitost demonstrovat přímo ve vesmíru efektivitu laserového spojení.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232F - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
Skladem od 290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007