. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Kinetický panel přibližuje elektrárnu v plošné svítící podobě

Kinetický panel přibližuje elektrárnu v plošné svítící podobě

Tři měsíce trvala výroba kinetického panelu se schématem vysoce ekologického Nového zdroje o výkonu 660 MW v Elektrárně Ledvice.

Tři měsíce trvala výroba kinetického panelu se schématem vysoce ekologického Nového zdroje o výkonu 660 MW v Elektrárně Ledvice od dodávky uhlí až po přenos vyrobené elektrické energie. Nainstalován je, jak jinak, v Informačním centru klasické energetiky v Elektrárně Ledvice, přičemž pro Skupinu ČEZ jej vyrobili v modelářském atelieru PRO-MODEL v Průhonicích. Návštěvníci infocentra tak nyní mohou pomocí výpočetní techniky nejen absolvovat virtuální prohlídku moderní elektrárny, ale i díky klasickému schématu si „projít“ prstem všechny její výrobní provozy.


Obr. 1: Poslední úpravy kinetického panelu v Informačním centru Elektrárny Ledvice

„Je hezké, když člověk může prostřednictvím obrazovky a různých zvuků vstoupit do virtuální reality elektrárenského provozu. Na druhou stranu jsou ovšem i tací, kteří rádi vidí názorné barevně odlišené a blikající schéma. Myslím, že to ocení hlavně školní exkurze a jejich pedagogický doprovod, neboť zvláště pro děti ze základních škol tak bude nyní výklad o výrobě elektrické energie ještě srozumitelnější. Dokonalé schéma moderní elektrárny ovšem ocení i dospělí, a to jak odborníci, tak i laická veřejnost,“ říká Marie Dufková, která má ve Skupině ČEZ na starosti vzdělávací programy a metodické řízení elektrárenských informačních center. Jak dodala, podkladem pro výrobu panelu se stalo schéma Nového zdroje a všechny jeho provozy, včetně jejich vzájemných propojení. „Vše je znázorněno pomocí různobarevných LED diod, a to počínaje zásobováním elektrárny uhlím z povrchového dolu až do kotle, přes výrobu elektrické energie, vyvedení výkonu a využití vyrobeného tepla pro vytápění obytných budov.“

Kinetický panel Nového zdroje Elektrárny Ledvice má rozměr 3 x 1,5 metru a byl zatím největším panelem, jaký kdy v modelářském atelieru PRO-MODEL vyrobili. „Začali jsme zhotovením ocelové konstrukce panelu, podnoží a ovládacího panelu. Poté následovala základová deska a její polepení velkoplošnou grafikou. To vše šlo poměrně rychle, pak ovšem přišly na řadu časově náročné práce s důrazem na přesnost provedení. Museli jsme totiž vyměřit a následně vyvrtat 1 500 dírek, podle velikosti LED diod o průměru 3 a 5 mm. Větší průměr byl použit na hlavní provozy, menší na provozy pomocné. Další na řadě bylo zhotovení pájecích cest na vnitřní straně panelu. Na každou svítící dráhu jsme potřebovali čtyři měděné vodiče, které kopírují trasu jednotlivých pohybů, k nimž jsme posléze přiletovali 1 500 LED diod a stejný počet odporů. Na výrobu pájecích cest jsme přitom použili 200 metrů měděného vodiče o průřezu 1,5 mm,“ přiblížil výrobu panelu René Zelníček, majitel Modelářského atelieru PRO-MODEL.Kinetický panel


Obr. 2: Panel těsně po trasportu do infocentra

Jednotlivé funkce elektrárny jsou na panelu rozděleny do šesti bloků, které se zapínají z ovládacího panelu. Svítících větví je celkem jednaosmdesát. Hlavní zařízení elektrárny jsou znázorněna plasticky, ostatní zařízení, provozy a popisy jednotlivých částí jsou natištěny sítotiskem. René Zelníček s týmem spolupracovníků, včetně manželky Vlastimily přitom vycházel ze zkušeností s výrobou předchozích modelů pro Skupinu ČEZ, které jsou například k vidění v Informačních centrech vodních elektráren Dalešice, Lipno a Hučák v Hradci Králové či jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

V Informačním centru Elektrárny Ledvice se lze seznámit s historií, současností i budoucností klasické energetiky od vzniku uhlí až po rozsvícení žárovky v bytě. Od listopadu 2009 do konce letošního dubna tak již učinili 13 003 návštěvníci. Jen letos jich už bylo 740.

Zdroj: ČEZGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa GPS 2J431 - SMA
Aktivní GPS anténa 2J431 s SMA konektorem
Skladem od 223 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007