. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nová družice systému Galileo dorazila do testovacího střediska ESA

Nová družice systému Galileo dorazila do testovacího střediska ESA

Do technického střediska ESA v Nizozemí dorazila nejnovější družice evropského navigačního systému Galileo, aby zde prošla testy.

Do technického střediska ESA v Nizozemí dorazila nejnovější družice evropského navigačního systému Galileo, aby zde prošla testy. Jde tak ve šlépějích předcházejících dvou satelitů připravených na odeslání do Francouzské Guayany před startem, který je plánovaný na letošní léto.

Nová družice dorazila bezpečně zapouzdřená v klimatizovaném kontejneru s řízeným prostředím od výrobce. Tím je OHB v Brémách (Německo). Cílem pak bylo technické středisko ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v Noordwijku (Nizozemí).

Kontejner byl odpečetěn, jakmile družice dokončila svoji cestu v superčisté místnosti střediska. ESTEC je největší testovací zařízení svého druhu v Evropě.


Obr. 1: Družice Galileo

Mezitím dvě předcházející družice systému Galileo dokončily svoji předlouhou testovací kampaň a jsou nyní připraveny na transport do evropského kosmodromu ve Francouzské Guayně (Jižní Amerika). Odtud budou společně vypuštěny na nosné raketě Sojuz.

První čtyři družice evropského systému Galileo jsou již na oběžné dráze. Právě čtyři je přitom nejmenší počet, který je potřebný k zaměření určité pozice. Úvodní kvarteto demonstrovalo, že celý systém pracuje tak, jak bylo plánováno. Zároveň se stane operačním jádrem následující plné konstelace družic.


Obr. 2: Přepravní kontejner družice Galileo

Nyní bude následovat 22 plně operačních družic z řady FOC (Full Operational Capability) postavených firmou OHB. Ty obsahují navigační zařízení z dílny společnosti Surrey Satellite Technology Ltd. (Velká Británie).

Tři družice, které se nyní nacházejí ve středisku ESTEC jsou prvními ze 22 satelitů, které zde projdou předletovou přípravou. Všechny projdou cestou na start branami střediska v nejbližších letech.


Obr. 3: Družice Galileo opouští přepravní kontejner

Na nejnovějším přírůstku do střediska bude nyní provedeno „akceptační testování“. Jeho cílem je kontrola, zdali kvalita výroby dosáhla odpovídajícího standardu.

Mezi klíčové kontroly patří akustické testy, které mají za cíl napodobit intenzivní síly působící při startu. Dále pak testy v teplotně vakuové komoře, která vystaví družic působení vakua a teplotním extrémům, jímž bude muset čelit během předpokládané dvanáctileté životnosti.

Nejnovější kolo testů bude rychlejší a méně důkladné, než plnohodnotné testy provedené v letošním roce na předcházejících dvou družicích. Je to díky tomu, že celkový návrh družice již byl dostatečně prověřen.


Obr. 4: Vykládka družice Galileo

Předpokládá se, že čtvrtá družice dorazí do ESTECu v průběhu června: zdejší testovací zařízení jsou schopná pojmout dvě družice Galileo najednou.

Během následující let bude podobná výměna mezi odcházejícími a příchozími družicemi zcela běžná – s tím, jak bude Evropa budovat celou soustavu.

V budoucnosti pak budou dvoudružicové starty pomocí raket Sojuz nahrazeny čtyřsatelitovými start nosičů Ariane 5. Půjde o speciální a na zakázku připravenou verzi nosiče.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232E - Převodník USB / sériový port (UART), modul
Kompaktní a jednoduše použitelný modul datového převodníku do USB portu.
Skladem od 199 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007