. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Další družice Galileo dorazily na evropský kosmodrom

Další družice Galileo dorazily na evropský kosmodrom

Dvojice nejnovějších navigačních družic systému Galileo dorazila na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně, kde projdou závěrečnou předstartovní přípravou.

Dvojice nejnovějších navigačních družic systému Galileo dorazila na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně, kde projdou závěrečnou předstartovní přípravou. Ta bude zakončena vypuštěním do vesmíru na konci letošního léta.

Bezpečně zapouzdřené v klimatizovaných kontejnerech překonaly satelity Atlantický oceán na palubě nákladního letounu Boeing 747.


Obr. 1: Vykládka kontejnerů s družicemi Galileo

Družice spatřily světlo světa v továrně OHB v německých Brémách, přičemž jejich navigační vybavení bylo dodáno firmou Surrey Satellite Technology Ltd. v Guildfordu (Velká Británie). Obě – první dva exempláře ze série FOC (Full Operational Capability) – pak strávily uplynulé měsíce v technickém středisku ESA ESTEC v Noordwijku (Nizozemí), kde prošly intenzivními testy napodobujícími podmínky kosmického prostředí.


Obr. 2: Přílet letounu s družicemi Galileo

Následně odtud putovaly na dvojici nákladních automobilů na letiště ve Frankurftu, odkud ještě tentýž večer odletěly. Družice pak přistály na letišti Cayenne – Félix Eboué ve Francouzské Guayaně druhý den nad ránem místního času.

Odtud pak satelity putovaly do čistých místností na kosmodromu, kde budou bezpečně vybaleny z přepravních kontejnerů, aby mohly začít předstartovní kampaň.

Pár družic bude společně vypuštěný na palubě nosné rakety Sojuz, čímž se přidá ke kvartetu satelitů Galileo již se nacházejících na oběžných drahách. Úvodní čtveřice – minimální počet pro možnost stanovení polohy – už demonstrovala schopnost systému pracovat dle předpokladů. Přitom zároveň vytvoří operační jádro budoucí plné sestavy systému.

„Podobné přílety družic budou čím v příštích letech obvyklé,“ komentuje vedoucí kanceláře zajišťování kosmické části systému Galileo v ESA Giuliano Gatti.


Obr. 3: Dvojice kontejnerů s družicemi Galileo

„První dvě družice z řady FOC razí cestu pro zbytek sestavy, protože dovolily finální ověření montáže, testování a postupů přípravy na start.“

„Plynulý proud družic je přitom na obzoru: nejprve bude směrovat z OHB do ESTECu k provedení akceptačních zkoušek, odtud pak budou satelity putovat do Francouzské Guayany.“

„Díky přípravné práci uskutečněné s těmito průkopnickými družicemi budou následující satelity řady Galileo zpracovány mnohem rychleji.“


Obr. 4: Družice Galileo

Definice, vývoj a testování přímo na oběžné dráze v rámci programu Galileo vykonává ESA, přičemž je spolufinancováno ESA a Evropskou unií.

Fáze FOC je pak řízena a plně financována Evropskou komisí. Komise a ESA přitom mají podepsanou delegační dohodu, podle které ESA funguje jako subjekt zodpovědný za návrh systému a prokurista pro komisi.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007