. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Průvodce embedded platformami
9. září 2014 - 7:30 | Pandatron | Průvodce embedded platformami | Komentářů: 6  

Průvodce embedded platformami

Velký průvodce světem embedded platforem, které jsou vhodné pro vývoj, zábavu i provoz linuxu.

APC
O výrobci APC či komunitě nelze mnoho nalézt, u svých zařízení udává především podporu FirefoxOS, ale při bližším ohledání překvapí cenou a možností na zařízení nahrát i vlastní systém (bez oficiální podpory).

Výkonný univerzál spíše pro domácnosti nebo vývoj. Tak lze nazvat APC - Rock, což je holá deska s rozměry Neo-ITX s procesorem ARM Cortex-A9 na 800MHz. Má 512MB DDR3 RAM, 4GB NAND Flash, vlastní 2D/3D akcelerátor a hromadu I/O portů včetně rozhraní SPI, I2C, GPIO a debug JTAGu.

Tato varianta vás vyjde na 59$(cca 1200Kč).

Existujou i další varianty. APC paper, což je APC Rock platforma umístěna v papírovém krytu (s kovovou výztuhou) a může tak (dle výrobce) připomínat knihu. Cena tohoto řešení je patřičně vyšší a vyjde vás na 99$ (cca 2100Kč).

Výrobce má i další alternativu v podobě APC 8750, dle specifikací by mělo jít skoro o to samé, ale bez speciálních rozhraní a pouze za 49$ (cca 1000Kč).

Všechna zařízení od APC nejsou původně určena k bastlení, ale i přes to je lze s určitou improvizací na ledasco využít. O tom samozřejmě napovídá původní určení především na nízko-energetické PC a tím i nahraný systém FirefoxOS.

Webové stránky výrobce: http://apc.io/products

BeagleBoard
BeagleBoard je komunitní výrobce tvořený především lidmi z Texas Instruments a všechny jejich produkty jsou stavěné právě na jejich ARM procesorech. Výrobce se chlubí ohromnou komunitou, podporou a kompatibilitou. Ke každé desce je kvalitní dokumentace a pohledem do ceníku lze odhalit, že si za to nechá také patřičně zaplatit u vybavených variant.

Nabízí samotný BeagleBoard, což je maličká platforma stavějící na TI OMAP3530 Cortex-A8 720MHz ARM procesoru s minimem rozhraní (pouze DVI-D, 2× audio jack, SD slot, USB, S-Video). Cena takovéto platformy je značně vyšší, 125$ (cca 2600Kč).

Další produkty už jsou podstatně zajímavější, například BeagleBoard-xM. Opravdu výkonná platforma, rychlejší 1GHz ARM procesor s rychlejší grafickou částí. Výbava této desky už je podstatně širší, proti základní variantě nabízí navíc 4× USB (host), ethernet, RS232, microSD, JTAG. Výrobce si ji cení na 149$ (cca 3100Kč).

Dále má mezi produkty BeagleBone, což jsou opravdu minimalistické platformy pouze s nutným minimem portů a zbytek je vyveden pomocí pinových lišt. Jejich možnosti i výkon by měl být odpovídající „plnohodnotným“ řešením v pohodě BeagleBoardu. Cena BeagleBone je letmým pohledem mezi EU distributory velmi nízká a tak z platformy dělá atraktivní produkt. Pohybuje se kolem 50€ (cca 1300Kč).

Webové stránky výrobce: http://beagleboard.org

Phytec
Phytec je výrobce jednodeskových počítačů a System-on-Module (SOM). Výrobce cílí především na průmyslové nasazení a tomu odpovídá i sortiment. Prodává samotné jednodeskové počítače, kde je SOM modul napevno osazený v destičce, jenž nese jednotlivé porty a rozhraní. V současné době má v nabídce pouze dva produkty a tak cílí především na prodej jednotlivých SOM modulů.


http://www.phytec.com/products/single-board-computers

Cena kitu Cosmic Board (phyCORE-Vybrid) je 55$ resp. 65$, liší se jen SW výbavou. (cca 1100Kč resp. 1300Kč). Za tyto peníze dostanete 500MHz ARM A5, 512MB NAND Flash, 256MB DDR3 RAM. Co se týče konektorového vybavení, jedná se spíše o základ, tedy microSD, 100Mbit Ethernet, USB, microUSB, RS232, debugovací konektor a konektor pro rozšíření. Kvalita samotného produktu je zřejmě vysoká s širokou podporou nástrojů a dokumentace.


http://www.phytec.com/products/single-board-computers/cosmic-vybrid

SOM nemají žádné konkrétní konektory, je to pouze destička s konektorem zahrnující vše potřebné. Dále pak prodává jednotlivé vývojové kity zahrnující SOM a nosnou základní desku, do které se moduly vkládají. Tyto nosné desky mají i rozšíření, které lze opět také zakoupit a postavit tak prakticky kompletní počítač.


http://www.phytec.com/products/system-on-modules

Cena těchto kitů je opravdu vysoká, ovšem dostanete kompletní vývojovou platformu s podporou linuxu a windows embedded. K těmto kitům lze dokoupit i LCD displeje s dotykovou vrstvou.

Ceny samotných modulů nejsou dostupné, výrobce zřejmě cílí na velké objemy a sériovou výrobu.

Webové stránky výrobce: http://www.phytec.com

Cubieboard
Cubieboard se tváří jako komunitní produkt stavějící na procesorech od společnosti Allwinner Technology. Společnost Allwinner Technology sama o sobě nabízí SoC s procesory ARM, System-on-Module a vývojové kity (SOM + nosná deska). Cubieboard má tři varianty.

První nese AllWinner A10 SoC (Cortex-A8 na 1GHz a Mali-400MP GPU s CedarX CPU), 1GB RAM, 4GB NAN Flash a z konektorů: microSD, sata, HDMI, 100Mbit Ethernet, 2× USB, 1× USB OTG, 1×CIR a rozšiřující konektor, který nese například I2C, SPI, LVDS. Cena je cca 50€ (cca 1400Kč).

Druhá je pouze vylepšená varianta první, nese vylepšené AllWinner A20 CPU, který má o jedno jádro navíc (takže dvě) a vylepšenou variantu grafického procesoru Mali-400MP2 . Cena této varianty je 70€ (cca 1900Kč).

Ke Cubieboardu (1 a 2) lze zakoupit i Breadboard, což je nosná deska s VGA konektorem a vrtanými otvory pro vlastní modifikace a realizaci spojů. Destička se připojuje právě do rozšiřujícího konektoru a její cena je kolem 11€ (cca 300Kč).

Třetí varianta se jmenuje Cubietruck, je to větší deska a staví na AllWinner A20 CPU, 2GB DDR3 RAM, 8GB NAND Flash s konektorovou výbavou podobné první variantě Cubieboard, ale nese navíc S/PDIF, BT/WiFi přímo na desce a rozšiřující konektor. Cena této aktuálně nejnovější varianty je 89€ (cca 2500Kč).

Chystá se i další varianta, stavějící na AllWinner A80 a ponese název Cubieboard 8. Tato destička by měla zvládat 4k rozlišení na třech výstupech současně a od toho lze odvodit i podstatně výkonnější grafickou část. Zároveň by měla nést i USB 3.0 porty.

K Cubieboardu jsou k zakoupení i různé destičky rozšiřující možnosti těchto jednodeskových počítačů. Některé jsou určené přímo ke specifickému účelu (například audio - CubieNOS). Na stránkách cubieboard se lze proklikat přímo k distributorům, kterých je opravdu mnoho. Ceny se liší cca o 100Kč.

Podpora těchto destiček je opravdu obrovská. Hromada linuxových distribucí a komunitní podpora na fóru zaručuje minimální komplikace při vývoji s touto platformou.

Webové stránky výrobce: http://cubieboard.org a také http://docs.cubieboard.org

MicroZed
MicroZed je "levná" destička trochu vybočující ze všeho předchozího. Nese totiž Xilinx XC7Z020-1CLG400C. Jak již z názvu MCU napovídá, nejedná se ani tak o MCU, jako spíše o FPGA s ARM procesorem v jednom. Propagační materiál firmy AVNET mluví o programovatelném SoC.

K dispozici jsou dva produkty a liší se jen použitým SoC, tedy počtem I/O linek. Konkrétně 100 / 115 uživatelských I/O nebo 48 / 55 LVDS párů (7010 / 7020 varianta).

Parametry té vyšší varianty jsou: 1GB DDR3 RAM, 128MB SPI Flash, microSD a z konektorové výbavy: 1Gbit Ethernet, USB2.0 a dva mikro-konektory pro připojení I/O pinů programovatelné logiky.

Levnější varianta - MicroZed 7010 SOM - Standard Version vás vyjde na 192$ (cca 4000Kč)

Dražší varianta - MicroZed 7020 SOM - Standard Version vás vyjde na 289$ (cca 6000Kč)

Vývojový kit první varianty - MicroZed Evaluation Kit vás vyjde na 199$ (cca 4200Kč)

Rozdíl mezi standard verzí a kitem je pouze v balení. Standard zahrnuje pouze samotný SOM, v kitu dostanete kablík, SD kartu a licenci. Co však určitě mimo samotný SOM budete potřebovat je nosná deska, která je ve třech variantách.

Nejlevnější z nich je MicroZed Breakout Carrier Card a vyjde vás na 50$ (cca 1000kč) a nejvyšší varianta MicroZed FMC Carrier Card je podstatně dražší, 149$ (cca 3100Kč).

Webové stránky výrobce: http://www.microzed.org

Minnowboard
Minnowboard je nezisková organizace, která vyvíjí stejnojmenné destičky založené na CPU Intel® Atom™. K dnešnímu datu má oficiálně tři produkty, Minnowboard(1) a Minnowboard MAX(2). Liší se použitým CPU a rozměry, verze MAX má dvě varianty CPU.

Parametry Minnowboardu: Intel® Atom™ (1GHz 32bit) + EG20T PCH (GMA 600), 1GB DDR2 RAM, 4MB SPI Flash pro firmware a z konektorů: HDMI,2× audio jack, microSD, Sata, 2× USB host, 1× USB-B, serial-debug, 1Gbit Ethernet a rozšiřující konektory.

Výkonu je na rozdávání a výbava je bohatá, přejděme k ceně. Farnell desku nabízí za 129L (cca 4500Kč), Mouser za 151,2€ (cca 4100Kč) a Digikey za 189$ (cca 4000Kč). Rozptyl cen je značný a tak dávejte pozor při výběru vhodného distributora.

Parametry Minnowboardu MAX: Intel® Atom™ E38xx Series SoC (E3815 single-core, 1.46 GHz, E3825 dual-core, 1.33 GHz), 1-2GB DDR3 RAM, 8MB SPI Flash pro firmware a z konektorů: microHDMI, microSD, Sata2, 1× USB3.0 (host) a 1× USB2.0 (host), serial-debug, 1Gbit Ethernet a rozšiřující konektory.

Varianta s jedno-jádrovým CPU a 1GB paměti se zatím neprodává, na oficiálním webu se hovoří o brzkém předprodeji u Mouseru. Dvoujádrová varianta s 2GB paměti je momentálně k dostání pouze u Mouser Electronics za 116€ (cca 3200Kč).

K minnowboardům lze "přimlasknout" rozšiřující destičku (genericky pojmenováno Expansion Boards (Lures)) a lze je skládat na sebe (maximálně 4). Informace o destičkách jsou velmi strohé a zřejmě se budou měnit, v tomto případě vás raději odkáži na wikipedii projektu. Co lze zmínit jsou rozhraní, která lze destičkou zpřístupnit. Jsou to: LVDS, CAN, mSata, miniPCIe, I/O piny.

Webové stránky výrobce: http://www.elinux.org/Minnowboard:Lures_Specifications

ODROID-XU
ODROID-XU je jeden z několika produktů společnosti HardKernel sídlící v severní koreji. Zaujme velký počtem rozhraní a především výkonem.

Parametry ODROID-XU: Exynos5 Octa Cortex™-A15 1.6Ghz quad core a Cortex™-A7 quad core (big.LITTLE™ architektura) - PowerVR SGX544MP3 GPU, 2GB LPDDR3 a z konektorů: 3.5 audio jack, microHDMI, microSD, 100MBit Ethernet, 1× USB3.0 (host), 1× USB3.0 OTG, 4× USB2.0 (host) a rozšiřující konektor.

K této destičce lze zakoupit opravdu bohaté příslušenství, od I/O desticky, přes kamery, displeje, tlačítka, po volitelný wifi modul či eMMC úložiště (až 64GB). Cena destičky je 169$ (cca 3500Kč), což je vzhledem k výkonu použitého CPU příznivá cena. Pokud k tomu přikoupíte 8GB eMMC úložiště, počítejte s 4000Kč a obecně vás většina příslušenství vyjde přibližně na 25$ (cca 500Kč) za kus.

Webové stránky výrobce: http://pandaboard.org/sites/default/files/danland_logo.png

PandaBoard
PandaBoard je další komunitní platforma postavená na TI OMAP™ 4 procesoru. Existují dvě varianty, starší PandaBoard a novější PandaBoard ES. Líši se použitým CPU a pár drobnostmi, jinak jsou obě desky v podstatě stejné.

Parametry PandaBoard (ES): Dual-core ARM® Cortex™-A9 MPCore™ na 1 GHz (1,2GHz) s PowerVR SGX540 GPU, 1GB LP DDR2, WiFi b/g/n + BT2.1 a z konektorů: 3.5 audio jack, HDMI, DVI-D, SD/MMC slot, 100Mbit Ethernet, 2×USB2.0, 1×USB2.0 OTG, RS232 a rozšiřující konektory.

Destička je rozšiřitelná o kamerku (přímo na desce), LVDS pro LCD display a samozřejmě JTAG, I2C, USB a další.
Ceny obou desek se liší jen minimálně, horší je to s dostupností. V Evropě je to hlavně Mouser Electronics, kde je k dostání za 145€ (cca 4000Kč) resp. verze ES za 147,96€ (cca 4100Kč).

Webové stránky výrobce: http://pandaboard.org

Raspberry Pi Foundantion
Profláklá malina PI od Raspberry Pi Foundantion. Tu zřejmě netřeba nějak dalekosáhle představovat, malinu alias Raspberry PI zná snad každý, kdo se o tyto úsporná zařízení byť jen trochu zajímá. Takže takové rychlé seznámení. Raspberry PI je malé zařízení, které má podpořit výuku informatiky ve škole. Zároveň je perfektním základem pro různou tvorbu malých linuxových zařízení a svým rozšířením i cenou se stalo nejznámějším embedded zařízení na světě.

Parametry Raspberry PI A (B): SoC BCM2835 - ARM1176JZF-S 700MHz + VideoCore IV GPU, 256 (512) MB RAM, SD slot a z konektorů: 3.5 audio jack, 1(2) USB2.0, HDMI, S-Video a (verze B se 100Mbit Ethernetem, verze A jej nemá) rozšiřující konektory (GPIO, JTAG).

Co dělá tuto platformu tak oblíbenou je krom ceny a prvotenství také počet modulů, úprav, které k tomuto zařízení lze přidat. Mnohé zajímavé projekty byly právě realizovány pomocí raspberry pi (samozřejmě vhodně upraveného), například fotografie ze stratosféry naší modré planety.

A cena? V česku lze sehnat z RPiShopu za krásných 869Kč, nejdražší je alza, softcom a další, kde lze malinu pořídit od 1400Kč a výše. Ze zahraničí letmý pohled do Amazonu prozrazuje 36,9$ (cca 775Kč - doprava zdarma!), 732Kč u farnellu či za 788Kč i s 8GB SD kartou. S krabičkou za 1050Kč a model A za nádherných 523Kč. Co k tomu dodat? Snad jen, že je to opravdu nejlevnější a tedy nejdostupnější linuxem poháněné všestranné zařízení, které lze na něco využít.

Webové stránky výrobce: http://www.raspberrypi.org

AsiaRF AWM002
AsiaRF AWM002 - kostička s ethernetem a USB, nebo placička s anténkou a WiFi. Máme tu čest s další hračkou, které je teprve na úrovni startupu (a zřejmě již úspěšného) s cenovkou (zatím pouze 15$) podobnou té u maliny. Ovšem toto zařízení je mnohem menší a pro mnohé zřejmě i sympatičtější.

Základem platformy je univerzální destička nesoucí Ralink RT5350 (360MHz MIPS) s 32MB RAM, 8MB Flash paměti a 802.11n WiFi. Dále už je to jen a jen na vás, k čemu tuto destičku "připlácnete"(a jak využijete 17 GPIO vývodů).

Zatím známé varianty jsou 100Mbit Ethernet + USB (a WiFi na hlavní destičce).


https://www.indiegogo.com/projects/asiarf-tiny-linux-computer-with-wifi-and-ethernet

... a základní deska rozšiřující malou destičku na 2× Ethernet, 2× USB2.0 (jedno z nich je host), vlastní 5V zdroj, I2S, I2C, PCM, JTAG, indikační LED, tlačítko, přepínač a napájecí konektor. Je to v podstatě základ, ze kterého vychází většina levných čínských routerů (Chybí jen ten 4 portový switch. Není se také čemu divit, SoC od RaLinku se v routerech používají).

Zatím projekt hledá peníze (a kupce zároveň) na výrobu, certifikace atd. Chlubí se podporou Linuxu, OpenWRT a certifikací CE.

Webové stránky produktu: http://www.asiarf.com/Smallest-Tiny-Ralink-802-11n-Wireless-AP-Router-Module-Board-AWM002-product-view-375.html

VoCore
VoCore - jde to ještě menší. Stejně jako předchozí produkt od AsiaRF staví VoCore na stejném SoC. S cenovkou 20$ (cca 400Kč) jde o velmi levný základ a s rozměry 25mm×25mm se jedná opravdu o nejmenší destičku ze všech jmenovaných.

Platforma se bude prodávat s rozšiřující destičkou "dock", která přidá 100Mbit Ethernet a USB. Opět prakticky totožné jako řešení od AsiaRF, jen v menším. Celek vás potom vyjde na 45$ (cca 950Kč).


https://www.indiegogo.com/projects/vocore-a-coin-sized-linux-computer-with-wifi

Webové stránky výrobce: http://vonger.net

Wandboard
Wandboard je další ambiciózní neziskový projekt, který si vzal za cíl vytvořit co nejvíce univerzální SOM a staví na netradičním Freescale i.MX6 procesorů. Je k dispozici ve třech variantách a liší se především pamětí RAM, procesorem, přítomností sata portu, WiFi a BT.

Parametry nejvyššího modelu Wandboard Quad: Freescale i.MX6 Quad (Cortex-A9 Quad core + Vivante GC 2000 GPU), 2GB DDR3 RAM, 2× microSD slot a z konektorů: 3× 3.5 audio jack, TOSLINK S/PDIF, HDMI, RS232, 1×USB, 1× USB OTG, Sata, 1Gbit Ethernet, 802.11n WiFi + BT a rozšiřující konektory (+ foťák/kamerka).

Je vidno, že destička toho nabízí opravdu mnoho a s cenovkou 129$ (oficiální web = cca 2700Kč) vyplňuje ideální střed mezi malinou a MicroZed. Horší je to s reálnou cenou pro evropana, Mouser jej prodává za 111,2€ (cca 3050Kč) a Digikey za 148,71$ (cca 3100Kč).

Levnější modely mají doporučenou cenu 99$ (cca 2000Kč) a 79$ (cca 1650Kč), reálně u mousera za 82,4€ (cca 2300Kč), resp. 66,4€ (cca 1800Kč).

Webové stránky výrobce: http://www.wandboard.org

Závěr
Takže suma sumárum, sešlo se nám tu 12 chytřejších zařízení poháněných linuxem a to nejsou zdaleka všechna možná řešení dostupná na internetu. Dokonce jich je ještě více, protože zanedbáváme existenci různých routerů, set-top boxů a všeho dalšího e-smetí, které má ARM procesor, může spustit nějakou linuxovou distribuci a má I/O piny. Potom může starší router sloužit stejně dobře, jako raspberry PI a nemusíte utrácet ani korunu. Ale zpět k našemu výčtu zařízení v tomto článku.

Nejdražší "hračkou" je MicroZed (ať už nejnižší verze s rozšiřující deskou, nebo ta nejvyšší), která je zástupcem zřejmě toho nejvýkonnějšího řešení, které jsme mohli hledat. Zahrnuje v sobě ARM procesor a FPGA, které musí bohatě stačit i na opravdu složité projekty. Dokonce výrobce nabízí i mnohem sofistikovanější řešení. MicroZed si zřejmě nekoupí úplně každý, protože FPGA část mnoho kreativců nevyužije, takže se dá říct, že raspberry PI vítězí v plné čáře. Má širokou komunitu uživatelů, projektů s touto destičkou vzniklo opravdu mnoho a cena je jednoznačně nejnižší.

Pokud je vám malina malá ale MicroZed zase kanónem na komára, najdete v článku mnoho zařízení, které by vám mohly pomoci. Velmi atraktivní je BeagleBone, Wandboard nebo SOM board od Phytecu. Zbylé zařízení cílí spíše do segmentu počítačů, protože přeci jen nemají mnoho I/O portů nebo speciálních rozhraní. Je tu dokonce zařízení postavené na procesoru Atom, kterých lze najít samozřejmě více, ale takovéto platformy už jsou opravdu velmi specifické.

Jako další platformy mohu jmenovat: RioTboard (MCIMX6 SOLO) - alternativa k Wandboardu, Marsboard (MarS Board dev board - i.MX6 Dual ARM Cortex-A9), Arduino (Atmel - ARM/ATmega), Embest cookie numicro evb (klon arduina), Analog Devices (ADZS-CM403F-EZLITE - EVAL KIT = ARM Cortex-M4 240MHz + DSP), Olimex (iMX233-OLinuXino-MAXI = ARM926J 454MHz), NXP (LPC4357-EVB = ARM Cortex-M4 a M0), MIKROELEKTRONIKA (MIKROE-1099 - DEV BOARD = Cortex-M4) a mnoho dalších.

Pokud už máte někdo konkrétní zkušenosti s jednou z výše jmenovaných platforem, nebojte se o tom podělit s námi v diskuzi.

A na konec pro lepší přehled, tabulka s cenovkami jednotlivých zařízení.

APC-8750 49$ (1000Kč)
APC-Rock 59$ (1200Kč)
APC-Paper 99$ (2100Kč)
BeagleBone 50€ (1300Kč)
BeagleBoard 125$ (2600Kč)
BeagleBoard-xM 149$ (3100Kč)
Phytec Cosmic Board kit 65$ (1300Kč)
Cubieboard 1 50€ (1400Kč)
Cubieboard 2 70€ (1900Kč)
Cubieboard 3 (Cubietruck) 89€ (2500Kč)
MicroZed 7010 192$ (4000Kč)
MicroZed 7020 289$ (6000Kč)
MicroZed eval kit 199$ (4200Kč)
Minnowboard 189$ (4000Kč)
Minnowboard MAX 116€ (3200Kč)
ODROID-XU 169$ (3500Kč)
Pandaboard 145€ (4000Kč)
Pandaboard ES 148€ (4100Kč)
Raspberry PI - model A 25$ (523Kč)
Raspberry PI - model B 37$ (800Kč)
AsiaRF AWM002 35$ (750Kč)
VoCore board 20$ (400Kč)
VoCore board + dock 45$ (950Kč)
Wandboard Solo 79$ (1650Kč)
Wandboard Dual 99$ (2000Kč)
Wandboard Quad 129$ (2700Kč)

Autor: Petr KučeraGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO4R - USB - 4x relé + 4x vstupy
Modul PUSBIO4R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 735 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007