. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Kterak se zpět do Evropy vrátí bezpilotní raketoplán IXV

Kterak se zpět do Evropy vrátí bezpilotní raketoplán IXV

Nedaleko Toskánského pobřeží v Itálii proběhlo cvičení lodi i posádky, které se mají zapojit do záchrany evropské bezpilotního raketoplánu.

Nedaleko Toskánského pobřeží v Itálii proběhlo cvičení lodi i posádky, které se mají zapojit do záchrany evropské bezpilotního raketoplánu IXV v průběhu listopadu.

Z moře vylovili prototyp suborbitálního zařízení IXV (Intermediate eXperimental Vehicle). Šlo o stejný model, který byl v loňském roce použitý pro test přistání do moře východně od pobřeží Sardinie.

Tentokrát ovšem dvoutunové zařízení shodil do vody jeřáb. Zásluhou toho bylo možné trénovat složité manévry, které bude zapotřebí provést během skutečného přistání ve vlnách Tichého oceánu koncem letošního roku. Během zkoušek se nacvičovalo i případné přistání zařízení „vzhůru nohama“.


Obr. 1: Nafukovací balóny udržují IXV na hladině

Prototyp byl v průběhu testů opatrně vyzdvižený na palubu lodi Nos Aries, na níž byla posádka italské společnosti NERI. Tento prototyp IXV nyní splnil svoji roli, takže se přesune k vystavení do technického střediska ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre).

Zařízení IXV bude testovat technologie a systémy pro budoucí evropská samostatná atmosférická návratová tělesa. S jeho letem se počítá v závěru letošního roku po startu na palubě rakety Vega vypuštěné z Kourou (stát Francouzská Guayana).

Během návratu ze suborbitální trajektorie bude IXV pro let využívat vztlaku generovaného trupem. Ten bude řízený pouze aerodynamickými klapkami a stabilizačními tryskami.

Zařízení IXV je přitom doslova napěchované novými technologiemi, které budou sbírat informace o aerodynamice, aerotermodynamice, materiálech, struktuře, mechanismech, řízení, navigaci, stabilizaci a avionice.


Obr. 2: Vyzvedávání IXV na palubu

Experimentální let IXV zakončí přistání do jedné z nejodlehlejších oblastí Tichého oceánu. Zde už bude loď Nos Aries čekat na příležitost k záchraně stroje.

Zhruba uprostřed léta se přitom Nos Aries vydá z Itálie, aby se přes Středozemní moře a Atlantický oceán dostala do cílové oblasti. V Panamě pak vezme na svoji palubu tým specialistů; následovat bude měsíční cesta skrze Panamský průplav a Tichý oceán.

Bezprostředně před startem IXV vypustí loď meteorologický balón, který bude sledovat stav větru nad Tichým oceánem. Poskytne tak informace týkající se sestupové trajektorie.


Obr. 3: IXV na palubě lodi Nos Aries

Pokud podmínky na moři umožní pokračovat ve startu, bude loď Nos Aries přijímat letová data ze tří set senzorů IXV během přistávacího manévru. A pak bude zachytávat signál pozičního majáku.

Potápěči na rychlých člunech následně dorazí k plovoucímu zařízení IXV: budou se přitom držet v pozadí, dokud robotičtí průzkumníci nezjistí, zdali na něm nezůstaly stopy zbytků toxických pohonných látek. Jakmile prohlásí, že vše je v pořádku, robotické jeřáby IXV vyzvednou. Následovat má vyčištění palivových nádrží a poté už zhola nic nebude bránit cestě zpět do Evropy.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007