. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Dvojice družic Galileo byla usazena na nosič Sojuz

Dvojice družic Galileo byla usazena na nosič Sojuz

Nejnovější dvojice družic systému Galileo byla umístěna na nosnou raketu Sojuz, čímž dokončila přípravu před cestou do vesmíru.

Dne 19. srpna byly pátá a šestá družice systému Galileo dopraveny na vypouštěcí komplex raket Sojuz. Před tím byly obě připojeny ke společnému adaptéru, následně umístěny na horní stupeň Fregat a konečně uloženy do ochranného obalu aerodynamického krytu.

Jakmile byl tento kombinovaný „horní kompozit“ skládající se ze dvou družic, jejich adaptéru a horního stupně plus aerodynamického krytu dopravený na vypouštěcí komplex, byl vyzvednutý na mobilní obslužnou věž obklopující čekající třístupňovou raketu Sojuz.


Obr. 1: Družice Galileo pod aerodynamickým krytem rakety Sojuz

Následně pak dlouho do noci technici zajišťující přípravu startu propojovali celý „horní segment“ se třemi stupni rakety Sojuz, čímž nosič zkompletovali.

Následovat bude závěrečná kontrola a po ní přijde na řadu tankování. Odpočítávání bude zakončeno startem v pátek 22. srpna ve 14:27:11 h středoevropského času (12:27:11 h UTC).

Tři hodiny 47 minut a 57 sekund po startu budou družice uvolněny pomocí pyrotechnického systému ze svého adaptéru, který zůstane spojený se stupněm Fregat. Stane se tak po dosažení cílové kruhové dráhy ve výšce 23 500 km.


Obr. 2: Horní segment přijíždí na vypouštěcí komplex

Tyto nové družice doplní kvarteto satelitů Galileo, které již jsou na oběžné dráze a které byly vypuštěny v párech v říjnu 2011 a říjnu 2011.

První kvarteto byly družice ze série IOV (In-Orbit Validation) mělo ověřit, že systém Galileo včetně pozemního segmentu funguje tak, jako bylo plánováno.

Poté, co to potvrdily, přicházejí nyní na řadu družice z řady FOC (Full Operational Capability). Právě ty budou nyní dopraveny do vesmíru, čímž bude zahájeno budování zbývající části sestavy systému Galileo.

Palubní zařízení generující navigační signály vysílané na Zemi bylo vyrobeno firmou Surrey Satellite Technology Ltd. ve Velké Británii, zatímco základní satelitní platforma spatřila světlo světa ve firmě OHB v Německu.


Obr. 3: Zvedání horního segmentu

Během následujících let bude realizovaný plynulý proud vypouštění, kdy budou družice systému Galileo vynášeny po dvou na palubách raket Sojuz a po čtyřech na nosičích Ariane 5.


Obr. 4: Horní segment bezprostředně před připojením k raketě Sojuz

Partneři programu Galileo
Definice, vývoj a testování přímo na oběžné dráze v rámci programu Galileo vykonává ESA, přičemž je spolufinancováno ESA a Evropskou unií.

Fáze FOC je pak řízena a plně financována Evropskou komisí. Komise a ESA přitom mají podepsanou delegační dohodu, podle které ESA funguje jako subjekt zodpovědný za návrh systému a prokurista pro komisi.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
RTL SDR-3+
Nová generace moderních, snadno použitelných RTL SDR přijímačů vychází z vynikajících vlastností obvodů R820T.
Skladem od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007