. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
VUT otevírá Muzeum výpočetní techniky pro veřejnost

VUT otevírá Muzeum výpočetní techniky pro veřejnost

Muzeum výpočetní techniky Fakulty informačních technologií VUT v Brně ve svém kampusu na Božetěchově ulici v Brně, Králově Poli, se otevírá veřejnosti.

Muzeum výpočetní techniky Fakulty informačních technologií VUT v Brně ve svém kampusu na Božetěchově ulici v Brně, Králově Poli, se otevírá veřejnosti. I když jádro expozic bylo vybudováno již před dvěma lety, bylo využíváno převážně pro vzdělávací účely studenty a pedagogy. VUT v Brně se nyní rozhodlo otevřít muzeum pro nejširší veřejnost. Expozice budou přístupná zdarma každou všední středu od 13:00 do 17:00. Vstup do muzea je z veřejně přístupného hlavního nádvoří královopolského kartuziánského kláštera, který je jádrem kampusu fakulty.

S ohledem na prostorové možnosti jsou v expozicích mapovány zejména na osobní počítače, které buď vznikly v Československu, nebo naši výpočetní techniku výrazně ovlivnily, a dále na technologie a média používaná jako počítačová paměť. V muzeu se nyní nachází asi 50 různých převážně osobních počítačů, doplňuje je asi třicítka dobových periferních zařízení, kromě toho expozice zahrnují dalších asi 60 drobných exponátů. Pokud nepočítáme torzo hodinového stroje, pocházející z hodinové věže kartuziánského kláštera, nejstarším exponátem je mechanický kalkulátor z 50. let, nejnovějším pak počítač, vyrobený v roce 1991 v tehdejší ČSFR. Sbírku osobních počítačů, vyrobených na našem území do roku 1990, lze považovat za téměř kompletní. Návštěvník může názorně vidět, jakým vývojem technologickým, ergonomickým i designovým počítače u nás před revolucí prošly a srovnává je se soudobou produkcí západu.

Expozice počítačových pamětí ukazuje vývoj technologie od pamětí prvních počítačů, které u nás vznikaly koncem 50. let až prakticky do současnosti. Mapuje technologie operačních pamětí počítačů i vnějších pamětí, jako byly papírové i magnetické pásky, štítky i disky.

Vystavené sbírky jsou částečně majetkem fakulty, řada exponátů je do sbírek také zapůjčena soukromými sběrateli a pracovníky fakulty. Muzeum výpočetní techniky při FIT VUT v Brně je svým zaměřením ojedinělé v ČR.

Ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně se v muzeu FIT VUT v Brně připravuje ještě další expozice, která by měla prezentovat předchůdce osobních počítačů – sálové počítače a minipočítače. Expozice se bude rovněž orientovat na stroje, vyráběné a používané v Československu.

Odkazy & Download:
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně
VUT otevírá Muzeum výpočetní techniky pro veřejnost
Muzeum výpočetní techniky
GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 01. 09. 2014 v 07:01 zaslal host
Hnz
Nechci být rejpal, ale v článku je logo a odkazy na jinou fakultu na FEKT nikoliv FIT.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PRESTO - Rychlý a univerzální USB programátor
PRESTO je velmi rychlý programátor moderní koncepce. Programuje velké množství součástek - mikrokontroléry, CPLD, FPGA, sériové FLASH a EEPROM, apod.
Skladem od 2196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007