. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Měřič radioaktivního záření
12. unora 2015 - 6:28 | Pandatron | Měřič radioaktivního záření | Komentářů: 19  

Měřič radioaktivního záření

V pořadí již třetí variace na téma měření radioaktivního záření, tentokrát s obvodem CMOS 4049 a vlastním generátorem.

Dozimetry, nebo také Geiger-Müllerovy/Geigerovi čítače jsou oblíbenou konstrukcí i učební a laboratorní pomůckou. Jedná se o detektory částic ionizujícího (radioaktivního) záření. Jeho zdrojem může být celá řada především historických předmětů v našem okolí, ale můžeme se s ním setkat i kdekoliv v přírodě. Více informací poskytne například stránka Ionizující záření na Wikipedii.


Obr. 1: Princip měření ionizujícího záření
zdroj: darvill.clara.net

Následující zapojení je schopné detekce ionizujícího záření typu: alfa částic, částic beta a gama záření, které vyvolá ionizace nízkotlakého plynu v GM (Geiger-Muller) trubici. Tyto trubice jsou dnes běžně dostupné například prostřednictvím eBay, především ze starých vojenských zásob. Jejich cena přitom není vysoká, pohybuje se kolem 200 Kč.

Součástí konstrukce je také nezbytný generátor vysokého napětí (U1, U2, Q1, T1, a související prvky), který slouží k napájení GM trubice. Impulzy z GM trubice jsou následně vedeny přes Q2 a U1 na generátor pulsů U3, který má výstup na reproduktor.

Více informací v článku: Geiger CounterGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (19):

Zobrazit starší 30 dnů (19)...

host
19. Dne 29. 01. 2017 v 11:01 zaslal host
Bez titulku
mam nejake trubice levne


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB teploměr
Digitální USB teploměr s možností připojení externího čidla, funkcí termostatu se zasíláním e-mailu i přenosem dat na webový server.
Skladem od 500 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007