. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pojistky firmy Schurter v lékařských přístrojích
11. června 2015 - 5:40 | Pandatron | Pojistky firmy Schurter v lékařských přístrojích | Komentářů: 0  

Pojistky firmy Schurter v lékařských přístrojích

Bezpečnost a spolehlivost elektronických zařízení v medicíně jsou jedněmi z nejdůležitějších faktorů, které jsou brány v úvahu při konstrukci.

Bezpečnost a spolehlivost elektronických zařízení v medicíně jsou jedněmi z nejdůležitějších faktorů, které jsou brány v úvahu při konstrukci. Zdraví a životy lidí často závisejí na přístrojích, které musejí být nejen spolehlivé, ale také nesmí způsobit v případě vzniku nějaké poruchy dodatečné ohrožení. To klade velké nároky na součástky, z jakých jsou konstruovány lékařské přístroje, používané k záchraně nebo monitorování životních funkcí.

Otázku bezpečnosti je potřeba rozebírat již od místa připojení k energetické síti, přes ochrany proti přetížení, ochranu proti úrazu, jak rovněž použití vhodných přepínačů a filtračních prvků.

Prvky lékařských přístrojů, jakými jsou napájecí konektory, pouzdra pojistek, přepínače nebo filtry napájení, musejí splňovat specifické požadavky, jaké jsou popsány v normě IEC 60601-1 zabývající se mj. elektrickou bezpečností lékařských přístrojů.

Firma Schurter nabízí celou škálu výrobků určených pro lékařský průmysl. Jsou to mezi jiným řady pojistek SMD vhodných pro použití v lékařských přístrojích:

UMF 250, UMT 250, UMT-H, UMZ 250

Při volbě pojistek pro konkrétní zařízení je potřeba zohlednit řadu faktorů, mj.:

  • Jmenovitý proud a napětí
  • Časovou charakteristiku
  • Vypínací schopnost (maximální hodnota proudu, kterou lze účinně pojistkou odpojit)
  • Splňované normy
  • Typ pouzdra

Díky velmi výhodnému poměru cena/výkon jsou pojistky neobvykle žádanými prvky v elektrických zařízeních. Především omezují důsledky případných poruch elektronických obvodů, snižují náklady na opravy, jak i zvyšují bezpečnost používání tím, že chrání lékařský personál či pacienta před důsledky poruch. V krajních případech může přece chybějící nebo nevhodně zvolená pojistka způsobit požár nebo dokonce výbuch v zařízení.

Uvedené UMT 250 a UMF 250 jsou pojistky firmy Schurter pro použití v lékařských přístrojích. Jejich pouzdra jsou určena k přímé montáži na plošný spoj (PCB, SMT), jmenovité proudy jsou od 0,5 (od 0,08 pro UMT250) do 10 A s rozdělením do 14 hodnot jmenovitého proudu (nebo 22 pro UMT250) a napětí do 250 VAC nebo 125 VDC. UMF 250 je tzv. rychlá pojistka (charakteristika F) určená pro ochranu citlivých obvodů elektronických zařízení. UMT 250 je naopak pojistka tzv. pomalá (charakteristika T).

Pro obvody, kde můžeme očekávat velký maximální zkratový proud, může být vhodná UMT-H – pomalá pojistka s vysokou hodnotou maximálního vypínacího proudu, až 1500 A. To způsobuje, že je účinnou ochranou před zkraty v elektrických obvodech. Může být použita jako hlavní ochrana v napájecích modulech, kde napětí dosahují 277 VAC. Má větší rozměry než dva dříve uvedené typy, možné jmenovité proudy se nacházejí v rozmezí 0,16 A-10 A (s rozdělením do 19 jmenovitých proudů), napětí 250 - 277 VAC nebo 125 - 250 VDC.


Obr. 1 Pojistka řady UMF 250

Jedinou pojistkou, která se od předchozích liší způsobem montáže, je pojistka tzv. pomalá UMZ 250. Montuje se na plošný spoj pomocí speciálního konektoru. Jeho elektrické parametry jsou jmenovitý proud od 0,08 A do 4 A, napětí 250 VAC nebo 125 VDC.

V některých případech je potřeba při výběru pojistek věnovat pozornost teplotě okolí, při jaké bude pracovat. Má to bezprostřední vliv na hodnotu maximálního jmenovitého proudu pojistky. V katalozích pak najdeme grafy, na jejichž základě můžeme stanovit koeficient korekce jmenovitého proudu (v procentech) v závislosti na vnější teplotě. Na obr. 2 je uvedena takováto závislost pro pojistku UMF 250.


Obr. 2 Závislost korekce jmenovitého proudu pojistky UMF250 jako funkce teploty okolí

Pojistky popsané ve článku jsou dostupné v nabídce firmy Transfer Multisort Elektronik – oficiálního distributora firmy Schurter. Zveme Vás k návštěvě internetové stránky www.tme.eu a k seznámení se s ostatními výrobky Schurter, dostupnými v nabídce. Součástky, které jsou nedostupné ve stálé katalogovém prodeji, lze v TME objednat na přání.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Schurter
TME Czech Republic s.r.o.
Sleva až 15 % na kondenzátory NichiconGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-320FW
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním RS232 / TTL.
od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007