. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Průvodce embedded platformami - pokračování
19. srpna 2015 - 6:20 | Pandatron | Průvodce embedded platformami - pokračování | Komentářů: 1  

Průvodce embedded platformami - pokračování

Jak jsem byl upozorněn, doplňuji předchozí článek pár produkty co jste zmínili v diskuzi a k tomu ještě přidám již celkem často zmiňovaný produkt intelu.

Jak jsem byl upozorněn, doplňuji předchozí článek pár produkty co jste zmínili v diskuzi a k tomu ještě přidám již celkem často zmiňovaný produkt intelu.

Radxa limited
Opět zřejmě komunitní projekt pod Creative CC s dvěma produkty. O komunitě toho moc zjistit nelze, nebo já jsem alespoň mnoho nenašel, ale čínský původ je zřetelný. Projekt započal produkci zřejmě ke konci roku 2013.

Prvním je Rock Lite, což je holá deska s wifi anténkou a USB napájecím kabelem. Tato varianta spolu s druhou sdílí totožné rozměry, počet GPIO vývodů i konektorů okolo desky (s výjimkou tří konektorů ze spod u verze pro). Deska staví na SoC Rockchip, který v sobě ukrývá ARM Cortex-A9 quad core na 1.6Ghz s grafickou částí Mali400. Dále je pak osazeno 1GB DDR3 na 800MHz, u lite verze pouze slot na micro SDXC (do 128GB) a konektory pro HDMI 1.4 (1080p/60Hz), AV jackem, 10/100 Ethernetem, Wi-Fi b/g/n výstupem, S/PDIF (toslink), 2× USB 2.0 + USB OTG, sériový výstup, IR ledku pro dálkové ovládání, 3 tlačítka a 3 ledky. Tato varianta vás vyjde na 59$ (cca 1300Kč)

Druhá varianta je Rock Pro, která je podstatně bohatší na příslušenství a o proti verzi lite nabízí 2GB RAM, 8GB Flash úložiště a Bluetooth 4.0. Zároveň má deska ze spod tři konektory pro dotykový panel, kamerku a LVDS, toto lite verze opět nemá. Tato varianta vás vyjde na 99$ (cca 2100Kč)

Na desce se dále nachází dvě lišty s 80ti vývody, mezi které patří GPIO, I2C, SPI, Line in, USB 2.0, PWM, ADC, LCD a další.

K této platformě je ještě na radxa storu možné zakoupit příslušenství, jako je 5V napájecí zdroj, USB-Serial kablík, průhlednou krabičku, dálkový ovladač, AV kabel, klávesnici s "air mouse", chladič s ventilátorem a micro usb kabel.

Kromě oficiální distribuce z radxa storu v Číně je možné produkty zakoupit od distributorů, mezi něž patří i Evropa a z té asi neblíže německý distributor. Radxa pro od tohoto distributora vychází na 2500Kč (91,5$).

Multimediální výbava a počet GPIO tuto platformu staví někam mezi a je zřejmě vhodným kompromisem. Zároveň je na oficiálním webu mnoho informací a neměl by tak být problém spustit linux, android nebo freeBSD na této platformě. Mimo tuto základní platformu jsem našel i pár projektů a popisů konkrétního nasazení s touto deskou, případně by vás komunita (zřejmě na Google plus) neměla nechat v problémech.

Webové stránky výrobce: http://radxa.com/Rock

Banana PI
Taiwanský projekt linuxových nadšenců, kteří chtějí rozšířit výkon tolik populární maliny a posunout tak použitelnost platformy dál. Jeho hlavní výhodou je rozměrová kompatibilita se základními konektory. BananaPi jich má ovšem více a tak může dojít k nějaké kolizi, ovšem z větší části zřejmě stačí pouze vyměnit malinu za "banán" a tím tak navýšit výkon potřebný k funkci již hotového projektu.

K dispozici je tedy pouze jediný produkt, Banana Pi, který staví na procesoru Allwinner A20 (ARM Cortex-A7 dual-core, 1GHz, Mali400MP2 GPU), 1GB DDR3 RAM, slotem na SD kartu, Sata konektorem pro disky, HDMI, kompozitním video výstupem, 1Gbit Ethernetem, 3,5mm jackem pro zvukový výstup, 2× USB2.0 1× USB OTG a 1× micro USB pro napájení, třemi tlačítky a IR ledkou pro dálkový ovladač.

Dále jsou na desce konektory pro připojení LVDS a dotykového panelu, mikrofonu, kamerky, UART a GPIO.

Podporován je především linux (stejně jako u maliny) a dle informací s možností běhu všech linuxových derivátů (Android, Raspbien). Komunitu tvoří forum využívající google skupiny.
Oficiální distribuce není nikde zmíněna, ale co jsem tak hledal, cena se pohybuje kolem 1700Kč.

Tento produkt činí zajímavým hlavně kompatibilita s malinou při mnohem větším výkonu i výbavou. Víc k tomu komentovat netřeba, funguje na tom totožný software a tak je možné čerpat z komunity okolo maliny.

Webové stránky výrobce: http://www.bananapi.org

Intel Edison
Intel netřeba představovat a vzhledem k velkému rozmachu IOT (internet of thingg) musel zareagovat taktéž. Jeho odpovědí je mnoho, ale ta nejzajímavější je zřejmě edison.

Edison sám o sobě je malý modul nesoucí kompletní HW s dvěma konektory, jsou jimi wifi a ze spod hlavní konektor ve kterém je vše ostatní. Dále na sobě nese pouze bluetooth anténku. Celý modul tedy pohání Atom Dual-Core na 500MHz, kterému pomáhá Quark na 100MHz. Zbytek tvoří 1GB LPDDR3 RAM, Wi-Fi a/b/g/n s BT 4.0LE, 4GB eMMC úložiště a jako výstupní rozhraní jsou SD, UART, SPI, GPIO a USB2.0 OTG. Samotný modul edisonu by měl stát 50$ (odhad v česku 1300Kč).

K dostání je celý vývojový kit, kde je samotný modul edison a o něco větší destička do které se připojí. Destička potom nese dva USB porty a vyvedené vstupy/výstupy z modulu. Tato menší varianta základní destičky vás přijde na 20$ (cca 500Kč).

Existuje i varianta pro arduino, která nese prakticky vše potřebné. Ta je patřičně dražší a vyjde vás na 45$ ( cca 1100Kč).

Edison by měl být již k dostání a letmým pohledem na pár distributorů lze objevit i několik pomocných destiček, se kterými lze edisona rozšířit. Ceny se odvíjí od funkcionality.

Programové vybavení by mělo být totožné s arduinem, tedy C/C++, Node.JS, Python, RTOS. Dokonce by měla být k dispozici velmi detailní příručka i pro úplné začátečníky s vizuálním programováním.

Samotný edison spíš cílí na jednoduché projekty, které vyžadují internet a základní zpracování dat. Nevypadá, že by měl mnoho I/O ale věřím, že se uživatelská základna podstatně rozšíří, je teprve na samotném začátku.

Webové stránky výrobce: http://www.intel.com/content/www/us/en/do-it-yourself/edison.html

Mite (Microcomputer Technology)
Tuto firmu zmíním jenom krátce, dle příspěvku pod minulým článkem umožňují výroby na zakázku a samozřejmě mají i svoje produkty. Jejich nabídka je široká a zahrnuje jak x86 cpu, tak ARM či dokonce tegru od nvidie.

Firma cílí především na průmyslové nasazení a zřejmě i větší odběr. Oficiální ceny nejsou k dispozici ale vzhledem k tomu že je to česká firma, neměl by být problém je kontaktovat.

Webové stránky výrobce: http://www.mite.cz

Autor: Petr KučeraGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 19. 08. 2015 v 18:53 zaslal host
Bez titulku
U MITE je problém s cenami, z nějakého důvodu je neuvádí na webu


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M75 QUECTEL
Dual-Band GSM modul provedení SMD, pouze pro SMS služby
Termín nepotvrzen od 275 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007