. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Rusko rozšíří JE Búšéhr o dva jaderné bloky
13. listopadu 2014 - 4:36 | Pandatron | Rusko rozšíří JE Búšéhr o dva jaderné bloky | Komentářů: 0  

Rusko rozšíří JE Búšéhr o dva jaderné bloky

Komplexní sada dokumentů, které rozšiřují spolupráci Ruska a Íránu v oblasti civilního využití jaderné energie, byla podepsána v úterý, 11. listopadu, v sídle Státní korporace pro jadernou energii Rosatom v Moskvě.

Komplexní sada dokumentů, které rozšiřují spolupráci Ruska a Íránu v oblasti civilního využití jaderné energie, byla podepsána v úterý, 11. listopadu, v sídle Státní korporace pro jadernou energii Rosatom v Moskvě. Po společných jednáních podepsali generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko a viceprezident Islámské republiky Írán, který zároveň stojí v čele Íránské organizace pro jadernou energii, Ali-Akbar Salechi, Protokol k Mezivládní dohodě mezi Ruskem a Íránem o spolupráci při vybudování jaderné elektrárny z 25. srpna 1992. Současně byl také podepsán meziresortní Memorandum o vzájemném porozumění a rozšíření spolupráce v oblasti využití jaderné energie pro mírové účely.

Kromě toho byl v přítomnosti Sergeje Kirijenka a Ali-Akbara Salechiho podepsán Kontrakt na výstavbu druhé řady jaderné elektrárny Búšehr, který počítá s vybudováním dvou bloků JE a s možností rozšíření celkově na čtyři. Dohodu stvrdili podpisy šéf skupiny společností NIAEP - ASE a šéf Nuclear Power Production and Development Company of Iran (NPPD).

V souladu s textem Protokolu k Mezinárodní dohodě jsou obě strany připraveny spolupracovat při výstavbě osmi bloků s reaktory VVER dodaných „na klíč“ na území Islámské republiky Írán (čtyři bloky na stavební parcele JE Búšehr a další čtyři na jiném místě). Obě strany se zároveň zavázaly zajistit maximální možnou účast íránských podniků a společností na všech činnostech souvisejících s výstavbou nových bloků, jejich provozováním a následným vyřazováním z provozu.

Celý projekt výstavby nových bloků jaderných elektráren v Íránu, včetně dodávek zařízení a jaderného paliva, bude uskutečňován pod garancí IAEA a plně v souladu s režimem nešíření jaderných materiálů, stejně jako tomu bylo při výstavbě prvního bloku JE Búšehr.

V souladu s Protokolem bude jaderné palivo do výše uvedených osmi bloků JE během celého jejich životního cyklu vyrábět a dodávat ruská strana. Vyhořelé jaderné palivo bude transportováno zpět do Ruska k dalšímu zpracování a uložení. Ruská strana se zavázala zabezpečit školení a kurzy pro íránské experty v oblasti provozování, obsluhy a související technické podpory JE, stejně jako v oblasti regulace a kontroly jaderné a radiační bezpečnosti.

V souvislosti s textem podepsaného Memoranda oba partneři potvrdili záměr vzájemně spolupracovat také v oblasti palivového cyklu a ekologie. Kromě toho v rámci rozšíření výstavby jaderných bloků ruského designu v Íránu plánují společně vypracovat studii o ekonomické efektivitě a možnosti výroby jednotlivých elementů jaderného paliva pro zmíněné bloky na území Íránu.

Ruská státní korporace pro jadernou energii Rosatom sdružuje více než 250 podniků, v nichž pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Struktura společnosti je tvořena čtyřmi výzkumnými a výrobními komplexy: podniky jaderně-palivového cyklu, jaderné energetiky, vědeckovýzkumnými ústavy, flotilou jaderných ledoborců, jedinou svého druhu na světě a dalšími podniky. Rosatom je vlastníkem a operátorem deseti jaderných elektráren v Rusku, na nichž je v provozu celkem 33 bloků, které vyrábějí 16 procent z celkové produkce elektřiny v Ruské federaci. Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době uskutečňuje projekty výstavby 30 bloků jaderných elektráren, z nichž 22 je za hranicemi Ruska.

Zdroj: essential-com.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ110SR - RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s konektory RJ45 i D-Sub
Skladem od 730 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007