. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Barevné osvětlení pomocí RGB LED
31. cervence 2015 - 6:48 | Pandatron | Barevné osvětlení pomocí RGB LED | Komentářů: 1  

Barevné osvětlení pomocí RGB LED

Stále více světelných aplikací dnes využívá nové generace vysoce výkonných a jasných RGB LED.

Nová generace vysoce výkonných a jasných RGB LED se dnes používá ve stále větším počtu světelných aplikací, jako je podsvícení, obecné systémy osvětlení, dopravní signalizace, osvětlení automobilů, reklamních nápisů, atd. Hlavní výhodou, která jim zajišťuje velkou popularitu, je jednoduchá možnost vytvoření více-barevného světla se speciálními světelnými efekty a snadnou změnou jasu jednotlivých barevných složek. Pokud k tomu přičteme i další výhody, mezi které patří jejich dlouhá životnost a malé rozměry, vychází nám z toho světelný zdroj budoucnosti.

Společnost ST electronic zveřejnila dokument, který na 40 stranách podrobně popisuje jak řídit RGB LED, jak na výpočet ztrátového výkonu, jak navrhnou ochranné obvody proti přehřátí, jak používat softwarovou PWM modulaci i proč je u těchto aplikací tak důležitá přepěťová ochrana.

Pro praktické pokusy a návrhy byla použita referenční deska STEVAL-ILL009V1, jejíž podoba je uvedena na obr. 1. Deska byla přitom vyvinuta speciálně k tomuto účelu a je určena pro řízení vícebarevných RGB LED s velmi vysokou svítivostí a proudem až 700 mA na LED. Jas jednotlivých LED a výsledná barva mohou být snadno měněny jak pomocí potenciometru, tak i automaticky, pomocí integrované elektroniky, zajišťující plynulou změnu barvy LED. Součástí desky je rovněž ochranný tepelný obvod pod LED, takže aktuální proud dodávaný do jednotlivých LED může být automaticky omezen tak, aby se zabránilo přehřátí.

Samotná deska STEVAL-ILL009V1 je však navržena bez LED – jedná se pouze o řídicí desku. Pokud chceme desku použít pro vývoj, jsou k dispozici rovněž dvě různé desky s LED pro snadné vyhodnocení výkonnosti. První z nich je projekční modul OSTAR® (viz kapitola 12) s typovým označením STEVALILL009V3. Druhá deska obsahuje LED diody typu GoldenDRAGON® a její typové označení je STEVAL-ILL009V4. Veškeré technické informace o těchto referenčních deskách, jako je seznam součástek, schéma, software, provozní teploty a další informace jsou podrobně popsány v jednotlivých kapitolách zmíněného dokumentu ST.

Referenční deska STEVAL-ILL009V5 byly přitom navržena tak, aby byla schopna nahradit desku STEVAL-ILL009V1. Hlavním důvodem, proč byla vyvinuta nová deska je dostupnost nového, dokonalejšího konvertor DC/DC ST1S10 s řadou nových možností a zdokonalené LED ovladače STP04CM05 a STP08CP05. Díky použití ST1S10 bylo navíc možné extrémně snížit velikost pracovní indukčnosti, zlepšit celkovou účinnost a v neposlední řadě se podařilo zmenšit i celkové rozměry desky. V deváté kapitole je podrobně popsán referenční návrh STEVALILL009V5.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

Generating multicolor light using RGB LEDs
STMICROELECTRONICS STEVAL-ILL009V5GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 03. 12. 2015 v 15:55 zaslal host
LED
Vysoce výkonné LED diody lze nalézt i na eshopu [url=http://www.ledko.cz/]http://www.ledko.cz/[/url]


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48X
Levnější varianta univerzálního vývojového kitu s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodná jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 545 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007