. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Automatická nabíječka autobaterií
28. listopadu 2014 - 4:10 | Pandatron | Automatická nabíječka autobaterií | Komentářů: 5  

Automatická nabíječka autobaterií

Konstrukce automatické, přesto však jednoduché nabíječky autobaterií, která potěší nejen v zimních měsících.

Konstrukce automatické nabíječky autobaterií vychází z továrně vyráběných automatických nabíjecích systémů. Podoba nabíječky záleží na každém z nás, ale i zde se můžeme inspirovat v případě komerčně vyráběných, obvykle čínských nabíječek autobaterií a pouze stačí upravil některé částí původního schématu, čímž získáme vyšší výkon i lepší celkovou stability systému. Základním obvodem nabíječky je komparátor LM311 a samozřejmě obvyklý 2 × 12V 4A transformátor.


Obr. 1: Konečná podoba automatické nabíječky autobaterií

Všechny součástky, které byly v nabíječce použity, jsou zcela běžné a dostupné v naprosté většině prodejen se součástkami. Aby bylo možné měřit nabíjecí proud, musí ampérmetr zvládnout proud minimálně alespoň 8A. Pokud takový ampérmetr nemáme, lze samozřejmě použít libovolný jiný ručkový přístroj a vybavit ho vhodným proudovým bočníkem. Podobné doporučení platí i pro relé, které by z toho důvodu mělo být kvalitnější a dimenzované na maximální proud. Dobré výsledky jsme měli s klasickými 12V relé značek Omron a Panasonic. Naopak u levných čínských relé jsem se setkali s tím, že silový kontakt často silně kmital, což je v případě velkých proudů zcela nevhodné.


Obr. 2: Finální prototyp automatické nabíječky

Ostatní součástky, jako je výkonový tranzistor TIP142 či regulátor 7805 nejsou příliš zatěžovány, takže nevyžadují použití chladiče.

Jen upozorňuji, že tato nabíječka je určena pro nabíjení 12V olověných akumulátorů, používaných ve většině typů osobních automobilů. Nabíjení 6V či jiných akumulátorů není možné.


Obr. 3: Schéma zapojení automatické nabíječky autobaterií

Podrobný stavební návod, schéma i motiv DPS jsou volně ke stažení na stránce: elect.wikispaces.comGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...

host
5. Dne 02. 09. 2016 v 15:13 zaslal host
nabíječka
Na DPS je relátko, ale na schématu ho nevidím... tak kdeje připojené?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN170 - Generátor 5 MHz až 170 MHz
Moduly PGEN170, jejichž základem je integrovaný obvod LTC6905, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 5 MHz až 170 MHz.
Skladem od 630 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007