. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Laserová komunikace nabízí rychlý přenos dat
22. července 2016 - 7:42 | Pandatron | Laserová komunikace nabízí rychlý přenos dat | Komentářů: 0  

Laserová komunikace nabízí rychlý přenos dat

Družice Sentinel-1A a Alphasat si připsaly významné prvenství, když vzdálenost téměř 36 tisíc kilometrů překlenuly pomocí laserové komunikace.

Družice Sentinel-1A a Alphasat si připsaly významné prvenství, když vzdálenost téměř 36 tisíc kilometrů překlenuly pomocí laserové komunikace. Díky tomuto inovativnímu způsobu předávání informací je možné dodávat na Zemi snímky jen okamžik poté, co jsou získané.

Tento důležitý krok názorně demonstroval potenciál nové evropské datové dálnice, která je schopná přenášet velké objemy dat nesmírně rychle. A to tak, že data z družic dálkového průzkumu Země budou k dispozici mnohem rychleji, než dosud.


Obr. 1: Radarový snímek Berlína, který byl předaný s pomocí laserového spojení

Mít včasný přístup ke snímkům z mise Sentinel-1 je důležité pro celou řadu aplikací. Mezi ně patří námořní bezpečnost a pomoc při zvládání přírodních katastrof.

Družice Sentinel-1A obíhající kolem Země na polární dráze ve výšce 700 kilometrů předává data sice pravidelně, ale jen když přelétá nad pozemními stanicemi v Evropě. Ovšem geostacionární družice ve výšce 36 tisíc km nad Zemí mají pozemní stanice ve svém zorném poli trvale, takže jim mohou předávat data kdykoliv.

Dnes představuje zajištění laserového spojení velkou výzvu v oblasti koordinace mezi různými týmy. V budoucnu – až se stane rutinou – ovšem půjde o plně automatizovaný proces.


Obr. 2: Ze slavnosti při příležitosti laserového spojení

Ustanovení spojení mezi dvěma družicemi znamená, že na Zemi může být předáno více dat – a v prakticky nepřetržitém toku. Právě laserová komunikace má něco podobného umožnit.

Firma Tesat podporovaná ESA i německým letecko-kosmickým střediskem DLR vyvinula laserový komunikační terminál a systém pro předávání dat, který byl umístěný na největší evropskou telekomunikační družici Alphasat. Právě toto zařízení sehrálo svoji roli při testu provedeném s družicí Sentinel-1A.

Během několika posledních týdnů operační týmy družice Sentinel-1A ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu, středisku ESA ESRIN (European Space Research Institute) v italském Frascati a středisku GSOC (German Space Operations Center) v německém Oberpfaffenhofenu intenzivně pracovaly na tom, aby bylo možné provést první testy laserového spojení.


Obr. 3: Družice Eutelsat-9B s terminálem EDRS

Snímek napravo, na němž je zachycený Berlín, je jedním z prvních, které byly touto špičkovou technologií předány.

„Demonstrace laserové komunikace ve vesmíru představuje vynikající příklad skvělé týmové práce ESA, Inmarsatu, Tesatu a DLR,“ upozorňuje vedoucí letových operací v ESA Paolo Ferri.

„Jsem opravdu hrdý na výrazný podíl, které na zdaru celé operace měly týmy ve střediscích ESOC a ESRIN. Tato aktivita totiž výrazně zvýší dostupnost dat z misí dálkového průzkumu Země, z čehož budou mít v budoucnu prospěch úplně všichni.“

Vedoucí různých agentur a firem se 28. listopadu shromáždili ve středisku ESOC, aby zde sledovali komunikaci obou družic pomocí laseru. V téměř reálném čase se podařilo předat radarové snímky Asie do řídicího střediska.

Přítomen byl i ředitel ESA pro telekomunikace a integrované aplikace Magali Vaissiere: „Počínaje dnešním dnem se i kosmické systémy zapojily do velkého celosvětového fenoménu Big Data.“

„Dnešní spojení si lze představit jako optický kabel do nebe, který spojí družice řady Sentinel se Zemí – a to kdekoliv se právě nachází na své cestě kolem mateřské planety.“

„Spojení je provozováno s kapacitou 1,8 Gbit/s, přičemž se předpokládá nárůst až na 7,2 Gbit/s. Takový objem dat dosud nikdy neputoval vesmírem.“

Po zpracování v rámci pozemního segmentu systému GMES/Copernicus jsou data ihned k dispozici on-line skrze webové stránky projektu Sentinel.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48X
Levnější varianta univerzálního vývojového kitu s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodná jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 545 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007