. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Digitální programovatelný rezistor
24. února 2015 - 5:35 | Pandatron | Digitální programovatelný rezistor | Komentářů: 1  

Digitální programovatelný rezistor

Digitálně programovatelný precizní rezistor s možností řízení od mikrokontroléru využijeme nejen při vývoji a oživování elektronických systémů.

Na obrázku je uvedeno schéma digitálně programovatelného precizního rezistoru. Po spojení s mikrokontrolérem může obvod sloužit například pro řízení zátěže napájecího zdroje v na zakázku navrženém ATE (automatickém testovacím zařízení). 8-bitové DAC s proudovým výstupem - IC 1 (DAC08) řídí vstupní proud do napěťového převodníku IC2a, který na svém výstupu ovládá unipolární tranzistor MOSFET Q1.


Obr. 1: Schéma zapojení

V provozu se testovací zařízení připojí na svorky J1 a J2. Protékající proud ze zdroje testovaného zařízení vytvoří úbytek napětí na rezistorech R8A a R8B. Toto napětí je posíleno zesilovačem IC2B a jako zpětná vazba vedeno do referenčního vstupu IC1. Tranzistor Q2 pracuje v zapojení jako jednoduchá nadproudová ochrana tím, že při poklesu napětí na R8A a R8B snižuje napětí na Gate Q1.

V následujícím vzorci N představuje desítkový ekvivalent binárního vstupu aplikovaného na IC1 a přenáší se na zesílení zesilovacího stupně IC2B. R1 zastupuje paralelní kombinaci R1A a R1B. Rovnice pak popisuje zátěžový proud obvodu:

Pomocí hodnot lze obvodu nastavit ekvivalentní odpor přibližně od 5,5 až po 255 ohmů. Jednoduchou změnou lze samozřejmě rozsah upravit, stejně jako změnou DAC08 na 10-bitové DAC můžeme zvýšit celkové rozlišení.

Více informací je uvedeno v článku: Digitally programmable resistor serves as test loadGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 24. 02. 2015 v 19:11 zaslal host
Bez titulku
Zapojení mi připadá nějaké divné, hodně svazující. Těžko lze měnit polaritu napětí na takovém rezistoru.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TK4100ISO-CARD
ISO karta pro RFID R/O s frekvencí 125kHz ve standardu TK4100
Skladem od 8 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007