. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vesmírná sonda napájená bramborami
1. dubna 2015 - 7:51 | Pandatron | Vesmírná sonda napájená bramborami | Komentářů: 6  

Vesmírná sonda napájená bramborami

Obyčejné brambory se stanou zdrojem energie pro vesmírnou sondu a později možná i celý kosmický satelit.

V posledních několika letech jsme mohli být svědci celé řady startů vědeckých i čistě amatérských balónů, stoupajících do výšky až 30 km, na samotný okraj vesmíru. Výsledkem jsou vždy úžasné fotografie i celá řada vědeckých pokusů.


Obr. 1: Téměř kosmické mise přinášejí krásné fotografie Země

To, co jsme však ještě neviděli, je vesmírná sonda napájená obyčejnými bramborami – tedy až do teď.

Skupina vědeckých pracovníků, pod vedením softwarového inženýra Iana Webstera, pracuje na plánu použití obyčejných brambor pro napájení elektroniky používané při vesmírných misích. Během předchozích misí se téměř vždy pro napájení elektronických systémů používaly klasické lithiové baterie, ale jelikož i brambory dokáží generovat dostatečné množství energie, rozhodli se pro tento alternativní a zároveň ekologický zdroj.

Celý projekt je přitom dostupný na webu Kickstarter pod názvem A Potato-Powered Flight to Near Space.

Jak to funguje?
Jakákoliv použitelná brambora může být převedena do elektromechanické baterie jen s pomocí měděné a zinkové elektrody, nejčastěji zastoupené měděným drátem a hřebíkem.


Obr. 2: Jak bramborová baterie funguje

Od takové baterie se samozřejmě nedá vyžadovat příliš mnoho Watt-hodin. Cílem skupiny je maximalizovat kapacitu a zcela využít dostupnou energii, bohužel finální konfigurace baterie je v současné chvíli neznámá.

„Naší snahou je nalézt optimální konfiguraci brambory s elektrodami v takové podobě, ve které by bylo možné dosáhnout nejlepšího poměru Ah/kg,“ uvedl Webster.


Obr. 3: Blokové uspořádání balónu napájeného s pomocí brambor

Podle informací týmu zveřejněných na stránce Kickstarter, jsou vařené brambory schopny produkovat dokonce až desetkrát více energie, než syrové brambory. Díky tomu lze pomocí nich napájet samostatný místnost po dobu jednoho měsíce.


Obr. 4: Místnost napájená pouze pomocí brambor

Webster ovšem často mezi svými přáteli žertoval o možnosti napájení celého satelitu pouze pomocí brambor.

„Nemyslím si, že brambory napájený satelit je dnes realistický plán, ale výškový balón je v našich podmínkách schopné realizovat s minimem nákladů, takže jsem se rozhodl pokus uskutečnit,“ řekl Webster.

Celý projekt by se měl skládat z balónu, padáku a hlavního nákladu. Jeho součástí by měl být fotoaparát, který zachytí fotografie naší Země z výšky až 30 km, sledovací zařízení pro nalezení balónu a samozřejmě bramborová baterie s dostatečnou kapacitou, která bude během letu zajišťovat elektřinu pro všechny systémy.


Obr. 5: Plnení a příprava balónu na let

Tým si je vědom celé řady rizik, se kterými je projekt spojen: balón může prasknout mnohem dříve, fotografie se nemusejí povést a není ani žádná záruka proti špatnému počasí nebo například srážce s ptáky. Pokud přesto máte zájem o podporu projektu, navštivte stránky týmu na webu Kickstarter. Finanční cíl projektu 1.200 dolarů a v době psaný tohoto článku již chybělo pouhých 100 dolarů k dosažení kýženého cíle.

Co říci na závěr? Snad jen tolik, že projektu můžeme i nadále držet palce a budeme doufat, že z vybraných peněz se ho podaří uskutečnit. A to i po 1. Aprílu.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Kickstarter
A Potato-Powered Flight to Near Space
Masožravé rádioGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 06. 04. 2015 v 14:04 zaslal host
Bez titulku
Porad ale neni zrejme jak se to bude v satelitu obnovovat a co s vyprchalymi bramborami


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
ID-12 - čtečka RFID
Modul čtečky bezkontaktní identifikace - RFID tagů s integrovanou anténou a dosahem 12 cm.
Skladem od 670 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007