. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Unikátní záchranný systém pro drony
1. dubna 2015 - 8:37 | Pandatron | Unikátní záchranný systém pro drony | Komentářů: 4  

Unikátní záchranný systém pro drony

Vědci z VUT v Brně se podíleli na vývoji unikátního záchranného systému pro drony.

Vědci z VUT v Brně se podíleli na vývoji unikátního záchranného systému pro drony. Využijí ho například záchranné složky při nasazení nad obydlenými oblastmi.

První v Evropě a jeden z prvních na světě. Takový je záchranný systém Galaxy GBS 10, který vyvinuli vědci z Leteckého ústavu VUT v Brně ve spolupráci s Vojenským technickým ústavem. „Unikátnost spočívá v mechanismu, kterým se aktivuje padák k záchraně dronu. Zatímco doposud se využívaly mechanické pružiny, my jsme použili pyrotechniku. Díky tomu se padák vystřelí v extrémně krátkém čase, do jedné sekundy,“ informoval Robert Popela z Leteckého ústavu VUT v Brně.

Systém se skládá z kompozitového kontejneru, ve kterém je pyrotechnický iniciátor. To je malá, elektronicky ovládaná kapsle. Při přivedení určitého napětí se uvolní složka, která pomocí dostatečného množství horkého vzduchu vytlačí z kontejneru píst a ten aktivuje padák. Systém může aktivovat operátor, který nazná, že došlo ke kritické situaci, v některých případech jej může aktivovat autopilot. Dron o hmotnosti 7 kilogramů padá k zemi přibližnou rychlostí 3,7 metrů za sekundu. Zajistí hladký dopad, jakoby dron spadl z výšky 70 centimetrů.

Kromě rychlé aktivace se novinka vyznačuje nízkou hmotností. Zařízení ukrývající padák váží 350 gramů a instaluje se do trupu nebo k řídící jednotce. Vědci mají zažádáno o dva patenty a dva průmyslové vzory. „Jejich přidělení trvá déle než rok, tak dlouho s uvedením na trh čekat nebudeme. Nový záchranný systém začneme prodávat v pondělí,“ informoval Milan Bábovka ze společnosti Galaxy GRS, s.r.o., která novinku vyrábí. Doplnil, že výrobci zaznamenali poptávku na účinný záchranný systém od modelářů. „Pokud vím, tak zájem projevily i složky integrovaného záchranného systému,“ doplnil Bábovka.

Právě armáda či policie má patřit k těm, kdo novinku využije. Pokud by se dostaly do potíží nad obydlenými oblastmi, škody by mohly být obrovské. Nejen na dronu a zařízení, které nese, ale také v místě dopadu. „Toto zařízení dokáže ochránit takzvanou živou sílu, v tomto případě osoby na zemi v eventuálním místě dopadu. Pomůže v případě, že se letoun řítí někam, kam nemá,“ uvedl Jiří Kuzdas z Vojenského technického ústavu.

Odkazy & Download:
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně
Unikátní záchranný systém pro dronyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...

host
4. Dne 01. 04. 2015 v 21:41 zaslal host
Bez titulku
Napadá mě snad jediná věc - prachy od státu.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO4R - USB - 4x relé + 4x vstupy
Modul PUSBIO4R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 735 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007