. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
RTOS pro Internet věcí
7. prosince 2015 - 7:41 | Pandatron | RTOS pro Internet věcí | Komentářů: 0  

RTOS pro Internet věcí

Společnost Texas Instruments vydala novou verzi svého TI-RTOS, zahrnující automatizovanou správu napájení, funkce přenosu dat i bezdrátové aktualizace

Společnost Texas Instruments vydala verzi 2.12 svého TI-RTOS, zahrnující automatizovanou správu napájení a funkce přenosu dat, které zjednodušují vývoj koncových bodů tzv. internetu věcí. Rovněž jsou k dispozici také veškeré ovladače zařízení a sady protokolů, potřebné pro zajištění cloudového připojení i zmíněné automatizované správy napájení MCU. Z komunikačních rozhraní jsou podporovány protokoly WiFi, Bluetooth, Smart Zigbee a 6LoWPA. Z vyšší vrstvy jsou pak dostupné protokoly pro připojení k síťovému cloudu, jako http a MQTT klienti. Rovněž stojí za zmínku také podpora bezdrátové aktualizace dat, která je přímo součástí RTOS.

Hlavní novinkou aktuální verze je ovšem integrovaný systém řízení spotřeby. Nově jsou k dispozici ovladače zařízení a sady protokolů, stejně jako uživatelský kód pro interakci s blokem Power Managementu, který řídí provozní režimy MCU, hodinový signál i samotné napájecí jednotky. Přímá interakce mezi periferním zařízením, stackem a uživatelským kódem umožňuje automatické řízení jednotlivých periferií podle aktuální potřeby. Rovněž je automatizován i návrat aplikace zpět do režimu nízké spotřeby po dokončení operace. Funkce správy napájení je přitom vedena jako nečinný proces v RTOS, který v reálném čase přijímá podněty z obvodů Power Managementu a přitom celý systém udržuje v režimu spánku, pokud je to v danou chvíli možné. Pro správnou funkci je však třeba definovat jednotlivé události i latence náběhu a opětovného dokončení každého provozního režimu napájení. Dík tomu je pak systém schopen automaticky určit, kdy je vhodné aktivovat režim spánku, stejně jako zajistit včasné probuzení systému pro plánovanou akci.

TI-RTOS je k dispozici jako open source pod licencí BSD, která uživatelům pomáhá bránit před potřebou uveřejnění kódu jejich aplikace pro zákazníky, jako je tomu u GPL licencí používaných v Linuxu a některých dalších open source operačních systémů. Vzhledem k povaze integrovaného řízení spotřeby, softwaru a potřeb daných ovladačů a stacku je RTOS dostupný již nakonfigurovaný pro konkrétní rodiny TI MCU. V současné době patří mezi podporované MCU především obvody řady CC3200 WiFi, CC2630 Zigbee a CC2640 Smart Bluetooth SimpleLink MCU. Uživatelům jsou dosutpné i verze cílené na MSP430, MSP432, nebo TM4Cx MCU s SPI, připojené čipu CC3100 s rozhraním WiFi.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Texas Instruments
Domovská stránka firmy Texas Instruments v českém jazyce
Přehled distributorů

TI-RTOS: Real-Time Operating System (RTOS)
RTOS Power Management Emerges as a Key for MCU-based IoT Nodes
TI-RTOS: A Real-Time Operating System for TI DevicesGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - Převodník USB/RS232
Převodník USB / RS232 s obvody FTDI a plným sériovým portem RS232 Full.
Skladem od 395 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007