. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Dotykový telefon s Raspberry Pi
4. září 2015 - 6:20 | Pandatron | Dotykový telefon s Raspberry Pi | Komentářů: 0  

Dotykový telefon s Raspberry Pi

Kompletní stavební návod na dotykový telefon s Raspberry Pi, WiFi, HD fotoaparátem a řadou doplňkových funkcí.

Konstrukce vychází z projektu na webové stránce hackaday.io/project/5083. Na webových stránkách Instructables je však možné nalézt kompletní stavební návod s řadou fotografií a praktických informací.
Návod je koncipován stylem krok za krokem od začátku až po finální zakončení konstrukce vlastního telefonu. Nejprve se vybírá vhodná krabička, nebo možnost 3D tisku na míru. V dalších krocích je popsána samotná konstrukce a pájení desek s plošnými spoji, montáž do krabičky, zakončená instalací mobilního operačního systémy pomocí Pythonu.


Obr. 1: Dotykový telefon s Raspberry Pi - Hlavní obrazovka

Použitím kompletních elektronických modulů je přitom konstrukce poměrně jednoduchá a neměla by představovat žádné potíže. Základem telefonu je již zmíněny jednodeskový počítač Raspberry Pi, který je připojen k 3,5-palcovému dotykovému LCD displeji. Druhým modulem je Adafruit FONA, která zajišťuje schopnosti telefonování, posílání SMS zpráv i získání času pomocí RTC.

Jako u každého moderního telefonu, ani zde nechybí modul 5 MP fotoaparátu, který umožňuje pořizovat HD fotografie a video, které lze následně přes WiFi síť posílat například do služby Dropbox. Pokud je řeč o WiFi, u Raspberry Pi je realizována pomocí malého USB adaptéru. Díky tomu je také možné prostřednictvím bezdrátových sítí přistupovat i na Internet a využívat z toho plynoucích možností (jako je WWW, e-mail, Facebook a další).


Obr. 2: Telefonování a psaní SMS

Tyfone, jak byl projekt nazván, se skládá z několika základních prvků:

  • Raspberry Pi + USB WiFi
  • GSM/GPRS modulu
  • 3,5 palcového dotykového TFT
  • Plastové krabičky z 3D tiskárny

Základní zpracování všech údajů probíhá samozřejmě v modulu Raspberry Pi, který zároveň spojuje všechno dohromady. TFT displej je z Raspberry Pi řízen přes rozhraní SPI a naopak GSM modul komunikuje přes UART. O napájení se stará 1200mAh baterie připojená k GSM modulu, který totiž obsahuje dobíjecí obvod pro použití s telefonem. Vzhledem k tomu, že napětí baterie je jen 3,7 V, je použit zvyšující DC/DC měnič pro získání plných 5V pro Raspberry Pi, TFT modul a USB port.Obr. 3: Propojení jednotlivých prvků, baterie a Raspberry Pi

Jako každému telefonu, ani zde nechybí malý kovový reproduktor a mikrofon, které jsou připojeny přímo k audio-pinům modulu GSM. Jeho součástí je také obvod RTC pro hodiny reálného času, takže Raspberry Pi má k dispozici přesný čas i ve chvíli, kdy nemá k dispozici WiFi síť. Připojení k WiFi a tím i k internetu je realizován pomocí malého USB adaptéru na volném portu Raspberry Pi.

Již zmíněný kamerový modul Raspberry Pi je určen pro pořizování nejen HD fotografií, ale i video záznamů.

Více informací k projektu, i podrobný stavební návod je k dispozici na následujících odkazech...

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora projektu
DIY Smartphone using Raspberry Pi A+ Pi, Camera, PiTFT, and Adafruit FONA with custom mobile OS
Build Your Own SmartphoneGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SIM900 - GSM modul GPRS class 10 Quadband
GSM Quadband modul s podporou datových přenosů třídy GPRS class 10
Skladem od 415 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007