. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Levná větrná energie zažívá opět boom
29. dubna 2015 - 7:00 | Pandatron | Levná větrná energie zažívá opět boom | Komentářů: 0  

Levná větrná energie zažívá opět boom

Zájem o větrnou energii roste v celém světě. Výkon větrných elektráren loni stoupl podle dostupných zdrojů až o 44 procent.

Zájem o větrnou energii roste v celém světě. Výkon větrných elektráren loni stoupl podle dostupných zdrojů až o 44 procent. Mohou za to zejména nově instalované turbíny, které zvýšily výkon o zhruba 51,5 gigawattů (GW). Podle vyjádření odborníků z otevřeného podílového fondu NOVA Green Energy (NGEF), který investuje do projektů obnovitelných zdrojů, se očekává i letos zvýšení v celém sektoru.

„Větrná energetika dosáhla celosvětově v loňském roce rekordního počtu instalací a lze očekávat výrazný růst i v nadcházejících letech,“ říká Juraj Dvořák, předseda investičního výboru otevřeného podílového fondu kvalifikovaných investorů NOVA Green Energy. Jde o sektor, se kterým se musí počítat. Mohou omezit exhalace a zároveň snižují závislost ekonomiky na uranu a uhlí. Pro výrobu elektřiny využívají čistý přírodní zdroj. Větrné elektrárny vyrábějí elektřinu nejlevněji ze všech obnovitelných zdrojů energie a mají tak nejnižší výkupní ceny.

Světovým lídrem na poli větrné energie zůstává Čína, která v loňském roce instalovala nové větrné elektrárny o kapacitě 23,4 GW. Z celkového postaveného výkonu se více než třetina větrných elektráren vyskytuje právě v Asii, která převzala vedoucí roli po Evropě (nárůst nové kapacity o „pouhých“ 12,8 GW). V Asii se tak nachází celkem 45,1 % z celkového postaveného světového výkonu.

Velkými světovými hráči jsou také Německo s 5,3 GW nové kapacity a Spojené státy americké s 4,9 GW. Do větrné energetiky začaly dle veřejně přístupných zdrojů masivně investovat i země jako Brazílie (nově 2,5 GW), Kanada (nárůst o 1,9 GW), Francie (1 GW) či Turecko (804 MW). Celková kumulovaná globální kapacita tak dosáhla ke konci loňského roku dle odhadů Global Annual Installed Wind Capacity (Gwec.net) 370 GW. Evropa tak v současnosti zaostává za Asií o 1,5 %.

Do větrných elektráren investují i otevřené podílové fondy. „Díky garantovaným výkupním cenám energie je potenciál přinášet čisté výnosy ve výši 7-9 procent ročně,“ vysvětluje atraktivitu Juraj Dvořák z NGEF.

Větrná energetika v ČR
V Česku bylo loni nainstalování 14,05 MW ve větrné energetice a země tak zaostává v rozvoji. Celkem přibylo 5 nových projektů v Moravskoslezském, Královéhradeckém a Libereckém kraji. Celková instalace větrné energie činila k loňskému roku 283 MW výkonu. Skutečný potenciál větrné energetiky je však mnohonásobně vyšší, než je současný instalovaný výkon větrných elektráren. Uvádí se až dvacetinásobek, tedy zhruba 5800 MW. Dnes pokrývají větrné elektrárny 0,7 procenta spotřeba elektřiny v Česku, což by se mohlo zvýšit až na jednu třetinu spotřeby.


Obr. 1: Světový meziroční nárůst instalovaného výkonu.
Zdroj: gwec.net


Obr. 2: Celkový světový instalovaný výkon větrných elektráren.
Zdroj: gwec.net

Za otevřeným podílovým fondem NOVA Green Energy (NGEF) kvalifikovaných investorů stojí zkušení finanční manažeři. Vizí fondu je stát se dlouhodobě úspěšným investičním fondem do obnovitelných zdrojů energie v regionu střední a východní Evropy. Investuje do elektráren vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů s dlouhodobými odběratelskými smlouvami. Fond chce být nejlepší volbou pro konzervativní investory, kteří očekávají stabilní, státem garantovaný příjem a přiměřené zhodnocení kapitálu v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Přísný regulační rámec, přehledné nastavení motivací manažerů, renomovaný správce, znalec, auditor i další institucionální partnerské a projektové záruky zabezpečují maximální transparentnost fondu podle vzoru investičních fondů v západní Evropě.

Pro více informací prosím navštivte http://www.novagreenenergy.eu/cz/GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PXC72 - Vývojový modul pro XC9572XL
Malý vývojový modul pro CPLD XC9572XL společnosti Xilinx. Na modulu je umístěn i regulátor, generátor hodin, tlačítko a čtyři LED.
Skladem od 398 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007