. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
S MCP73831 nabijete lithiové akumulátory snadno a bezpečně

S MCP73831 nabijete lithiové akumulátory snadno a bezpečně

A lze také dodat, že levně a jednoduše. MCP73831 od společnosti Microchip je "all-in-one" řešení pro nabíjení jednoho Li-ion/Li-Po článku.

Li-Ion a Li-Polymer články se stávají volbou číslo jedna pro mnohé aplikace, kde přesvědčují vysokou energetickou hustotou, nízkou hmotností, nízkým samovybíjením a ve většině případů i výhodným plochým tvarem (Li-Po). Jejich cena je také atraktivní (vzhledem k jejich vlastnostem) a tak obyčejně jedinou "překážkou" je vyřešení nabíjení nebo přesněji celkového managementu těchto článků. Základní principy jsme Vám naznačili v článku Vyzkoušejte nejoblíbenější typ baterií. Pro dosažení maximální životnosti článků je také výhodné úvodní pomalé nabíjení v případě hluboce vybitého článku (preconditioning), důležité je správné ukončení nabíjení a opětovné spuštění nabíjení po dosažení určitého stupně vybití.

Základní vlastnosti a výhody:

  • Plně integrovaný lineární kontrolér nabíjení Li-ion/Li-Po čánků
  • Integrovaný výkonový tranzistor
  • Nastavitelný nabíjecí proud 15...500 mA
  • Dostupno více verzí
  • Nízká vlastní spotřeba
  • Automatické vypnutí a opětovné nabíjení
  • Teplotní regulace
  • Průmyslový rozsah pracovních teplot -40..+85°C
  • Miniaturní SOT-23-5 pouzdro

Je jasné, že zkonstruovat takový obvod z diskrétních součástek by bylo možné, ale bylo by to nepraktické, rozměrné a drahé řešení. Proto jsou na trhu různé kontroléry nabíjení a v mnoha případech je ideálním "jednočipové" řešení, což je i případ obvodu MCP73831 - plně integrovaný lineární kontrolér nabíjení. Pokud využíváte pouze jeden Li-ion/Li-Po článek a stačí Vám maximální nabíjecí proud do 500mA, pak MCP73831 splní všechny Vaše požadavky na kvalitní a bezpečné řešení nabíjení. MCP73831 má integrován výstupní (FET) tranzistor, sledování proudu a ochranu proti zpětnému vybití.

Nabíjecí proud se dá velmi jednoduše nastavit pomocí jediného rezistoru, se kterým jsou spojeny i další parametry jako velikost úvodního nabíjecího proudu (preconditioning) a ukončení nabíjení. MCP73831 obsahuje rovněž teplotní regulaci, která v případě zvýšené teploty čipu (např. kvůli zvýšené okolní teplotě) sníží výstupní proud.


Obr. 1: Typické schéma zapojení MCP73831

MCP7383x je dostupný ve čtyřech verzích s pevně nastaveným max. nabíjecím napětím. U nás najdete "nejbezpečnější" verzi s nabíjecím napětím 4,20V - MCP73831T-2ATI/OT. Z katalogového listu (str. 25) se dále dočteme, že je to verze "AT", která opětovně spouští nabíjení při napětí 94% Vreg (t.j. při cca 3,95V), v pouzdře SOT23-5. Napájacie napětíe může být v rozmezí 3,75-6V, přičemž z hlediska tepelného namáhání čipu je výhodnější napájecí napětí blízké max. výstupnímu napětí (4,20V).

Obvod lze bez problémů napájet standardním napětím 5V, ovšem v případech zvýšeného rizika přehřívání (práce při vyšších okolních teplotách, hustě osazená DPS...) pomůže i obyčejná křemíková dioda v sérii, která sníží napájecí napětí o 0,6-0,7V (a převezme část tepelné ztráty na sebe).

O stavu nabíjení informuje pin "Charge status output", na který je možné připojit indikační LED nebo host mikrokontrolér.

V případě zájmu o jakýkoliv čip Microchip kontaktujte prosím společnost SOS electronic.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka firmy SOS electronic

S MCP73831 nabijete lithiové akumulátory snadno a bezpečně
Vyzkoušejte nejoblíbenější typ bateriíGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MICRO - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007