. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Příprava startu družice s barevným viděním
29. května 2015 - 4:30 | Pandatron | Příprava startu družice s barevným viděním | Komentářů: 0  

Příprava startu družice s barevným viděním

Nejnovější družice programu Evropské komise pro sledování životního prostředí GMES/Copernicus bezpečně dorazila na kosmodrom ve Francouzské Guayaně

Nejnovější družice programu Evropské komise pro sledování životního prostředí GMES/Copernicus bezpečně dorazila na kosmodrom ve Francouzské Guayaně, odkud se 12. června vydá do vesmíru. Satelit Sentinel-2A ponese multispektrální kameru, která nám nabídne zcela nový pohled na zemský pokryv a vegetaci.

Pozdravený vytrvalým deštěm a zároveň i tropickým vedrem, dosedl rozměrný nákladní letoun Antonov nesoucí družici Sentinel-2A z Německa na dráhu letiště Cayenne. Stalo se tak za úsvitu 21. dubna.


Obr. 1: Přílet do Francouzské Guayany

Družice bezpečně uložená ve speciálním klimatizovaném kontejneru pak byla bezpečně vyložena, a to společně s trojicí dalších kontejnerů s podpůrným vybavením. Nákladní konvoj pak převezl drahocenný náklad na evropský kosmodrom nedaleko Kourou. To představovalo zhruba šedesát kilometrů.

Jakmile byla družice ve speciálním superčistém hangáru, byla vyjmuta z přepravního kontejneru a ponechána přes noc v klidu.

Družice Sentinel-2A dodá systému GMES/Copernicus „barevné vidění“: je vybavena inovativní kamerou ESA s vysokým rozlišením schopnou snímat v několika spektrech. Díky záběru širokému 290 km a častým přeletům nad stejnými místy povrchu dodá Sentinel-2A záběry vegetace a změny zemského pokryvu s bezprecedentními detaily a přesností.


Obr. 2: Vykládka v dešti

Mise bude poskytovat informace především pro zemědělství a lesnictví, stejně jako pro oblast řízení potravinové bezpečnosti. Družicové snímky budou využívány pro získávání klíčových informací o rostlinách, jako je třeba obsah chlorofylu nebo vody. Z nich se dají poměrně přesně stanovit výnosy, což umožňuje vytvořit mnoho aplikací spojených se zemskou vegetací.

Stejně jako bude mise monitorovat růst rostlin, zaměří se též na změny zemského pokryvu a celosvětové monitorování lesů. Nabídne i informace o znečištění řek a pobřežních vod.

Snímky povodní, sopečných erupcí nebo sesuvů zeminy pak pomohou při mapování katastrof a organizování následné humanitární pomoci.


Obr. 3: Barevné snímky pro program GMES/Copernicus

Po vyjmutí z přepravního kontejneru byla družice Sentinel-2A umístěna na speciální stav: „pozemní elektrické podpůrné zařízení“. To je důležitým kusem vybavení pro uskuteční předletových testů.

„Je úžasné vidět naše dítě bezpečně a v pořádku zde na konci dlouhé cesty,“ komentoval přesun na kosmodrom manažer startovní kampaně v ESA Paolo Laberinti.


Obr. 4: Vybalení družice Sentinel-2A

„Při dopravě takto delikátního nákladu musíme brát v úvahu každou situaci, která by mohla nastat. Cesta je tak naplánovaná do všech detailů, abychom si byli jisti, že je o Sentinel-2A dobře postaráno.“


Obr. 5: Družice je připravena

„Nyní přechází celý tým do závěrečné předletové fáze a družici musíme nachystat tak, aby byla plně připravena na start v průběhu června.“

Sentinel-2A má být podle současného plánu vypuštěn na palubě rakety Vega 12. června v 1:52 h GMT (3:52 h středoevropského času, 22:52 h místní času 11. června).

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007