. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
ESA na letošním pařížském aerosalónu
15. června 2015 - 6:44 | Pandatron | ESA na letošním pařížském aerosalónu | Komentářů: 0  

ESA na letošním pařížském aerosalónu

Již 51. ročník letecko-kosmické přehlídky v Paříži na letišti Le Bourget otevře své dveře 15. června letošního roku. ESA na něm bude mít svůj pavilon, který bude k nalezení mezi maketami nosných raket Ariane 1 a 5.

Čtyřicet let po podepsání konvence ESA chce tato kosmická agentura představit, jak ambice posunování hranic našich znalostí představují motor inovací, růstu a produkují množství programů zabírajících celou šíři kosmických aktivit.

Zdůrazněny jsou přitom dva významné projekty: sonda Rosetta studující kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko a experimentální kosmoplán IXV (Intermediate eXperimental Vehicle).

Historie mise Rosetta sahá až do osmdesátých let minulého století, přičemž v roce 2014 se stala první sondou, která vstoupila na dráhu kolem komety a vysadila na její jádro přistávací modul. Stalo se tak po téměř deseti letech cesty vesmírem a po překonání 6,5 miliardy kilometrů.

Kosmoplán IXV pak absolvoval svoji pozoruhodnou cestu trvající sto minut dne 11. února letošního roku. Čítankový suborbitální let a bezpečné přistání do Tichého oceánu testoval kritické návratové technologie pro budoucí evropské mise.


Obr. 1: Pavilon ESA na pařížském aerosalonu

Uvnitř pavilonu na pařížském aerosalónu jsou návštěvníci zváni k seznámení se s nejnovějším vývojem v rámci ESA, ve zlepšování našich znalostí o vesmíru, Sluneční soustavě a Zemi, což přináší služby využívané každodenně, stejně jako pomáhá konkurenceschopnosti a růstu.

Část expozice se zaměřuje na 25 let fungování Hubbleova kosmického teleskopu, což je společný projekt NASA a ESA. Prezentovány tu jsou i mise ESA Herschel a Planck s důrazem na jejich objevy, které nám umožňují získat představu ohledně vzniku a složení vesmíru.

Setkání sondy Rosetta s kometou 67P/Čurjumov-Gersimenko a úspěch jejího výsadkového modulu Philae zaujímá střed celého pavilonu. Je tu vysvětlováno, jak nám tato úžasná mise otevírá dveře k původu Sluneční soustavy a života na Zemi.


Obr. 2: Pavilon ESA na aerosalonu v roce 2013

Ambiciózní mise ExoMars, kterou ESA připravuje ve spolupráci s Ruskem, je vystavena ve zvláštním diorámatu.

Informace z misí ESA Earth Explorer hrají důležitou roli při přijímání správných rozhodnutí týkajících se změn klimatu. Interaktivní demonstrace ukáže, jaké všechny nástroje vytváří kancelář změny klimatu v ESA – a jak lze získaná data interpretovat.

V roce 2015 budou na Mezinárodní kosmické stanici postupně pracovat tři kosmonauti ESA. Expozice se zaměří na bohatá data, která nám přinesou jimi prováděné experimenty na oběžné dráze.

Technologie z velmi úspěšné série dopravních lodí ESA ATV (Automated Transfer Vehicles), které na ISS dopravily zásoby při pěti misích od roku 2008, je nyní adaptována pro použití na nové průzkumné lodi NASA Orion. Její zmenšený model bude vystavovaný v části pavilonu, která je věnována pilotovaným programům ESA.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO4R - USB - 4x relé + 4x vstupy
Modul PUSBIO4R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 735 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007