. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Termovizní kamera velikosti mobilního telefonu
8. července 2015 - 8:01 | Pandatron | Termovizní kamera velikosti mobilního telefonu | Komentářů: 0  

Termovizní kamera velikosti mobilního telefonu

Kladení rovnítka mezi moderní termovizní kamery a zařízení značných rozměrů a s neergonomickým krytem lze považovat za vážnou chybu.

Kladení rovnítka mezi moderní termovizní kamery a zařízení značných rozměrů a s neergonomickým krytem lze považovat za vážnou chybu. Právě se záměrem mobilní diagnostiky, zvláště v oboru stavebnictví, byly zkonstruovány termovizní kamery velikosti mobilního telefonu. Příkladem takového řešení je kompaktní kamera Flir C2.

Jako všeobecnou vlastnost kamery Flir C2, kromě lehkého a plochého krytu, je potřeba jmenovat funkci MSX, která usnadňuje odečítání údajů a také etiket a jiných prvků. Neméně důležitá je vysoká hladina citlivosti a široký zorný úhel. Při analýze termogramů a tvorbě zpráv se jistě hodí bezplatný software Flir Tools. Rozměry kamery Flir C2 jsou 125 x 80 x 24 mm při hmotnosti obnášející pouhých 0,13 kg.


Obr. 1: Termovizní kamera velikosti mobilního telefonu

Parametry obrazu i optiky
V termovizní kameře Flir C2 je použit infradetektor s rozlišením 80 x 60 pixelů, což je 4800 měřicích pixelů. Uživatel má k dispozici barevný displej s úhlopříčkou 3” při rozlišení 320 x 240 pixelů. Kapacitní dotykový displej zajišťuje náležitou obsluhu přístroje.

Za pozornost stojí tepelná citlivost <0,1 °C a minimální vzdálenost ostrého obrazu obnášející 0,15 m (tepelná vzdálenost) a 1 m (MSX). V kontextu technických parametrů zaujímá klíčové místo kmitočet opakování obrazu 9 Hz, konstantní hloubka ostrosti a spektrální rozsah 7,5 – 14 µm. Orientace obrazu se provádí automaticky.

Obraz může být prezentován v infračerveném pásmu, ve viditelném světle a v režimu MSX a ve formě galerie.

Měření a analýza
Kapesní termovizní kamera Flir C2 je schopna měřit teplotu nacházející se mezi –10 °C a 150 °C s přesností ±2°C (při nominální teplotě 25 °C) nebo 2% údaje (v závislosti na tom, která z hodnot je větší).

Během analýzy termogramu lze zapnout/vypnout měřicí bod. Dále pak korekce emisivity může být pro matný, polomatný nebo lesklý povrch s možností zavedení individuálního nastavení uživatele. Neméně důležitá je korekce měření zdánlivé odražené teploty a emisivity. Snímky se ukládají ve standardním formátu JPEG se 14bitovými měřicími daty. Samozřejmě lze používat funkci digitálního fotoaparátu s pevnou hloubkou ostrosti a rozlišením 640x480 pixelů.

Uživatel má k dispozici řadu nastavení v oblasti palety barev zahrnujících stupnici šedé, železo, duhu a velmi kontrastní duhu.

Ukládání a odesílání dat
Termovizní kamera Flir C2 ukládá shromážděná data v interní paměti, která je schopna pojmout minimálně 500 snímků. Pro možnost výměny dat s počítačem je předurčen konektor USB (Mikro-B). Za pozornost přitom stojí možnost odesílat data do zařízení se systémy iOS a Android. Pro přenos obrazu do externích zařízení je dostupný rovněž neradiometrický videosignál z termovizní kamery a signál z kamery viditelného světla.

Správa energie
Systém napájení kamery Flir C2 je založen na polymerovém akumulátoru Li-ion 3,7 V, který zajišťuje dvě hodiny provozu přístroje. Na nabití akumulátoru stačí 1,5 h, externí napájení je založeno na síťovém napájecím zdroji. Kamera může pracovat při teplotě od – 10 °C do 50 °C.

Shrnutí
Na závěr je třeba poznamenat, že kapesní termovizní kamery Flir C2 je přístroj, který za rozumnou cenu nabízí řadu možností, které se osvědčují zvláště v oblasti stavebnictví.

Spektrum použití kamery Flir C2 v této oblasti je velmi široké. Zahrnuje i kontrolu střech a dalších prvků s ohledem na tepelné můstky a také detekci teplých nebo studených trubek ve zdech a detekci chybějící izolace. Termovizní kamery se osvědčují rovněž při detekci tepla z instalace podlahového topení a prvků elektroinstalace se zvýšenou teplotou.

Obecně můžeme říci, že termovizní kamera Flir C2 se osvědčuje jako diagnostický nástroj při činnostech zahrnujících vodovodní, otopné a elektrotechnické instalace, a také větrací a klimatizační. Přitom lze za nízkou cenu získat multifunkční diagnostický nástroj, který se vejde do kapsy.

Více informací naleznete na stránkách oficiálního distributora FLIR – firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu).

Odkazy & Download:
Domovská stránka FLIR
TME Czech Republic s.r.o.
FLIR SYSTEMS AB FLIR C2GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007