. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Den otevřených dveří v ESTECu
31. srpna 2015 - 6:32 | Pandatron | Den otevřených dveří v ESTECu | Komentářů: 0  

Den otevřených dveří v ESTECu

V technickém středisku ESA bude k vidění kosmická technika i kosmonauti

Pokud chcete navštívit největší evropské „kosmické místo“, pokud se chcete osobně setkat s kosmonauty nebo odborníky na výzkum vesmíru, pokud si chcete prohlédnout skutečný kosmický hardware – tak se už dnes můžeme zaregistrovat na den otevřených dveří ve středisku ESA ESTEC v Nizozemí. Proběhne 4. října 2015.

Doporučujeme přitom registrovat se co nejdříve, protože počet návštěvníků na akci bude omezený – ESA totiž chce zajistit co nejlepší zážitek pro všechny, kdo dorazí.


Obr. 1: Den otevřených dveří v ESTECu

Letošní den otevřených dveří v ESTECu (ESTEC Open Day) se uskuteční v neděli 4. října: v den 58. výročí letu první družice světa, sovětského Sputniku. Půjde o součást nizozemského národního Víkendu vědy a také Světového kosmického týdne.

Svoji účast na akci dosud potvrdilo kvarteto evropských kosmonautů, včetně první kosmonautky ESA. Budou přednášet a pro veřejnost uspořádají autogramiády.


Obr. 2: André Kuipers hovoří v ESTECu

Jmenovitě to bude Claudie Haigneré, která navštívila stanice Mir i ISS. Dále pak Michel Tognini, který zavítal na Mir a následně se zúčastnil letu raketoplánu, při němž byl vynesený rentgenový teleskop Chandra. Akce se zúčastní i André Kuipers, který má za sebou dvě mise na ISS. A také veterán z letu raketoplánem Jean-Jacques Favier.

Na letošním dni otevřených dveří bude mít poprvé mimo Francii premiéru výstava „Space Girls, Space Women“ (Kosmické dívky, kosmické ženy). ESA se pro její realizaci spojila s čistě ženským týmem z mezinárodní zpravodajské agentury Sipa Press, aby ukázala dívky a ženy pracující v kosmických programech – a aby tyto sdílely své inspirující příběhy s širším světem.

Kosmický hardware, který bude k vidění, bude od opravdu velkých exemplářů až po velmi malé. Návštěvníci budou mít možnost spatřit několikamodulovou sondu BepiColombo, která v lednu 2017 začne svoji sedmiletou odyseu k Merkuru. Stejně tak ale bude k vidění i minimalistická družice třídy CubeSat o výšce 10 cm, kterou chce ESA využít k testování inovativních technologií na oběžné dráze.


Obr. 3: Mise AIM (Asteroid Impact Mission)

Tým stojící za misí sondy Rosetta představí nejnovější objevy od komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

Prezentovány budou i budoucí koncepty na nové mise ESA. Mezi nimi třeba sonda AIM (Asteroid Impact Mission), která se chystá v roce 2022 přistát na asteroidu – stane se tak před tím, než do něj jiná sonda NASA řízeně narazí. Nebo družice e.Deorbit, která má za úkol likvidovat kosmické smetí jakožto součást iniciativy ESA Clean Space (Čistý vesmír).

Pokrok v technologiích znamená, že nadcházející půlstoletí kosmického průzkumu bude radikálně jiné, než uplynulé dekády. Proto thinktank ESA ACT (Advanced Concepts Team) představí celou řadu interaktivním demonstrací týkajících se dlouhodobé kosmické budoucnosti – včetně možnosti řídit let mikrogravitačního robota skrze virtuální kosmickou stanici.


Obr. 4: Návštěvníci dne otevřených dveří

Poprvé také budou prezentovat své produkty a služby evropské podniky využívající kosmickou technologii. Půjde o firmy podporované skrze inkubátory programu ESA. A NL Space představí nizozemské aktivity v kosmických technologiích i aplikacích.

Program dne otevřených dveří je určený pro celé rodiny. Děti tak budou mít možnost zúčastnit se tanečního workshopu nebo karnevalu Star Wars. Do programu se zapojí i jinak celoročně otevřené návštěvnické středisko Space Expo.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007