. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Potřebujeme novou energetickou koncepci
7. září 2015 - 8:16 | Pandatron | Potřebujeme novou energetickou koncepci | Komentářů: 2  

Potřebujeme novou energetickou koncepci

Obnovitelné zdroje budou levnější než uhlí nebo atom. Česká republika musí přepracovat energetickou koncepci.

Konvenční energetické zdroje jako uhlí nebo jaderné elektrárny přestávají být ekonomicky výhodnější než obnovitelné zdroje. Tyto závěry vyplývají z několika studií renomovaných institucí zveřejněných v minulých dnech. Pro Ministerstvo průmyslu a obchodu je to důkaz toho, že nová Státní energetická koncepce i tlak zájmových skupin na rozšiřování těžby uhlí neodpovídají trendům světové energetiky.

Mezinárodní energetická agentura (IEA): cena energie ze slunce bude levnější než z uhlí
Elektrárny spalující zemní plyn a uhlí nebo jaderné reaktory dnes vyrábí elektřinu v průměru za 100 dolarů za megawatthodinu. Střední hodnota celosvětové ceny solární elektřiny se pak v roce 2015 dostala pod 200 dolarů za megawatthodinu, což je o polovinu méně než před pěti lety. V některých světových regionech však již dnes nabízí fotovoltaické projekty elektřinu za méně než 100 dolarů na megawatthodinu (Indie, Saudská Arábie nebo některé státy USA). Do roku 2025 má pak podle Mezinárodní energetické agentury klesnout cena solární elektřiny na 100 dolarů za megawatthodinu ve většině světa. Díky poklesu nákladů narostl celosvětový instalovaný výkon solárních elektráren během letošního roku na 200 gigawattů (ekvivalent instalovaného výkonu 100 jaderných elektráren Temelín). „Respektovaní mezinárodní odborníci potvrzují revoluci v energetice. Využití energie ze slunce se v následujících deseti letech stane celosvětově nejlevnějším zdrojem elektřiny, zatímco podle prognóz IEA ceny fosilních paliv vzrostou až o tři čtvrtiny oproti dnešním cenám. Vláda by ve spolupráci s centrálními úřady měla nastavit takové legislativní podmínky, které umožní vyrábět levnou energii ze slunce i v České republice. Za základní podmínku považuji především stabilitu sektoru a investiční pobídky, které pomohou zpřístupnit solární energii každé rodině a malým a středním podnikům,“ říká Veronika Knoblochová z České fotovoltaické průmyslové asociace.

Citigroup: obnovitelné zdroje budou konkurovat konvenčním zdrojům do 15 let
Zjištění IEA tak potvrzuje v létě publikovanou studii finanční a bankovní skupiny Citigroup. Ta předpokládá, že se obnovitelné zdroje stanou konkurenceschopnými do roku 2030. Podle Citigroup je již dnes v některých oblastech elektřina vyrobená větrnými elektrárnami schopna konkurovat ceně elektřiny z uhlí nebo zemního plynu. Plné konkurenceschopnosti s fosilními palivy by větrná energetika měla dosáhnout do konce tohoto desetiletí. Citigroup současně upozorňuje, že investice do řešení klimatických změn přinesou významnou finanční úsporu – až 1,8 bilionu dolarů.

USA a Čína: snižování emisí i obnovitelné zdroje dávají smysl
Čínské vládní agentury připravily analýzy, podle kterých mohou obnovitelné zdroje do 15 let vyrábět přes polovinu energie (57 %) a do roku 2050 až 86 %. Podíl uhlí na výrobě elektřiny se během následujících 35 let může snížit ze 75 % na pouhých 5 %. USA přijaly v létě plán na redukci emisí o 32 % a navýšení podílu obnovitelných zdrojů na 28 % do roku 2030. Bílý dům předpokládá, že průměrná americká domácnost uspoří na účtech za elektřinu 85 dolarů ročně právě díky přechodu na šetrnější energetiku, která přinese podporu úsporám energie a růstu obnovitelných zdrojů. „Ekonomická výhoda investic do obnovitelných zdrojů se odráží také v proměně politiky států dosud závislých na fosilních palivech. Řešení ve snižování emisí přitom nehledají v investicích do jaderných reaktorů, ale právě v solárních panelech nebo větrných turbínách,“ poukazuje na globální proměnu energetiky Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Česká energetika: atomový a fosilní skanzen
Vláda letos schválila po pětileté práci ministerstva průmyslu novou Státní energetickou koncepci. Dominantní roli v ní bohužel hraje jaderná energetika. Aktuálně pak ministerstvo průmyslu tlačí na rozšiřování těžby uhlí. AliES a CZEPHO naopak řadu let české úřady upozorňují na světový trend nástupu stále levnějších obnovitelných zdrojů a na podceněný potenciál šetrné energetiky v ministerských plánech. Možnosti obnovitelných zdrojů jsou v nové energetické koncepci až o čtvrtinu menší, než jak je propočítala Nezávislá energetická komise (NEK) při vládě ČR již před sedmi lety. Solární elektrárny na střechách domů mohou vyrobit až dvakrát tolik elektřiny, než jak kalkuluje ministerstvo průmyslu.

„Do kalkulací české energetické koncepce jsou dosazeny nerealisticky nízké náklady nových reaktorů, chybí v nich vyčíslení negativních dopadů souvisejících s těžbou a spalováním uhlí. Naopak cena šetrných zdrojů – například fotovoltaických elektráren – je nadsazena oproti trendům, které opakovaně uvádějí respektované mezinárodní týmy odborníků. Právě proto je třeba začít pracovat na úplně nové energetické vizi České republiky. Takové, která by posílila naši energetickou nezávislost a zbavila nás závislosti na uhlí,“ uzavírá Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Zdroj: Aliance pro energetickou soběstačnost

Odkazy:
Obamův Plán má vyčistit energetiku: více obnovitelných zdrojů, méně emisí
Čínská studie, kterou otevírá citát Milana Kundery: země může vyrábět 86 % energie z obnovitelných zdrojů
Aktualizace energetická koncepce stále podceňuje možnosti obnovitelných zdrojůGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 15. 09. 2015 v 10:13 zaslal host
bláboly
Mezinárodní energetická agentura je "konkurentem" Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Je to jen politické prohlášení. Lepší by bylo porovnávat levelized cost of electricity (LCOE). Navíc srovnávat cenu solární energie v oblastech jako je Saudská Arábie (kde je svitu mnohem více), je jen matení veřejnosti.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PXC72 - Vývojový modul pro XC9572XL
Malý vývojový modul pro CPLD XC9572XL společnosti Xilinx. Na modulu je umístěn i regulátor, generátor hodin, tlačítko a čtyři LED.
Skladem od 398 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007