. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Radiový systém Prahy za 680 milionů dokáže odposlouchávat i laik

Radiový systém Prahy za 680 milionů dokáže odposlouchávat i laik

Ondřej Profant, zastupitel za Piráty v Praze a člen komise Rady pro ICT, zjistil, že rádiový systém Tetra...

Ondřej Profant, zastupitel za Piráty v Praze a člen komise Rady pro ICT, zjistil, že rádiový systém Tetra, který používá městská policie Prahy, záchranná služba dopravní podnik i technická správa komunikací je zcela nezabezpečený a odposlouchávat ho dokáže i laik. Samotnému Profantovi se podařilo připojit se k tomuto systému s anténou za 286 Kč.

Ondřej Profant k situaci říká: “Jedná se o bezpečnostní riziko obrovských rozměrů, nejen že Praha umožňuje bulváru získávat informace o prominentních pacientech, ale pravděpodobně hrozí, že se někdo nabourá do dopravního značení a navede řidiče v pražských tunelech do protisměru a v případě teroristického útoku by mohli teroristé odposlouchávat pokyny, které dostává městská policie od policie státní. Je skandální, že komunikační systém za 700 milionů není řádně zabezpečený.”

Piráti chtěli upozornit na problém na jednání výboru pro bezpečnost, který se ale nakonec nesešel pro nezájem jeho členů. Proto jsme na problém alespoň upozornili radního Hadravu, Primátorku Krnáčovou a příslušný odbor magistrátu.

“Cestu zveřejnění díry v systému jsme zvolili proto, že nevěříme, že bezpečnostní problém se dá řešit tím, že se ututlá, a protože chceme, aby město začalo problém skutečně řešit. Od té doby, kdy jsme na problém úředníky upozornili poprvé, už uplynulo půl roku a problém trvá”, uzavírá Profant.

Pro více informací můžete shlédnout přiložené video: https://www.youtube.com/watch?v=JRdjRJjWEx0

Kroky, které doporučujeme k nápravě:

1) Informovat složky, které systém používají o tom, že není zabezpečený

2) Prověřit, že nelze manipulovat s dopravním značením případně jinými systémy (obáváme se, že lze), případně systémy dočasně odstavit, pokud nejsou kritické.

3) Vypsat otevřenou soutěž na zajišťování této služby

4) Nejprve soutěžit návrh řešení, až potom dodavatele.

Zdroj: Česká pirátská stranaGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 21. 09. 2016 v 23:23 zaslal host
tetra
ach jo tetra je šifrovaná ! a ne že ne :) sice jde odposlouchávat ale neí to jednoduché ! pod win to vubec z SDR nejde , jedině pod linux a to musíte umně programovat aby jste si udělaly knihovnu pro SDR na tetru , aspon takhle jsem to četl na netu !

mně tenhle članek smrdí že se zase někdo chce napakovat na novém systemu za miliardy který bud lépe kodovany :) jelikož prosadí že ten stavající je nešifrovaný a tím padem nebezpečný :)

nebo spíše někomu hrozně vadí že by se mohlo rozkřiknout o čem se "zachrané složky baví " to by se člověk někdy až divil o čem se jsou schopn bavit :))))

to že řeší pře radio vyjezd a další informace atd podle mně neni žadné bezpečnostní riziko ! zneužít se dá všecko ! ale i lepší kodovaný system se dá taky zneužít !
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-SIM900: GSM/GPRS modul SIM900
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s SIM900 firmy SIMCom a podporou SMS, MMS, GPRS Class 10, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007