. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Víceúčelový asistenční robot pro seniory
3. ledna 2017 - 8:44 | Pandatron | Víceúčelový asistenční robot pro seniory | Komentářů: 0  

Víceúčelový asistenční robot pro seniory

Divize IBM Research oznámila vytvoření prototypu víceúčelového asistenčního robota pro seniory ve spolupráci s Rice University z texaského Houstonu.

Divize IBM Research oznámila vytvoření prototypu víceúčelového asistenčního robota pro seniory (IBM MERA) ve spolupráci s Rice University z texaského Houstonu. IBM MERA je první zařízení využívající systém Watson, které má za úkol asistovat seniorům a jejich pečovatelům. IBM Research rovněž plánuje spolupráci s nezávislým italským zdravotnickým zařízením Sole Cooperativa. Společně vybaví bydlení pro seniory nejrůznějšími snímači, které budou monitorovat jejich každodenní činnosti.

Podle OSN vzroste celosvětově do roku 2030 počet lidí starších 60 let o 56 %. Rychlý nárůst této demografické skupiny klade zvýšené nároky na péči o seniory. IBM Research vnímá jako důležité, aby došlo ke zlepšení v této oblasti, a proto otevře ve svém ThinkLabu v texaském Austinu nové výzkumné prostředí věnované stárnutí v domácím prostředí. V něm budou simulovat druhy interakcí, k nimž u seniorů doma dochází. Robot IBM MERA, zařízení internetu věcí a další kognitivní technologie umožňují IBM zkoumat, jak by mohly údaje ze senzorů zachycujících atmosférické podmínky, pohyb či pád člověka, zvuky a čichové signály sloužit pečovatelům ke zlepšení zdravotní péče o seniory a jejich celkové pohody.

„Je nejvyšší čas začít se věnovat naší stárnoucí populaci – pečovat o ni, chránit ji a umožnit jí co možná největší samostatnost a nezávislost,“ říká Arvind Krishna, Senior Vice President divize IBM Research a dodává „Náš nový výzkum takzvané vtělené kognice, který kombinuje senzory generující údaje v reálném čase s kognitivními technologiemi, se bude zabývat tím, jak poskytnout lékařům a pečovatelům informace, které by jim v rámci péče o pacienty umožnily lépe se rozhodovat.“

Víceúčelový asistenční robot pro seniory
IBM vyvinula společně se studenty a vyučujícími kateder Elektrického a počítačového inženýrství a Psychologie na Rice University prototyp robota, kterého testuje ve svém výzkumném prostředí. Robot IBM MERA bude využit ke zkoumání inovativních způsobů měření životních funkcí člověka, např. tepové frekvence, její variability a dechové frekvence. Mezi jeho další schopnosti patří zodpovídání základních otázek týkajících se zdravotního stavu a za pomoci akcelerometru i určení toho, zda člověk náhodou neupadl na zem.

Zařízení využívá IBM Cloud a robotické rozhraní Softbank Pepper. Dále pracuje se systémem Watson a technologií CameraVitals, kterou vyvinula Rice University a která provádí kalkulaci životních funkcí pomocí videozáznamu obličeje. Tyto technologie umožňují robotovi několikrát denně rychle a neinvazivně odečíst tepovou a dechovou frekvenci člověka.

Technologie rozpoznání hlasu a hlasové syntézy používá robot také ke komunikaci s pacienty. Díky nim je schopný zpracovat odpovědi na otázky o zdravotním stavu, jako jsou například „Jaké jsou příznaky úzkosti“ nebo „Jakou mám tepovou frekvenci“.

Vytvoření chytrého bydlení pro seniory
Italské zdravotnické zařízení Sole Cooperativa bude s IBM spolupracovat na vytvoření chytrého bydlení pro seniory, které bude využívat zařízení internetu věcí a kognitivní technologie IBM. S jejich pomocí bude detekovat změny zdravotního stavu seniorů nebo anomálie v jejich prostředí a bude o nich informovat pečovatele. Například monitorováním atmosférických podmínek, jako je koncentrace oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého, mohou pracovníci Sole Cooperativa určit, v jakém pokoji se člověk nachází a jak dlouho v něm je. Pomocí kognitivních systémů pak obdrží kontextové údaje o běžném dni člověka (např. v kolik hodin vstává a chodí spát nebo kolikrát denně a v kolik hodin jí). Propojením dat z různých zdrojů tak zaměstnanci zařízení získají ucelený přehled o stavu svých klientů.

„Tím, že lépe porozumíme každodenním činnostem našich klientů a jejich okolí, můžeme přesněji identifikovat potenciální rizika, přizpůsobit péči individuálním požadavkům a poskytnout přesná doporučení, která zvýší kvalitu jejich života,“ říká Roberta Massi, ředitelka Sole Cooperativa.

Divize IBM Research určuje už přes sedmdesát let budoucnost informačních technologií. Zaměstnává více než 3 000 výzkumných pracovníků ve dvanácti laboratořích na šesti kontinentech. Mezi pracovníky IBM Research je šest laureátů Nobelovy ceny, deset držitelů americké Národní medaile za technologii, pět držitelů americké Národní medaile za vědu, šest držitelů ceny Turing Awards, 19 osob uvedených do Národní akademie věd USA a 20 osob uvedených do Národní vědecké síně slávy USA.

Další informace o IBM Research najdete zde: www.ibm.com/research.

Zdroj: IBMGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007