. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Sehraný pár - NerO a CleO
15. února 2017 - 9:04 | Pandatron | Sehraný pár - NerO a CleO | Komentářů: 0  

Sehraný pár - NerO a CleO

Inteligentní displeje CleO, vyvinuté firmou Bridgetek (FTDI), jsou zajímavou nabídkou pro elektroniky, kteří zamýšlejí vybavit svou aplikaci atraktivním grafickým interfejsem, který přitahuje pozornost.

Inteligentní displeje CleO stojí za úvahu, nezávisle na předchozí zkušenosti v navrhování. Jsou kompatibilní se standardem ARDUINO a mohou spolupracovat s nejoblíbenější platformou ARDUINO UNO.


Obr.1: Sestava CleO50 + NerO

Deska NerO
Firma Bridgetek (FTDI) vyvinula vlastní verzi platformy a vytvořila tak desku NerO, která spolupracuje přímo s displeji CleO.


Obr.2: Sestava NerO

Obr.3: Sestava ARDUINO UNO

Základní předností desky NerO je skutečnost, že spínaný stabilizátor napětí, který je na ní použit, má proudovou kapacitu 1 A@5 VDC v širokém rozsahu vstupního napětí (7 VDC-20 VDC), dodávaného z vnějšího napájecího zdroje. A co víc, i při maximálním zatížení pracuje deska stabilně a stabilizátor se nepřehřívá.

Vlastnosti sestavy NerO:

  • mikrokontrolér ATMEGA328 taktovaný hodinami 16 MHz s vestavěným bootloaderem;
  • komunikace s počítačem pomocí konektoru micro USB (obvod FT231X jako můstek USB-UART);
  • diody LED signalizující režim práce sestavy, umístěné na okraji plošného spoje;
  • vypínač ON/OFF.

Porovnání s ARDUINO UNO
Testy s deskou ARDUINO UNO provedené za stejných podmínek ukazují, že maximální velikost výstupního proudu v případě ARDUINO nepřekračuje 0,8 mA pro vstupní napětí 9 VDC a 0,6 mA pro vstupní napětí 12 VDC.

Důležitou se tedy stala otázka patřičně velké proudové kapacity. O to víc, že displej CleO35, který má s deskou spolupracovat, bere proud 150 mA. Pokud bychom chtěli jako příslušenství připojit k displeji kameru s přisvětlením LED, vzroste velikost spotřebovávaného proudu na 250 mA a v případě reproduktoru 1 W – vzrůstá zatížení na 450 mA.

Možnosti CleO
V současnosti jsou dostupné dvě verze - CleO35 a CleO50, jejichž parametry popisuje následující tabulka:

 

Parametr CleO35 CleO50
displej TFT 3,5”, rozlišení 320x240, 262k barev, odporový panel TFT 5,0”, rozlišení 800x480, 16,7M barev, odporový panel
mikrokontrolér FT903 (32-bit RISC, 310 DMIPS) FT900 (32-bit RISC, 310 DMIPS)
grafický obvod (driver) FT810 (display, touch & audio) FT812 (display, touch & audio)
rozšiřující zásuvky ARDUINO ARDUINO, microBUS x2
velikost paměti 8Mb + slot karet MicroSD 4 GB-32 GB
rychlost animací 60 fps
režim zobrazování na výšku/na šířku
další společné vlastnosti výstup signálu PWM audio, vestavěný zesilovač zvukového signálu, signály mikrokontroléru vyvedené na konektor DFU a kolíkovou lištu, konektor kamery, plastový montážní rámeček
spolupracující desky kamera (CLEO-CAM1), reproduktor (CLEO-SPK), adaptér pro spolupráci se sestavou ARDUINO UNO (CLEO-RIO1)
Minimální zdroje ARDUINO nutné pro obsluhu displejů interfejs SPI x1

přerušení x1


Obr. 4: Displej CleO35A


Obr. 5: Displej CleO50


Obr. 6: CLEO-CAM1

Obr. 7: CLEO-SPK

Obr. 8: CLEO-RIO

Programování v ARDUINO IDE
CleoO umožňuje, aby zajímavé vizuální interfejsy mohli vytvářet i uživatelé, kteří nemají zvláštní znalosti o grafických aplikacích. To je možné díky spolupráci inteligentních displejů CleO s deskami NerO/ARDUINO, programovatelnými v prostředí ARDUINO IDE.

Knihovny a podpora
Na internetové stránce www.cleostuff.com se nacházejí knihovny pro prostředí ARDUINO IDE obsahující 21 vzorových projektů, vyvinutých pro duo NerO/CleO. V sekci CleO help je dostupný rozsáhlý poradce rozdělený do 20 kapitol, popisující více než 80 témat spojených s návrhem grafických aplikací pro tuto platformu. Správná obsluha desky NerO vyžaduje instalaci ovladačů VCP (Virtual COM Port) ze stránky FTDI.

Shrnutí
Inteligentní displeje z rodiny Cleo, spolupracující s vývojovými deskami NerO/ARDUINO, jsou ideálním řešením pro konstruktéry, kteří chtějí obohatit zařízení, na kterém pracují, o atraktivní grafický interfejs. Tato úloha je bezpochyby usnadněná díky dostupnosti mnoha lekcí a projektů. Je to v duchu stále populárnější politiky „open source”, jejíž předchůdcem bylo právě ARDUINO.

Popsané displeje lze najít v katalogu firmy Transfer Multisort Elektronik. Více informací se nachází na internetové stránce distributora www.tme.eu.

Paweł Sióda
product manager
microcontrollers, development tools & communication modulesGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232R - modul, převodník USB-UART
Modul s obvodem nové generace FT232RQ - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 390 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007