. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Přijímač z analogového TV tuneru – 2. díl

Přijímač z analogového TV tuneru – 2. díl

Jelikož ovládání jednoduchého přijímače uveřejněného v předchozím díle by prostřednictvím například hyperterminálu nebylo příliš elegantní, vytvořil jsem k ní následující jednoduchý software.

Program nazvaný TV2000 XP Expert slouží především k otestování možností tuneru. Jeho prostřednictvím jsou pohodlně zpřístupněny všechny možnosti použitého tuneru a to jak ve funkci AM/FM přijímače, tak i v podobě ručního nastavení dostupných registrů.
Program je rozdělen na tři samostatné funkce, zastoupené třemi jednotlivými záložkami.

General Receiver
Slouží k základnímu ovládání tuneru ve funkci TV/FM přijímače. Pomocí rozevírací nabídky System je možné vybrat jednu z následujících norem:

  • TV - B/G
  • TV - I
  • TV - D/K
  • TV - L
  • TV - L'
  • FM - Stereo
  • FM - Mono

Podle jejího nastavení se automaticky odešle do tuneru patřičné nastavení pro tu konkrétní normu a v programu se zobrazí jí dostupné volby. Následně je například pro TV normu možný výběr jednotlivých přednastavených kanálů i s možností skenování a automatického nalezení aktivních kanálů. Pro VKV příjem je naopak možný plynulý výběr frekvence s krokem od 50kHz, vypnutí MUTE či povolení zvýšení citlivosti.
V horní části okna je pod aktuální frekvencí zobrazena změřená hodnota mezifrekvence a vpravo je poté zobrazen aktuální anténní vstup.


Obr. 1: General Receiver

Special Receiver
Tvoří speciální přijímač určený především pro experimenty s tunerem a příjem libovolné frekvence. Jeho výhodou je řada dalších funkcí, které u předchozího přijímače nebyly použity.

V horní části okna programu je, především při volbě skenování, zobrazen průběh analogového napětí mezifrekvenčního signálu (žlutou barvou) a tunerem detekované nosné (zelenou barvou). Níže je možné ruční nastavení libovolné frekvence s případným pohodlným laděním pomocí klasického posuvníku.
Dále je možnost výběru modulace, kdy dochází k automatickému přepočítávání přijímané frekvence (každá modulace totiž používá jinou mezifrekvenci), a další speciální možnosti.
Jako poslední rámeček je volba skenování nastaveného pásma.


Obr. 2: Special Receiver

Tuner Configuration
Poslední záložka programu slouží k přímému ovládání tuneru zápisem a čtením jeho registrů. Pohodlně je tak možné vyzkoušet si všechny možnosti použitého tuneru a jeho reakci na jednotlivá nastavení.


Obr. 3 Tuner Configuration

První zapnutí a konfigurace
Po sestavení přijímače uvedeného v předchozím článku je ho možné pomocí klasického propojovacího kabelu připojit k počítači PC. Dále je potřeba připojit napájecí napětí například 9V, stereofonní zvukový výstup (konektor J3) připojit na vstup zesilovače s reproduktory a video výstup (konektor J4) je možné propojit s video vstupem například televizoru či počítače (samozřejmě pro příjem FM rozhlasu není videovýstup použit). Samozřejmostí by měla být kvalitní anténa připojená na odpovídající TV/FM vstup tuneru.

Na počítači se poté spustí výše zmíněný ovládací software, u kterého je potřeba v menu Settings->Port vybrat správné číslo použitého COM portu. Po této volbě by již měl být software spojen s přijímačem a mělo by být možné jeho ovládání.Jako jednoduchý test by mohl sloužit FM přijímač v první záložce, kdy po vypnutí MUTE by se měl z připojených reproduktorů ozvat šum, často míchaný s pískáním (samozřejmě pokud není naladěna žádná stanice).


Obr. 4: Port select

Tím je provedeno a ověřeno nastavení programu a ten je možné nadále libovolně používat. Většina nastavených parametrů je při vypnutí programu uložena do souboru a tak je uchováno nastavení i do příštího spuštění programu. To je výhodné především pro nastavení uvedená na třetí záložce.

Zkušenosti z provozu
Velkou, obecně známou nevýhodou televizních tunerů je jejich nízká citlivost. Bez použití nízkošumového předzesilovače, zapojeného mezi anténu a vstup tuneru je jeho použití velice omezené. Naladit je tak možné pouze několik FM a TV stanic, avšak pro příjem například radioamatérských 2m, 70cm či PMR pásem je samostatný tuner, bez použití předzesilovače téměř nepoužitelný.

Druhou nevýhodou, plynoucí z původního určení tunerů je poměrně velká šířka pásma použitých mezifrekvenčních filtrů. Ta například právě při ladění radioamatérských pásem, kdy je odstup sousedních kanálů i jen 6,25kHz způsobí nemožnost příjmu pouze jediného kanálu.

Řešením by bylo použít externí úzkopásmové filtry a jemné ladění provádět pomocí DDS obvodu tak, jak je tomu například u konstrukce Super Scanner uveřejněné na stránce http://hem.passagen.se/communication/supertuner.html. Tím je však konstrukce přijímače již náročnější a tak byla jako první verze zvolena tato zde uveřejněná nejjednodušší možná podoba.

Na následujícím videu je zachyceno použití i práce s tunerem.

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.
Originál v plném rozlišení: tvtuner2_vid_orig.mpg (4:40 & 65MB)

Super Scanner
Uveřejněný na stránce http://hem.passagen.se/communication/supertuner.html by mohl posloužit minimálně jako inspirace i pro další verzi tohoto přijímače. Díky použití vnějšího směšovače (bohužel typu, který se již několik let nevyrábí) a velice přesného DDS generátoru je dosažen ladící krok 0,01Hz.
Rád bych zde však veřejně upozornil všechny čtenáře před jeho ovládacím software. Konkrétně program Superior Tuner Software, vyžadující po stažení instalaci jediného souboru Project1.exe. Netuším jaké pohnutky k tomu autora software vedle, bohužel program není čistý. Obsahuje trojského koně Gen-MSFake, takže doporučuji spouštět například jen ve Virtual PC a podobně.


Obr. 5: Super Scanner

Závěr
Jak bylo uvedeno již v úvodu článků, s rozšiřující se digitalizací televizního vysílání stoupá i počet již nepotřebných analogových TV karet (o samotných televizorech ani nemluvě). Podobná konstrukce přijímače, především po doplnění o kvalitní a nízkošumový předzesilovač tak může sloužit i nadále pro příjem nejrůznějších signálů.

Odkazy & Download:
Datasheet tuneru FM1216ME - http://dl.ivtvdriver.org/datasheets/tuners/FM1216ME_MK3.pdf

Datasheet obvodu CX23881 - http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/78553/CONEXANT/CX23881.html
Datasheet obvodu TDA9887 - http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/85797/PHILIPS/TDA9887.html
Datasheet obvodu TDA7040 - http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/19415/PHILIPS/TDA7040.html

Firmware pro PIC12F629/675 - DOWNLOAD
Ovládací program pro PC - DOWNLOADGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Příbuzné články:
Co s analogovým tunerem z TV karet
Přijímač z analogového TV tuneru – 1. díl
Přijímač z analogového TV tuneru – 2. díl

Komentáře (23):

Zobrazit starší 30 dnů (23)...

host
23. Dne 30. 05. 2012 v 09:50 zaslal host
MUTE
kde je to tlačítko MUTE?
postavil jsem to ale z repro nic.
ovládání z PIC do tuneru funguje


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s RJ45 konektorem.
Skladem od 600 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007