. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
70W NF zesilovač s tranzistory MOSFET
16. června 2009 | Pandatron | 70W NF zesilovač s tranzistory MOSFET | Komentářů: 220  

70W NF zesilovač s tranzistory MOSFET

Výkonový zesilovač s koncovým stupněm tvořeným tranzistory MOSFET.

Nízkofrekvenční zesilovače patří do oblíbené kategorie nejen amatérských konstrukcí. Následující zapojení sestavené převážně z tranzistorů a využívající koncový stupeň ze součástek typu MOSFET je schopno při napájecím napětí 2x30V dodat do zátěže 4 ohmy sinusový výkon až 70W.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení výkonového NF zesilovače.


Obr. 1: Schéma zapojení

Zesilovač je navrhnut kolem obvodu TL071 (IO1) či podobném, tvořícím jeho základní zesílení a především pak diferenciální signál. Zesílený nízkofrekvenční signál není odebírán z jeho výstupu, který je převážnou částí rezistorem R3 uzemněn, ale z jeho napájecích pinů č.4 a 7. Zde je k dispozici jak dostatečný rozkmit, tak i klidová úroveň pro přímé buzení výkonových tranzistorů MOSFET typu IRF9530 (T4) a IRF530 (T6).

Tranzistory T2 a T3 včetně okolních součástek slouží ke stabilizaci pracovního bodu a trimrem R12 by měla být nastavena správná symetrie jednotlivých půlvln při zatíženém zesilovači.

Konstrukce:
Na následujícím obrázku je možný motiv desky s plošnými spoji včetně rozmístění součástek.


Obr. 2: Rozmístění součástek
 
Obr. 3: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Všechny použité součástky jsou klasického provedení, osazené z jediné strany. Dále jsou na desce celkem tři drátové propojky, které je dobré osadit jako první.

Oživení zesilovače se provede nejlépe přivedením sinusového signálu na jeho vstup a zatížením bezindukčním rezistorem s hodnotou 4 ohmy. Následně je rezistorem R12 nastaven symetrický průběh, tedy shodná velikost a tvar kladné i záporné půlvlny signálu na výstupu zesilovače při jeho maximálním vybuzení. Tedy aby při plném vybuzení nebyla ořezána jedna půlvlna dříve, než ta druhá.


Obr. 4: Fotografie sestaveného zesilovače

Na následujícím obrázku je zachycen maximální dosažený výkon sinusového signálu při napájecím napětí zhruba 2x32V a zátěží 4 ohmy. Podle napětí Vrms (19,5V) je tak maximální trvalý výkon, při kterém zesilovač začínal viditelně omezovat špičky, zhruba 95W.


Obr. 5: Měření výstupního napětí

Závěr:
Uvedená konstrukce výkonového nízkofrekvenčního zesilovače pochází z knihy NF zesilovače 3 - Tranzistorové výkonové zesilovače, kde naleznete i podrobnější popis jeho funkce.
Zesilovač byl v redakci sestaven na desce z obrázku č. 2 a byla ověřena jeho funkce. Před praktickým použitím je samozřejmě potřeba doplnit výkonové tranzistory T4 a T6 dostatečně velkým chladičem.

Odkazy & Download:
NF zesilovače 3 - Tranzistorové výkonové zesilovačeGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (220):

Zobrazit starší 30 dnů (220)...

host
220. Dne 24. 01. 2017 v 11:45 zaslal host
klidový proud
Možná se bude ještě někomu hodit info, že dle knihy by měl být klidový odběr nastavený trimrem na 75mA.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007