. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
LED pásky - jak je nainstalovat a další odpovědi

LED pásky - jak je nainstalovat a další odpovědi

Firma Půhy ve svém elektronickém obchodě nabízí řadu typů LED pásků. Tento malý návod by Vám měl pomoci podrobněji se seznámit s využitím a instalací těchto efektních a především moderních osvětlovacíh prvků. LED pásky jsou především úsporným řešením dekorativního osvětlení a z jejich široké nabídky různých typů si určitě vyberete ten nejvhodnější.

Co je LED pásek?
LED pásek obvykle představuje samolepící ohebný pásek, na kterém jsou připájeny LED diody, zastoupené nejčastěji v SMD provedení. LED pásek je díky své konstrukci velice dobře ohebný a výborně se tak hodí pro osvětlení i takových míst, kde by jiné zdroje světla neuspěly už jen kvůli své velikosti. V nabídce uvedené na webových stránkách elektronického obchodu naleznete LED pásky o šířce 8 nebo 10 mm a to samozřejmě v různých barevných i typových provedeních. Od holých pásků určených pro instalaci do suchých prostor až po vodotěsné typy, které mohou být trvale a za plného provozu ponořeny ve vodě.


Obr. 1: LED pásek s naznačeným místem dělení.

Jak LED pásek svítí?
U většiny nabízených LED pásků v již zmíněném elektronickém obchodě naleznete videa vždy konkrétního pásku v provozu. Je tak možné lépe si představit jak konkrétní LED pásek svítí a vůbec jak vypadá za plného provozu a lépe tak vybrat ten správný.


Obr. 2: LED3528 za provozu - fotografováno při denním světle.

Jak stříhat LED pásek?
LED pásky je možné stříhat jak obyčejnými nůžkami, tak i lépe elektrikářskými štípačkami. Pásky je však vždy nutné stříhat na předem vyznačených místech, kde jsou především k dispozici napájecí piny. Ty poté slouží k napájení celého ustřiženého pásku a není dále potřeba nic spojovat. Obvyklá minimální délka určená k ustřižení je přitom 5 cm, což umožňuje získání poměrně přesné požadované délky.


Obr. 3: Obrázek ukazuje jak jednoduché je ustřihnout LED pásek.
Bez problémů je k tomu možné použít i obyčejné kancelářské nůžky.

Ustřihnete mi i 5cm LED pásku?
Ano, minimální odběr v elektronickém obchodě není nijak omezen a bez problémů je možné dodat i pouhých 5cm, tedy jeden modul (segment) LED pásku. To může být vhodné především v případě požadavku kratších pásků určených pro lokální osvětlení například vybraného produktu.

Jak nalepím LED pásek?
Zakoupený samolepící pásek je vybaven kvalitní lepící páskou 3M, která velice dobře přilne ke každému hladkému a odmaštěnému povrchu. Jednoduše stačí oddělit krycí pásku a pásek nalepit na připravený povrch. Podle našich zkušeností velice dobře drží LED pásky na nábytku i plastovém nebo keramickém podkladu. Na druhou stranu nelze počítat s dobrou přilnavostí na odlupující se povrchy jako je například stěna.

V případě kdy máte k dispozici pásek bez samolepící vrstvy, můžete ho přilepit například pomocí silikonu nebo chemoprénu. Opět i zde platí že by určené plochy měly být odmaštěny a zbaveny všech nečistot.


Obr. 4: Jednoduché nalepení LED pásku se samolepící vrstvou.

Jak připojit LED pásek ke zdroji?
Na každém, nejčastěji 5 cm modulu (segmentu) LED pásku jsou připraveny pájecí plošky, na které je možné připájet vodiče. Pokud však navíc zakoupíte celé balení (5m) pásku, bude již konec přímo z výroby opatřen zalitými vodiči, což umožňuje jeho snadné a rychlé umístění na požadované místo. Pochopitelně, jak již bylo uvedeno, všechny moduly na LED pásku jsou již z výroby propojeny, takže napájení stačí připojit jen k prvnímu segmentu a rozsvítí se celý pásek. Pokud si připojujete vodiče sami, vzniklý pájený spoj je vhodné zaizolovat. Můžete k tomu použít například smršťovací bužírku nebo lépe silikon. Na přání vám při zakoupení LED pásku v elektronickém obchodě samozřejmě přiletování dohodnutých napájecích vodičů rádi provedeme.


Obr. 5: Pájecí plošky pro připojení napájení na LED pásek.

Kde koupím vhodný zdroj pro LED pásky?
V tomtéž elektronickém obchodě firmy Půhy je k dispozici i široký výběr zdrojů ideálních pro použití ve spojení s LED pásky. Obecně jsou však pro většinu typů pásků vhodné 12V, dostatečně dimenzované zdroje (informace o napájecím napětí je vždy uvedena v popisu konkrétního LED pásku).

Jelikož je intenzita svitu LED umístěných na pásku závislá na protékajícím proudu, je vždy nutné použít napájecí zdroje se stabilizovaným výstupem. V nabídce jsou navíc dostupné jak zdroje kompletně zalité a vodotěsné, ideální pro venkovní použití, tak i běžné zásuvkové adaptéry pro základní použití v interiérech.

Pokud si nevíte rady s výpočtem dimenzování zdroje, neváhejte nás kontaktovat.

Dimenzování zdroje však můžete jednoduše vypočítat - u pásku je obvykle uváděna spotřeba 1m nebo 5m. Jednoduše tedy vynásobte délku v metrech použitého pásku spotřebou 1m a vyjde Vám spotřeba celé pásky (v druhém případě ještě vydělte výsledek 5 - pokud je udávána spotřeba 5m).

Led pásek zalitý bílý, voděodolný 12V šířka 10mm dostupný zde:

Odkazy do elektronického obchodu - zdroje pro LED pásky a LED pásky:
Domovská stránka firmy Půhy
Elektronický obchod
LED páskyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (64):

Zobrazit starší 30 dnů (64)...

host
64. Dne 16. 03. 2017 v 07:36 zaslal host
miklal
Barevné LED pásky, stačí si jen vybrat:

http://shop.artled.cz/led-pasky-barevne-rgb-rgbw/


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232C - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 190 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007